جلوگیری از پوسیدگی دندان
جولای 6, 2021
جرم و پلاک دندان چیست؟
جرم و پلاک دندان چیست؟
جولای 19, 2021
جلوگیری از پوسیدگی دندان
جولای 6, 2021
جرم و پلاک دندان چیست؟
جرم و پلاک دندان چیست؟
جولای 19, 2021
نمایش همه

پوسیدگی دندان جلو: دلایل و درمان با لیزر

پوسیدگی دندان جلو

دندانپزشکان پوسیدگی دندان‌های جلو را مانند دندان‌های دیگر درمان می‌کنند. البته ترمیم آن‌ها مراحل بیشتری دارد چون ظاهر خوب دندان‌ها باید حفظ شود به هر حال این دندان‌ها در جلو ی دید و توجه قرار دارند. 

حفره ها و سوراخ های دندان‌های پشتی آن‌ها را بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می‌دهد. غذا ها می‌توانند در این حفره ها گیر کنند و تمیز کردن آن‌ها با مسواک دشوار باشد با این حال پوسیدگی دندان‌های جلو هم امکان‌پذیر است. 

بعضی از واژه های مرتبط با دندان 

اسم دندان ها

 انسآن‌ها 4 نوع اصلی از دندان‌ها را دارند. دندان‌های جلویی incisors نامیده می‌شوند .4 عدد incisors در فک بالا قرار دارد (که به آن maxilla  می گویند.) و 4 عدد دیگر در فک پایین ( که به آن mandible می گویند.) در کنار این دندان‌ها بخش دیگری وجود دارد که دندان canine  است. این دندان‌ها هم در فک بالا و پایین وجود دارند. بعد از آن دو دندان premolars  در دو طرف و در بالا و پایین حضور دارند. در آخر در آخر فک بالا و پایین در هر طرف سه دندان molars  اند. 

بیشتر پوسیدگی‌ها در دندان‌های molars و premolars  اتفاق می افتد. سطح خشن آن‌ها آسیاب کردن غذا را هنگام جویدن آسان‌تر می‌کند. بخش برآمده و ناصاف این دندان‌ها مکان خوبی برای چسبیدن مواد ریز غذایی است. اگر این ذرات توسط مسواک یا نخ دندان تمیز نشوند اسید آن‌ها دندان را میخورد و باعث پوسیدگی می‌شود. متاسفانه دسترسی به آن‌ها توسط مسواک گاهی اوقات سخت می‌شود و محل مناسبی را برای پوسیدگی ایجاد میکنند. 

از آنجا که دندان‌های incisors راحت‌تر در دسترس اند و سطح صاف تری دارند پاک کردن آن‌ها آسان‌تر است. این امر موجب کم شدن  پوسیدگی دندان جلو می‌شود ولی با این وجود هنوز هم امکان‌پذیر است. 

این مطلب را از دست ندهید!
فلوراید تراپی در بزرگسالان و کودکان چگونه است؟

چگونه پوسیدگی دندان شکل می‌گیرد؟ 

چگونه پوسیدگی دندان شکل می‌گیرد؟

زمانی که اسید و مواد قندی توسط باکتری ترکیب می‌شود پوسیدگی شکل می‌گیرد. آن‌ها بر روی سطح دندان انباشته می‌شوند و ماده ایی چسبناک به اسم  پلاک ایجاد می‌کنند. اگر پلاک به‌اندازه‌ی کافی آنجا بماند باعث خوردگی بخش سطحی و سخت دندان یا همان مینای دندان می‌شود. سوراخ ایجادشده حفره  نامیده می‌شود . این حفره می‌تواند سطحی باشد و فقط مینا دندان را تخریب کند یا می‌تواند به تخریب ادامه داده و عمیق شود. اگر به بخش نرمی که مینا از آن استفاده می‌کند یعنی dentin برسد سریع‌تر و بیشتر پخش می‌شود. در آخر ممکن است به پالپ دندان برسد. این بخش ریشه‌ی دندان است که شامل رگ‌های خونی و نورون‌های عصبی است. در این حالت باکتری می‌تواند عفونتی دردناک به نام آبسه ایجاد کند.  

زمانی که پوسیدگی کم است بیمار ممکن متوجه حضور آن شود. ممکن است آن‌ها تنها با تصویر اشعه‌ی ایکس دیده شوند . زمانی که رشد می‌کنند باعث ایجاد ناراحتی و درد می‌شوند. ممکن است جویدن مشکل باشد یا مواد داغ و یخ ایجاد درد کنند. گاهی اوقات پوسیدگی به شکل لکه‌های قهوه ایی یا خاکستری بر روی دندان ایجاد می‌شوند. ر این حالت تشخیص پوسیدگی دندان جلو راحت‌تر است. 

چه چیزی باعث پوسیدگی دندان جلو می‌شود؟

پوسیدگی دندان جلویی


همان مواردی که باعث ایجاد حفره در دندانهای پشت شما می شود ، می تواند منجر به پوسیدگی دندانهای جلویی شود:

  • غذاها و نوشیدنی های شیرین ، به ویژه نوشابه اسیدی
  • غذایی که در دندان های شما گیر می کند
  • فراموشی مسواک زدن
  • از انجام روزمره نخ دندان خود غافل شوید
  • رفلکس اسید معده
  • کمبود فلوراید

در بزرگسالان پوسیدگی در دندان جلو فرقی با دندان‌های عقبی ندارد . علت اصلی آن اشتباه مسواک زدن و نخ دادن کشیدن و استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی مقادیر زیاد مواد قندی و اسیدی است. بعضی از بیماری‌های خاص و ژنتیک افراد نیز می‌تواند در ایجاد پوسیدگی نقش داشته باشد. 

این مطلب را از دست ندهید!
تفاوت باندینگ و کامپوزیت ونیر دندان ـ‌ کدام بهتر است؟

زمانی که پوسیدگی دندان جلو در کودکان دیده می‌شود ممکن است به دلیل استفاده از شیشه شیر باشد که به‌اصطلاح به آن “baby bottle tooth decay”  گفته می‌شود. دکترها از والدین می‌خواهند که شیشه‌ی شیر را در تمام طول شب یا مدت‌زمان طولانی در روز به نوزادان ندهند. این کار باعث می‌شود قند طبیعی شیر ،آبمیوه یا شیر خشک در دهان نوزاد انباشته شود که درنتیجه باعث فعالیت باکتری‌ها می‌شود. با اینکه این دندان‌های بعد از نوزادی می‌افتند ولی نقش مهمی در رشد و سلامت دیگر دندان‌ها دارند. پوسیدگی دندان در کودکی باعث ایجاد مشکل در جویدن و حرف زدن می‌شود. مراقبت از دندان‌ها باید حتی قبل از بیرون آمدن دندان‌ها باشد با پاک کردن لثه‌های کودک . مسواک زدن باید بخشی از عادت کودک شود و اولین مراجعه باید شش ماه بعد از درآمدن اولین دندان باشد یا حدود تولد یک سالگی.

درمان پوسیدگی دندان جلو 

درمان پوسیدگی دندان جلو

درمان پوسیدگی دندان جلو همانند سایر پوسیدگی‌های دندان است. بیشتر مواقع باید پر شود. از آنجایی که دندان‌ها در جلو و مرکز دید است پزشک استفاده از کامپوزیت یا پرسلین را برای پر کردن دندان پیشنهاد می‌دهد. برخلاف ترکیبات رنگی که شبیه نقره یا طلا هستند این مواد با رنگ دندان‌ها هماهنگ می‌شوند . استفاده از روکش یا ونیر  انتخاب خوبی برای پر کردن حفره‌های بزرگ است مخصوصاً اگر پوسیدگی دندان جلو باشد. روکش تمامی دندان جلو رو پوشش می‌دهد. این روش حالت تهاجمی‌تری نسبت به پر کردن دارد. برای پر کردن دندان‌پزشک سوراخی را دقیقاً در کنار پوسیدگی ایجاد می‌کند. برای روکش کردن پزشک بخش بزرگی از سطح مینای دندان را تراش می‌دهند و سپس روکش را می‌چسباند.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان خانگی درد دندان عصب کشی شده

در صورت پوسیدگی گستره بیمار نیاز به تاج برای پوشش کل دندان دارد. اگر پوسیدگی عمیق باشد احتمالاً بیمار ابتدا به روش کانال ریشه یا root canal procedure نیاز دارد. استفاده از تاج نیز مانند پر کردن موادی دارد که می‌توان با رنگ و ظاهر سایر دندان‌ها آن را انتخاب کرد. روش‌هایی که برای ترمیم پوسیدگی انتخاب می‌شوند مانند استفاده از لوازم‌آرایشی و بهداشتی‌اند. به یاد داشته باشید مواد ترمیمی ساخته انسان است و مانند خود مینای دندان نیست. دندان‌ها در طی زمان تغییر رنگ می‌دهند ولی در پر کردن ،تاج و روکش تغییر رنگ اتفاق نمی‌افتاد و بعد از مدتی باعث دیده شدن مخصوصاً در دندان‌های جلو می‌شود. حتی اگر از بهترین مواد سفیدکننده‌ی دندان برای سایر دندان‌ها استفاده کنید بازهم تفاوت رنگ دارند. بهتر است قبل از اقدام با پزشک خود در مورد سفید کردن دندان‌هایتان صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند ظاهر و رنگ مواد را با توجه به دندان‌های شما طراحی کنند. 

درمان پوسیدگی دندان جلو با لیزر

ترمیم دندان با لیزر یک روش مدرن، بدون درد و بدون بیحسی است. لیزر با استفاده از تاباندن نور حفره های پنهان دندان را پیدا میکند. این روش همچنین دقیق ترین راه برای رفع پوسیدگی دندان است ، به این معنی که دندانپزشکان مجبور نیستند برای استفاده از مته، قسمتهایی از دندان سالم را بردارند.

پوسیدگی دندان جلو را نادیده نگیرید

پوسیدگی دندان جلو کمتر یا بیشتر از سایر پوسیدگی‌ها نیست . نادیده گرفتن پوسیدگی دندان جلو باعث پخش شدن آن و آسیب می‌شود. هر پوسیدگی دندان را باید سریع به دندان‌پزشک نشان داد. اگر دندان‌پزشک مناسبی را نمی‌شناسید می‌توانید از ابزارهای آنلاین ما برای پیدا کردن دندان‌پزشک استفاده کنید. 

Cavities on Front Teeth

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت