پوسیدگی دندان و حفره دندانی
پوسیدگی دندان و حفره دندانی
ژوئن 6, 2020
بوی بد دهان در بارداری: نشانه ها و بهترین روش های کنترل
بوی بد دهان در بارداری: نشانه ها و روش های کنترل
ژوئن 15, 2020
پوسیدگی دندان و حفره دندانی
پوسیدگی دندان و حفره دندانی
ژوئن 6, 2020
بوی بد دهان در بارداری: نشانه ها و بهترین روش های کنترل
بوی بد دهان در بارداری: نشانه ها و روش های کنترل
ژوئن 15, 2020
نمایش همه

برداشتن پوسیدگی دندان با لیزر

درمان پوسیدگی دندان با لیزر

آیا میدانید درمان پوسیدگی دندان با لیزر بهترین روش ترمیم دندان است و اگر درمان انجام نشود چه اتفاقی می افتد؟ اگر دندان پوسیده و خراب درمان نشود، رفته رفته بیشتر شده و باعث از بین رفتن کامل دندان میشود. برداشتن پوسیدگی دندان با لیزر از مزایای زیادی مانند عدم نیاز به بیحسی دندان و دقت بالا نسبت به روش سنتی برخوردار است. بر اساس گفته ی سازمان بهداشت جهانی، ۵ میلیارد نفر از افراد جهان یا به عبارت دیگر، ۹۰ درصد از کل جمعیت دنیا، فارغ از ملیت و جنسیت، در برهه ای از زندگی شان دچار این مشکل میشوند.

ما در کلینیک دندانپزشکی مدرن با لیزر خود، ترمیم و حذف پوسیدگی دندان بوسیله لیزر را پیشنهاد میدهیم. این روش درمانی سریعتر و بدون تحمل درد بوده و بیمار روند درمانی دلپذیری را طی خواهد کرد.

پوسیدگی دندان دقیقا چیست؟

پوسیدگی دندان اصطلاح علمی معادل با خرابی دندان است. پوسیدگی از لغت لاتین “پوسیده” آمده است. این عبارت “پوسیده” به نقاطی از دندان اطلاق میشود که میتوانند به سرعت به حفره ی دندانی تبدیل شوند. یکی از مهم ترین معضلات در مورد پوسیدگی دندان این است که میتواند در هر سنی به وجود بیاید. هم کودکان ممکن است به بیماری پوسیدگی دندان دچار شوند و هم بزرگسالان، اما این مشکل اغلب برای کودکان و نوجوانان پیش می آید. (۵ تا ۱۷ سال)

این مطلب را از دست ندهید!
جراحی کیست لثه و دندان / ضایعه دهانی با لیزر

پوسیدگی دندان در ابتدا به صورت لکه های کوچکی روی دندان به وجود آمده و معمولا زیر دندان های نامرتب و کج و یا در فاصله ی بین دندان ها پنهان میشود. سپس این پوسیدگی به قسمت های حساس تر از مینای دندان گسترش پیدا میکند. مینای ضعیف از بین می رود و به این ترتیب سوراخی در دندان ایجاد می شود که به تدریج دندان را از بین می برد. اگر حفره ای در لثه وجود داشته باشد، این پوسیدگی به ریشه ی دندان هم سرایت خواهد کرد، اما این مشکل بیشتر در افراد مسن شایع است.

مراحل پوسیده شدن دندان
مراحل پوسیده شدن دندان

نشانه های پوسیدگی دندان و پیشگیری

مراحل اولیه ی پوسیدگی دندان نشانه ی خاصی ندارند اما پس از مدتی که پوسیدگی از طریق مینای دندان به قسمت های درونی نفوذ کند، دندان به غذاها و نوشیدنی های شیرین، گرم و سرد حساس می شود.

یکی از راه های پیش گیری از پوسیدگی دندان، کاهش پلاک و باکتری های دهانی، نخ دندان کشیدن و مسواک زدن مرتب است. شما میتوانید با استفاده از دهانشویه های آنتی باکتریال، میزان باکتری های دهانی را کاهش دهید. دهانشویه ها اسید موجود در دهان را خنثی میکنند و اینگونه محیط برای رشد باکتری ها نامناسب میشود.

به همچنین شما میتوانید با کم کردن مصرف غذاهای قندی و کربوهیدرات در طول روز، اسیدهای مضر دهانی را از بین ببرید. اسید دهانی برای چند ساعت پس از غذا خوردن در بالاترین حد ممکن قرار میگیرد. پس برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، خوردن انواع اسنک در طول روز را به حداقل برسانید.

تاثیر لیزر بر رفع پوسیدگی دندان

تاثیر لیزر بر دندان پوسیده
640تاثیر لیزر بر دندان پوسیده

تکنولوژی لیزر درمانی انقلابی در علم پزشکی بوده و درهای جدیدی را به روش های درمانی جدید که به نتایج بهتری ختم میشوند، باز کرده است. در برخی از درمان های دندان پزشکی، درمان با لیزر قسمتی از درمان کلی بوده و در برخی درمان های دیگر، به طور کامل جایگزین روش های سنتی شده است. اگر از وسایل دندان پزشکی میترسید، درمان دندان پوسیده با لیزر راه حل مناسبی برای شماست. در این روش درمانی بافت دندان به طور کامل حفظ شده و همچنین این روش سریع تر بوده و درد بسیار کمتری دارد، داروی بیهوشی و بی حسی کمتری در آن استفاده شده و دوران نقاهت آن نیز کوتاهتر است.

این مطلب را از دست ندهید!
ترمیم دندان با لیزر بهترین روش رفع پوسیدگی

مزیت ترمیم با لیزر نسبت به روش های سنتی

  • درد کمتر
  • از بین رفتن صدای مته ی دندان پزشکی
  • از بین رفتن لرزش و گرما
  • احتمال کمتر در از بین رفتن بافت دندان
  • عدم ایجاد محیطی برای رشد میکروب در دهان
  • دقت بالا

درمان پوسیدگی دندان با لیزر چگونه انجام میشود؟

در روش درمان با لیزر، دستگاه آب و هوا را با هم ترکیب کرده تا از بین رفتن پوسیدگی دندان نسبت به روش های سنتی سریعتر انجام بگیرد. آب و هوا دندان را هیدراته می کنند و از گرما و درد جلوگیری می کنند، در حالیکه پرتو لیزر پوسیدگی دندان را بدون تماس، و ایجاد گرما، لرزش و فشار که باعث ایجاد درد میشوند، از بین میبرد. معمولا اکثر بیماران در حین درمان دردی احساس نمیکنند پس نیاز کمتری به داروی بی حسی هست و یا میتوان داروی بی حسی را به طور کامل از پروسه ی درمان حذف کرد. پس از اتمام ترمیم پوسیدگی دندان با لیزر، ما پرتوی لیزری از دهان عبور میدهیم تا تمامی سطوح دهانی را ضدعفونی کند.

ترمیم دندان کودک با لیزر

بدلیل حذف صدای مته دندانپزشکی، لرزش و گرما و عدم نیاز به تزریق بیحسی دندان، درمان های با لیزر بهترین گزینه درمانی برای اطفال و کودکان است.در این میان رفع پوسیدگی و ترمیم دندانی در کودکان بوسیله لیزر مورد استقبال گسترده ای قرار گرفته است.

دستگاه لیزرمورد استفاده در کلینیک دکتر حاکم زاده

استفاده از دستگاه پیشرفته لیزر WaterLase iPlus
استفاده از دستگاه پیشرفته لیزر WaterLase iPlus

ما در کلینیک خود از دستگاه لیزر WaterLase iPlus که توسط کمپانی امریکایی Biolase تولید شده، استفاده میکنیم. این دستگاه لیزر مناسب تمامی بافت های سخت و نرم دندان بوده و تولید آن محصول تحقیقی طولانی مدت روی روش های سنتی برای به دست آوردن دستگاهی با بالاترین کارایی ممکن بوده است. این دستگاه دو برابر دستگاه های پیشین کارآمد بوده و پالس های بسیار کوتاه بیش از 1000 W را در جهش های کوتاه 100 پالس در ثانیه منتقل می کند.

این مطلب را از دست ندهید!
دندانپزشکی لیزری: کاربردها، مزایا و معایب

سئوالات متداول

آیا درمان و ترمیم پوسیدگی با لیزر برای من مناسب است؟

اگر شما هم به پوسیدگی دندان مبتلا هستید، میتوانید از درمان پوسیدگی دندان با لیزر بهره ببرید. لیزر میتواند 90 درصد از پوسیدگی دندان ها را از بین ببرد ولی گاهی اوقات نیاز است که این روش درمانی با روش های سنتی تر مانند سوراخ کردن دندان با ابزار، تلفیق شود.

دوره ی نقاهت بعد از درمان چقدر است؟

دوران نقاهتی برای این روش درمانی وجود ندارد و شما میتوانید بلافاصله پس از اتمام درمان پوسیدگی دندان با لیزر مانند سابق به فعالیت های روزمره ی خود بپردازید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 11 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت