لمینت دندان چه زمانی نیاز به تعویض دارد؟

مراحل ساخت روکش دندان در لابراتور
مراحل ساخت روکش دندان در لابراتور
ژانویه 11, 2024
بهداشت دهان بدون دندان
بهداشت دهان بدون دندان: چگونه دهان را تمیز نگه دارید!
ژانویه 27, 2024
مراحل ساخت روکش دندان در لابراتور
مراحل ساخت روکش دندان در لابراتور
ژانویه 11, 2024
بهداشت دهان بدون دندان
بهداشت دهان بدون دندان: چگونه دهان را تمیز نگه دارید!
ژانویه 27, 2024
نمایش همه

لمینت دندان چه زمانی نیاز به تعویض دارد؟

لمینت دندان چه زمانی نیاز به تعویض دارد؟

لمینت دندان چه زمانی نیاز به تعویض دارد؟ وقتی که لمینت های دندان قدیمی می شوند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ چگونه تشخیص دهیم که لمینت های دندان قدیمی شده است یا خیر؟ این ها نمونه سوالاتی هستند که اغلب مردم آنها را می‌پرسند. همانطور که همه ما می‌دانیم روکش ها برای همیشه عمر نمی کنند و بالاخره نیاز به تعویض خواهند داشت. روکش ها از مواد با دوام ساخته شده اند اما ماهیت آنها ماده است. هر ماده دیر یا زود نیاز به تعویض دارد.

بنابراین لمینت ها نیز بعد از 10 سال نیاز به تعویض دارند. روکش دندان یک همراه همیشگی برای شما در شرایط مختلف می باشد. شما از روکش ها در طول روز چندین بار برای غذا خوردن با حرارت های مختلف (سرد و گرم) استفاده می کنید. انتظار ماندگاری روکش برای همیشه واقع بینانه نمی باشد اما طول عمر لمینت دندان به نحوه نگهداری شما بستگی دارد. مدت زمان تعویض لمینت ها می‌تواند بین 5 تا 20 سال متغیر باشد.  

برای تشخیص اینکه لمینت دندان قدیمی شده است یا خیر، باید به علائم روکش ها توجه کنید. نشانه های یک لمینت قدیمی متفاوت می باشد. این نشانه ها عمدتا در شکل های مختلف ظاهر می شوند و تشخیص را برای شما آسان تر خواهد کرد. از مهمترین نشانه های لمینت قدیمی می توان به تغییر شکل، وجود لکه و مات شدن رنگ روکش، وجود ترک در روکش و شکستگی در سطح لمینت دندان اشاره کرد.

در این مقاله سعی شده است تا شما را با تمامی این علائم آشنا کنیم. بنابراین در پایان این مقاله شما می توانید به راحتی زمان تعویض لمینت دندان خود را تشخیص دهید. با مشاهده علائم قدیمی شدن لمینت بهتر است که با دندانپزشک خود فورا تماس بگیرید.

چگونه تشخیص دهیم لمینت دندان قدیمی شده است؟

مدت زمان ماندگاری لمینت دندان برای افراد متفاوت می باشد. به طور میانگین عمر مفید لمینت های دندان 10 سال می باشد. اگر به خوبی از دندان و لمینت های خود نگهداری کنید، طول عمر لمینت دندان به 15 تا 20 سال نیز افزایش پیدا می کند. به نظر شما لمینت های دندان پس از ده سال چگونه به نظر خواهند رسید. برخی از علائم قدیمی شدن لمینت ها در زیر آمده است:

  • تغییر در شکل ظاهری
  • ساییدگی لمینت
  • ایجاد حساسیت
  • تغییر رنگ در سطح لمینت
  • پوسیدگی دندان در زیر لمینت ها
  • ترک و شکستگی در لمینت
  • شکاف بین لثه و لمینت
  • لق شدن لمینت
  • از جا درآمدن لمینت
  • سایر علائم
این مطلب را از دست ندهید!
مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

چرا لمینت های دندان من به اندازه قبل سفید نیستند؟

آیا لمینت دندان شما مثل قبل به نظر نمی‌رسند؟ عامل اصلی عدم براق بودن لمینت های چینی، از بین رفتن خاصیت انعکاس نور در آنها می باشد. اگر متوجه شدید لبخندتان براقی قبل را ندارد، جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. با مشاهده این مشکل نیاز به تعویض لمینت ها به صورت فوری نیست اما نشان دهنده تحلیل رفتن لمینت‌ها شما می باشد. عدم براقی در لمینت ها ناشی از ساییدگی بیش از حد می باشد. بنابراین اگر به خوبی از لمینت دندان نگهداری نکنید، به زودی شما باید لمینت های خود را تعویض کنید. اگر به این موضوع توجه نشود، به زودی نشانه های مختلفی مانند: خراش و مات شدن سطح لمینت را مشاهده خواهید کرد.

آیا لمینت دندان شما ظاهرشان را از دست داده اند؟

کدر شدن در لبه های اطراف لمینت دندان یا به اصطلاح علمی مات شدن در سطح اکلوزال یکی از رایج‌ترین نشانه های قدیمی شدن لمینت می باشد. این موضوع سبب می‌شود تا شکل ظاهری لمینت دندان شما نسبت به روز اول کاملا تغییر کند. گاهی اوقات فرسودگی در اطراف لمینت آنقدر زیاد است که سبب کوچکتر دیده شدن لمینت ها شما خواهد شد. بنابراین فرسودگی لمینت دندان می تواند از زیبایی لبخند شما بکاهد و جلوه روز اول را نداشته باشد. گاهی اوقات لمینت های دندان از کناره‌ها شکسته می شوند. این موضوع نیز مانند فرسودگی جلوه زیبایی را برای دندان‌های شما نخواهد داشت. در صورت مشاهده چنین مواردی حتما با پزشک خود مشورت کنید. اگر به موقع لمینت‌های خود را عوض نکنید، لثه های شما دچار عفونت خواهد شد. از طرفی عدم توجه به تغییر ظاهری لمینت می‌تواند سبب ترک‌ها و شکستگی های بیشتر در سطح آنها شود.

این مطلب را از دست ندهید!
فرق لمینت دندان با ونیر کامپوزیت

وجود ترک و شکستگی در سطح لمینت

وجود ترک و شکستگی از نشانه های تمام شدن طول عمر مفید لمینت دندان می باشد. قبل از هر چیز شما باید بدانید که چگونه از لمینت های خود مراقبت کنید. اگر از لمینت ها دندان خود مراقبت نکنید و غذا های سفت بخورید یا از دندان های خود برای بریدن اجسام مختلف مانند: نوار چسب و … استفاده کنید، لمینت های شما به سرعت آسیب خواهند دید. تغییرات دما در سطح دهان می تواند طول عمر لمینت ها را کاهش دهد. به طور مثال اگر افراد رعایت نکنند و غذا های خیلی داغ و یا خیلی سرد میل کنند، لمینت های دندان ترک می خورند. بنابراین توصیه می شود از خوردن غذا های سرد و داغ خودداری کنید.

مطالعه مطلب افتادن یا شکستن لمینت دندان – چه اقداماتی انجام دهیم؟ توصیه میگردد.

وجود لکه یا تغییر رنگ در سطح لمینت ها

اگر در لمینت های خود لکه یا تغییر رنگ مشاهده کردید، این موضوع نشانه قدیمی شدن لمینت دندان می‌باشد. اغلب لمینت ها در برابر لکه ها مقاومت بالایی دارند، گاهی اوقات این مقاومت حتی بیشتر از دندان های طبیعی نیز می باشد اما مقاومت لمینت ها به نگهداری و مراقبت شما از آنها بستگی دارد. با استفاده طولانی مدت،  خوردن غذا ها و نوشیدنی های مختلف لمینت ها ممکن است تغییر رنگ دهند. ماده نگهدارنده یا باندینگ های لمینت به اندازه خود لمینت مقاوم نیستند. بنابراین در صورت مشاهده تغییر رنگ و لکه در سطح لمینت ها بهتر است که آنها را تعویض کنید. البته قبل از تعویض بهتر است که این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

شکاف بین لثه و لمینت دندان

شکاف بین لثه و لمینت دندان بسیار خطرناک می باشد. اگر این شکاف ها را مشاهده کردید به سرعت موضوع را با پزشک خود در جریان بگذارید. تحلیل لثه ها می تواند شروع یک بیماری خطرناک باشد. اگر به درستی از سلامت دهان خود مراقبت نکنید، ممکن است لثه های خود را از دست دهید. عقب نشینی لثه ها سبب می شود تا شکاف های عمیقی بین دندان و لمینت ها ایجاد شود. با افزایش سن لثه ها به خودی خود شروع به عقب نشینی خواهند کرد و عدم مراقبت صحیح از سلامت دندان زمان رخداد این واقعه را نزدیک تر می کند. فرورفتگی لثه ها سبب ناخوشایند دیده شدن لمینت های شما خواهد شد. تفاوت رنگ ایجاد شده بین لثه و لمینت سبب می شود تا لمینت شما زیبایی اولیه را نداشته باشد. توصیه می شود که برای تعویض لمینت ها به پزشک خود مراجعه کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
لمینت دندان در دوران بارداری

لق ‌شدن لمینت دندان

لق شدن لمینت دندان ممکن است در اثر از بین رفتن باندینگ لمینت باشد. با این حال اگر به خوبی از لمینت ها و دندان‌های خود مراقبت نکنید با گذشت زمان و پوسیدگی تدریجی دندان های اصلی در زیر لمینت، لمینت دندان لق می شود. رنگ سیاه در لمینت ها می تواند نشانه پوسیدگی دندان های اصلی باشد. در صورت مشاهده این علائم اقدام به تعویض لمینت های دندان کنید.

اگر لمینت دندان قدیمی شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

همانطور که می‌دانید، برای انجام لمینت قسمتی از مینای دندان برش داده می شود. بنابراین دندان های شما بیشتر از قبل حساس و آسیب پذیر می باشند. لمینت ها یک سطح محافظتی برای مینای دندان شما به شمار می‌رود. حال اگر این لمینت قدیمی از بین برود، مشکلات زیادی برای دندان هایتان به وجود خواهد آمد. بنابراین بهتر است که لمینت های دندان خود را در اسرع وقت تعویض کنید.

بعد از گذشت 20 سال چه اتفاقی برای لمینت دندان من خواهد افتاد؟

متاسفانه، همانطور که قبلا اشاره کردیم لمینت های دندان جاودانه نیستند و به مرور زمان فرسوده می شوند. طول عمر لمینت ها وابسته به نحوه نگهداری و مراقبت شما دارد. حتی اگر خیلی خوب از آنها مراقبت کنید شما پس از 10 یا 20 سال باید اقدام به تعویض آنها کنید. بنابراین اگر علائمی مانند: تغییر در شکل ظاهری، ساییدگی لمینت، ایجاد حساسیت، تغییر رنگ در سطح لمینت، پوسیدگی دندان در زیر لمینت ها، ترک و شکستگی در لمینت، شکاف بین لثه و لمینت، لق شدن لمینت و از جا درآمدن آنها را مشاهده کردید، فورا موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید و اقدام به تعویض لمینت دندان کنید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 10 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت