بعد از عصب کشی دندان چه بخوریم؟
بعد از عصب کشی دندان چه بخوریم؟
آوریل 13, 2024
انواع بوی بد دهان
17 نوع بوی بد دهان و بررسی علت هر کدام
آوریل 29, 2024
بعد از عصب کشی دندان چه بخوریم؟
بعد از عصب کشی دندان چه بخوریم؟
آوریل 13, 2024
انواع بوی بد دهان
17 نوع بوی بد دهان و بررسی علت هر کدام
آوریل 29, 2024
نمایش همه

روش‌ های خانگی سفید کردن دندان

روش‌ های خانگی سفید کردن دندان

سفید کردن دندان‌ها یا بلیچینگ دندان یک روش ساده برای افزایش زیبایی صورت است. همچنین دندان‌های سفید، افراد را جوان‌تر نشان می‌دهد. افراد زیادی به دنبال روشهای طبیعی برای مراقبت از دندانها و سفید کردن آنها هستند. برخی از روشهای خانگی طبیعی که برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌كنید، قدمت طولانی دارند و آنها از نسلی به نسل دیگر منتقل شده‌اند. با این حال، هنگام جستجوی روشهای سریع برای سفید کردن دندانها و زیبا نمودن لبخندتان، بایستی احتیاط زیادی کرد.

پیشینه سفید کردن دندانها

آمریکایی‌هایی که نگران سلامت دندان‌ها و لبخند زیبایشان بودند، در بین سال‌های 1800 تا 1850، اولین خمیر دندان تجاری را تولید نمودند. در دهه 1960، سالها مطالعه بر روی عنصر فلوراید، منجر به ساخت خمیر دندان فلورایدی سفید کننده دندان شد.

در دهه 1980، گام مهم دیگری برای سفید کردن دندانها برداشته شد و آن فرمول‌های پراکسید هیدروژن بودند. با این مواد سفیدکردن دندانها امکان‌پذیر شد و اين خمير دندانها براي ايجاد لبخند زیبا و دندانهای درخشان‌تر فروخته شد.

در دهه‌های 1990 و 2000، سفیدکننده دندان بسیار موثر مبتنی بر فرمول‌های کاربامید و پراکسید هیدروژن برای عموم مردم عرضه شد. امروزه محصولات سفید کننده بر اساس این فرمول با سرعت بسیار زیاد و با نوآوری جدید دیگر تولید می‌شوند.

با این حال، با وجود طیف گسترده‌ای از خمیردندان‌های سفیدکننده دندانها، کیت‌ها، لیزر و سایر روش‌های سفیدکننده بسیار محبوب، برخی از مردم همچنان به دلیل اقتصادی از روش‌های خانگی استفاده می‌كنند. با این وجود، اکثر روش‌های خانگی برای سفید کردن دندان اثر نمی‌کند. همچنین اگر آنها به درستی اعمال نشوند، خطرناک نیز هستند.

مطالعه مطلب سفید کردن دندان با لیزر و هزینه سال 1403 توصیه میگردد.

این مطلب را از دست ندهید!
علت دندان درد در شب و روش درمان

6 روش سفید کردن دندان ها در خانه

آب لیمو

سفید کردن دندان با آب لیمو

برخی افراد برای سفید کردن دندانها، آب لیمو را توصیه می‌کنند، اما آب لیمو داراي خواص اسید سیتریک است و به دندان‌ها آسیب مي‌رساند. این اسید منجر به تخريب دندانها با تحليل کلسیم می‌شود، از اين طريق دندانها، کمی سفید می‌شوند.

لیمو دارای PH، 2.3 است. هرچه PH کمتر باشد، آن ماده اسیدی‌تر است. اگر آب لیمو را مستقیماً روی دندانها بمالید، بلافاصله شروع به تخریب دندانها می‌کند. برای دندانپزشکان مواجه شدن با دندانهای تخریب شده ناشی از مکیدن لیمو بسیار رایج است.

گاها ترکیب آب لیمو با جوش شیرین برای سفید کردن دندانها نیز توسط برخی افراد پیشنهاد می‌شود كه توصیه خطرناك دیگری است. در این تركیب نه تنها اسید موجود در آب لیمو، کلسیم دندانها را حل می‌کند، بلکه جوش شیرین، مینای دندان را فرسایش می‌دهد و باعث آسیب دائمی به دندان می‌شود.

توت فرنگی

سفید کردن خانگی دندان ها

توت فرنگی یکی دیگر از روشهای خانگی برای سفید کردن دندانها است كه توسط برخی افراد توصیه می‌شود، اما این میوه نیز می‌تواند برای دندانها خطرناک باشد. قدرت سفید کنندگی دندانها بوسیله توت فرنگی از اسید اسکوربیک ناشی می‌شود و این اسید هم برای دندانها مضر است.

اگر برای سفید کردن دندانها از توت فرنگی استفاده می‌کنید، بایستی بلافاصله پس از آن، دندانهای خودتان را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و سپس از نخ دندان استفاده کنید.

مطالعه‌ی محدودی ترکیبی از توت فرنگی و جوش شیرین استفاده شده برای سفید كردن دندانها را با نتایج کیت‌های سفید کننده تجاری مقایسه نموده است. طبق این مطالعه، ترکیب توت فرنگی و جوش شیرین کمترین سفید کنندگی را داشت.

سیب

سیب

آیا با گاز زدن سیب می‌توان دندانها را سفید كرد؟ اگرچه سیب خواص سالم و مفید بسیاری برای بدن دارد، اما جزو روشهای سفید کردن ایمن دندانها نیست.

این مطلب را از دست ندهید!
بهداشت دهان بدون دندان: چگونه دهان را تمیز نگه دارید!

سیب به عنوان یک میان وعده بسیار مناسب است، اما نمی‌تواند جایگزین بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن شود. اگر هم سفید شدن در دندانها اتفاق می‌افتد، نتیجه آن به مقدار جزیی از عناصر طبیعی سفید کننده (وجود اسید مالیک) در سیب است. برای سفید شدن دندانها بایستی آنقدر سیب بخورید تا تفاوت را مشاهده کنید. در این صورت، دوباره در معرض خطر آسیب اسید(اسید مالیک) قرار خواهید گرفت.

جوش شیرین

جوش شیرین

جوش شیرین، دندانها را سفید و روشن نمی‌نماید، اما پلاک‌ و جرم دندانها را حذف می‌كند. جوش شیرین یک ماده ساینده است. به دلیل این خاصیت، اگر به طور مکرر از جوش شیرین استفاده نمایید، مینای دندان آسیب می‌بیند. در اکثر ترکیبات خمیردندان های تجاری به اندازه مناسب جوش شیرین وجود دارد كه پلاك‌ها را حذف می‌كند. سازندگان خمیر دندانهای تجاری این کار را بدون عوارض جانبی یا خطرات انجام می‌دهند.

مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا در سال 2017 به بررسی جوش شیرین در ترکیب خمیردندان ها برای سلامت دهان و دندان پرداخته است. طبق این بررسی، استفاده از خمیردندانهای حاوی جوش شیرین برخلاف جوش شیرین خالص، برای از بین بردن جرم و سفید کردن دندانها موثر است. سایندگی جوش شیرین در ترکیب خمیر دندان ها طبق استانداردها است و به اندازه‌ای می‌باشد كه برای استفاده روزانه ایمن و مناسب است.

خاکستر چوب

خاکستر چوب

برخی افراد ادعا می‌کنند که مسواک زدن دندانها با خاکستر چوب، راهی مطمئن برای سفید کردن دندانها است. بله خاکستر چوب دندان‌ها را سفید می‌کند زیرا حاوی هیدروکسید پتاسیم است که به آن، آب قلیایی نیز می‌گویند.

فقط خاکستر چوب سخت، حاوی غلظت قابل توجهی هیدروکسید پتاسیم است. در مورد خاکستر چوب نرم صدق نمی‌كند. سفید کردن دندانها با خاکستر چوب خطرناک است. سختی هیدروکسید پتاسیم  در طول زمان به طور قابل توجه‌ی به دندانها صدمه می‌زند.

این مطلب را از دست ندهید!
دلایل شفاف و شیشه ای بودن دندان و نحوه درمان

نمک دریا

سفید کردن دندان ها در خانه

برخی از افراد مالیدن نمک دریا همراه با آب یا حتی اسید مانند سرکه سیب را برای سفید کردن دندانها توصیه می‌کنند. استفاده از ترکیبات ساینده نظیر نمك با سرکه اسیدی، دندانها را کمی درخشان و سفید می‌کند، اما تاثیر آن بیشتر از خمیردندانهای تجاری نیست. به علاوه، استفاده مکرر از نمک و سرکه، منجر به خراب شدن دندانها از طریق پوسیدگی یا افزایش حساسیت می‌شود.

با احتیاط و تحقیق روش سفید کردن دندانهايتان را انتخاب کنید تا پشیمان نشوید

دلیل اصلی که بایستی از روشهای خانگی سفید کردن دندانها دوری کنید این است که آنها مستعد استفاده نادرست می‌باشند. هیچ فرمول، مقدار مناسب یا روشی برای اطمینان از استفاده بی خطر از آنها وجود ندارد، بنابراین همیشه با روشهای خانگی سفید کردن دندانها، آسیب جدی و دائمی به دندانها یا لثه‌ها وجود دارد.

قبل از شروع استفاده از روشهای خانگی سفید کردن دندانها، هیچ دندانپزشکی سلامت دهان و دندان را بررسی نمی‌کند و این روش را هم قبول نمی‌كند، بنابراین هیچ راهی برای دانستن اینکه روش خانگی روی دندانها یا لثه‌ها تأثیر می‌گذارد یا نه، وجود ندارد. از سوی دیگر، شرکت‌ها و تولید كنندگان، هزاران ساعت را صرف آزمایش محصولات تجاری سفیدکننده دندانها می‌نمایند تا پروتکل کاربردی تعیین کنند كه برای اکثر اشخاص استاندارد و بی خطر باشد. علاوه بر این، زمانی که یک روش سفید کردن دندانها به پیشنهاد دندانپزشك را انتخاب می‌نمایید، نظارت بر دندان‌ها توسط دندانپزشک را دارید. در این صورت مطمئن هستید که دندانپزشک‌تان قبل از اقدام به سفید کردن دندانها، سلامت دندان‌ها را ارزیابی می‌کند و مراقبت‌های اضافی را برای جلوگیری از هرگونه آسیب یا ناراحتی را در نظر می‌گیرد.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 11 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت