درمان بوی بد دهان ناشی از معده و معرفی قرص

هالیتوفوبیا ترس از بوی بد دهان
هالیتوفوبیا: ترس شدید از بوی بد دهان
ژوئن 24, 2020
درمان بوی بد دهان ناشی از سینوزیت و ترشحات بینی
درمان بوی بد دهان و بینی ناشی از سینوزیت
ژوئن 30, 2020
هالیتوفوبیا ترس از بوی بد دهان
هالیتوفوبیا: ترس شدید از بوی بد دهان
ژوئن 24, 2020
درمان بوی بد دهان ناشی از سینوزیت و ترشحات بینی
درمان بوی بد دهان و بینی ناشی از سینوزیت
ژوئن 30, 2020

بوی بد دهان که از معده ناشی میشود معمولا بعلت ریفلاکس معده اتفاق می افتد. بوی بدی که از شکم بیرون می آید نشانه ای از مشکلات گوارشی است و گاهی نیز میتواند از عفونت معده باشد. اما دلیلی ندارد شما برای همیشه با نفس بد بو زندگی کنید. در ادامه قصد داریم شما را با علت بوی بد معده و درمان های آن آشنا کنیم، تا همین حالا بتوانید برای بهبود بوی دهان خود از آنها استفاده نمایید.

استفاده از روش های دارویی برای درمان بوی معده، معمولا در مراحل پیشرفته ارائه میشود. اما به طور کلی تغییر در سبک زندگی و تغییر عادات بد مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، کافئین، آنتی اسیدها از روش هایی هستند. که می توانند در طولانی مدت شما را از بوی بد دهان ناشی از معده، راحت کنند.

ما به هیچ وجه استفاده از داروها و قرص های معده را به صورت مصرف خودسرانه توصیه نمیکنیم.

ریفلاکس اسید معده چیست؟

ریفلاکس اسید را با عنوان سوزش سر دل می شناسند. این بیماری، نوعی بیماری بسیار شایع است. که از علائم اولیه آن می توان به درد در قفسه سینه اشاره نمود. ریفلاکس معمولا زمانی اتفاق می افتد. که اسیدهای موجود در معده تا مری ( لوله ای از دهان تا معده) بالا می آیند.

اسفنکتر یک ماهیچه در معده می باشد. که وظیفه نگه داشتن این اسیدها را به عهده دارد. اما با این وجود برخی از محرک ها و غذاهای هضم نشده می توانند در مسیر مری باقی بمانند. و موجب شوند تا اسید به مری بازگردد.

ریفلاکس معده می تواند به یک بیماری مزمن تبدیل شود. و معمولا علائم آن هفته ای ۲ بار و یا بیش از آن، نمود پیدا می کنند. در اینگونه مواقع پزشکان توصیه می کنند، تا حتما با یک پزشک متخصص دستگاه گوارش مشورت نمایید.

آیا ریفلاکس اسید می تواند موجب بوی بد دهان شود؟

به جز سوزش سر دل یکی دیگر از علائمی که بیماران از آن شکایت می کنند، بوی ناخوشایند دهان است. با توجه به اینکه اسید معده و اسید صفرا به همراه غذاهای هضم نشده در مری باقی می مانند. می تواند دلیل بوی بد دهان فرد شود.

آیا خودتان متوجه بوی اسید معده میشوید؟

از آنجایی که اسید معده به دیواره های مری چسبیده می شوند. می توانند با بالا آمدن گاز آنها به سطح زبان نیز بچسبند. به همین دلیل معمولا بیمارانی که با این مشکل مواجه می شوند. علاوه بر اطرافیان، خود افراد نیز بوی بد دهان خود را استشمام می نمایند.

از طرفی به دلیل بوی تند وغلیظ اسیدهای موجود در مری، خیلی از بیماران بدون باز کردن دهان نیز، این بو را متوجه می شوند. زیرا گازهای ناشی از ریفلاکس اسید از صفرا و مری تا بینی آنها نیز ادامه پیدا می کند.

ریفلاکس اسید چه بویی میدهد؟

در حالت طبیعی بوی اسید معده بویی شبیه به صفرا دارد. به طور کلی هر چیزی که گوگرد، سفت و اسیدی باشد. به عنوان بوی اسید معده شناخته می شود. اما این بوها با توجه به داروهایی که بیماران استفاده می نمایند، نیز متفاوت است.

این مطلب را از دست ندهید!
شایع ترین علت های بوی بد دهان

در نهایت هر بویی در دهان نشانه مشکلات دستگاه گوارش می باشد. اما برای تشخیص ریفلاکس اسید معده، بهتر است به پزشک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

نشانه های بوی بد دهان بعلت مشکلات معده

نشانه هایی که بدبویی دهان ناشی از اسید معده است؟

معمولا نفس بد بو با استفاده از نخ دندان و مسواک، از بین می رود. در صورتی که پس از رعایت بهداشت دهان، بو همچنان باقی مانده باشد. معمولا نشانه ریفلاکس اسید معده می باشد. در ادامه به شناخت بوی ناشی از معده خواهیم پرداخت.

مرتبط با غذا

در صورتی که بد بویی دهان ناشی از خوردن غذا باشد. شما هر مقدار و هر نوع غذایی بخورید. بوی نامطلوب در دهان شما ایجاد می شود. که نشان از مشکلات گوارشی می باشد.

همچنین در برخی موارد بوی بد پس از نوشیدن قهوه ایجاد می گردد. از آنجایی که قهوه حاوی اسید میباشد. ممکن است خوردن آن، اسیدهای معده را تحریک نموده باشد. که منجر به ریفلاکس اسید معده می گردد. برای فهمیدن این موضوع، کافی است پس از خوردن غذا در دست خود نفس بکشید.

مشکلات گوارشی

در برخی از مواقع بوی نامطبوع دهان همراه با مشکلات گوارشی مانند یبوست، نفخ و یا برآمدگی و دردهای معده همراه است. در صورتی که الگوی غذایی درستی داشته باشید. این علائم می توانند نشانه ریفلاکس اسید معده باشند.

همچنین اگر در برخی مواقع پس از خوردن قهوه دچار دردهای شکمی می شوید. و یا باد گلو می زنید. میتواند از علائم ریفلاکس اسید باشد. با توجه نمودن به عادات غذایی مناسب معده خود، می توانید این بوی بد را کاهش دهید.

بوی ترش یا اسیدی نفس

اگر پس از تنفس احساس بوی تند و ترش دارید. و همچنین همراه با سوزش صفرا می باشد. زیرا هنگام بازگشت اسید معده به مری، اسید صفرا نیز تولید می گردد. معمولا دلیل ریفلاکس اسید و سوء هاضمه می باشند.

مصرف الکل،کافئین و دخانیات

اگر با استفاده از کافئین، الکل و دخانیات، میزان نفس بد بو دهان بسیار بیشتر می شود. می تواند دلیلی برای ریفلاکس اسید باشد. زیرا استفاده از این موارد می تواند باعث ایجاد ضعف در دستگاه گوارش شود. همچنین برخی از غذاها مانند سیر، پیاز، نعنا و غذاهای پر چربی نیز میتواند در تحریک اسید معده، بسیار تاثیرگذار باشد.

احساس ناراحتی در گلو

معمولا در صورت ریفلاکس اسید معده، علاوه بر بوی بد در دهان، فرد دچار گلو درد نیز می گردد. از آنجایی که این اسید بسیار غلیظ میباشد و گاز آن در گلو احساس می شود. پس از بازگشت به معده، عوارض خارش، سوزن سوزن شدن و سوزش را در گلو احساس خواهید نمود. که از علائم معمول و طبیعی ریفلاکس اسید می باشند.

مشکل لوزه ها

ریفلاکس اسید می تواند موجب تورم لوزه ها و ایجاد مواد اسیدی روی دندان ها شود. به همین دلیل معمولا خیلی از افراد پس از متوجه شدن، بوی ناخوشایند به دندان پزشک مراجعه می نمایند. که دندان پزشک پس از معاینه آنها را به متخصص گوارش ارجاع میدهد.

دلایل بوی بد دهان ناشی از معده

علل بوی بد دهان ناشی از ریفلاکس اسید

ریفلاکس اسید معده معمولا از اصلی ترین دلایل بد بویی دهان می باشد. اما ریفلاکس می تواند موجب عوارض دیگری نیز شود. که  آنها نیز این بو را تشدید می نمایند.

 • پوسیدگی دندان: اسید معده دارای مواد سوزاننده ای می باشد. که می تواند آسیب رسان باشند. معمولا دندان ها بدون محافظ در معرض برخورد با اسید معده قرار دارند. و از آنجایی که ریفلاکس اسید موجب میشود. تا اسید معده به دهان باز گردد. در طولانی مدت می تواند موجب پوسیدگی دندان شود.
این مطلب را از دست ندهید!
علت احساس بوی بد در بینی و انتهای گلو و درمان

خرابی دندان ها موجب تشدید بوی بد دهان می شوند. معمولا پس از کشیدن دندان پوسیده، این بو با شدت بیشتری در دهان احساس می شود. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها در اثر اسید معده، بهتر است بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت نمایید.

 • باکتری های دهان و گلو: ریفلاکس معده به معنای بالا آمدن اسید معده به مری میباشد. اما این اسیدها مجدد به معده باز می گردند. در صورت عدم درمان این بیماری، ممکن است باکتری های ناشی از ریفلاکس روی دیواره مری رشد کنند. که منجر به نفس بد بو میشود. همچنین احساس خارش، سوزش و درد در گلو نیز می تواند از نشانه های وجود باکتری در گلو باشد.

بوی بد دهان ناشی از عفونت معده

بوی بد دهان ناشی از عفونت معده

نوعي باکتري به نام «هليکوباکتر پيلوري» در دهان اشخاص زندگي مي کند که علايم بيماري معده را از خود نشان نمي دهد. طبق آخرین تحقيقات، باکتري «هليکوباکتر پيلوري» مي تواند به زخم هاي معده منجر شده و از طرفي عامل ابتلا به انواع سرطان هاي معده باشد.

اين باکتري، ترکيبات متغير و ناپايداري توليد مي کند که میتواند عامل بوي نامطبوع دهان باشد. پزشکان اغلب براي تشخيص اين بيماري، سطح و ميزان اين مواد را مي سنجند. بيماري هاي معده و روده هم مي توانند منجر به تنفس نامطبوع شوند.

نشانه های عفونت معده(هلیکوباکتری)

عفونت هلیکوباکتری معمولا باعث ایجاد زخم در معده میشود و شکم درد یکی از شایع ترین علائم آن است. این درد بیشتر در مواقعی که معده خالیست و در شب یا فاصله بین دو وعده غذایی بیشتر نمایان میشود.

علائم دیگر عفونت معده عبارتند از:

 • آروغ زدن بیش از حد
 • احساس باد در معده و شکم
 • حالت تهوع
 • سوزش معده
 • معده درد
 • سوزش سر دل
 • تب
 • کمبود اشتها و یا بی اشتهایی
 • کاهش وزن نامعلوم

داروهای خانگی برای رفع بوی بد ناشی از معده

 • بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمایید.
 • آب آناناس بنوشید.
 • روزانه آب فراوان بنوشید.
 • برای جلوگیری از تقویت و رشد باکتری ها از ماست سالم استفاده نمایید.
 • برای از بین بردن بوی بد دهان، شیر بنوشید.
 • بعد از خوردن وعده های غذایی، تکه ای لیمو و یا پرتقال میل نمایید.
 • از محصولاتی که دارای روی هستند، استفاده کنید. تا به رفع بد بویی دهان کمک نمایید.
 • چای سبز بنوشید.
 • در میان وعده ها از سیب استفاده نمایید.
 • یک دهان شویه خانگی با استفاده از سرکه و جوش شیرین درست کنید.

درمان بوی بد دهان ناشی از ریفلاکس اسید معده

یکی از روشهای رفع قطعی بوی بد دهان درمان علت رفلکس معده است. تغییر خیلی از مشکلات مربوط به سبک زندگی در درمان دستگاه گوارش موثر است. از دلایل ریفلاکس اسید، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

سبک زندگی

 • چاق بودن و اضافه وزن داشتن
 • خوردن بیش از حد غذا در یک وعده، می تواند به دریچه های معده فشار وارد کند.
 • دراز کشیدن بلافاصله پس از خوردن غذا
 • فاصله زمانی کم، میان خوردن میان وعده و خوابیدن
 • خوردن غذاهایی که بسیار اسیدی می باشند.
 • استفاده مقدار زیاد غذاهایی که بسیار تند، سرخ شده و پر چربی هستند.
این مطلب را از دست ندهید!
چگونه بوی بد دهان را برای همیشه از بین ببریم؟

پزشکی

 • معمولا بیمارانی که به فتق هیاتال دچار می باشند. دارای بیماری ریفلاکس اسید معده نیز می باشند. زیرا در این افراد قسمت فوقانی معده دچار برآمدگی میشود. و اسیدهای معده به حرکت در می آیند.
 • از دیگر افرادی که به ریفلاکس معده دچار میشوند، میتوان به زنان باردار اشاره نمود. بوی بد دهان در بارداری در سه ماه آخر حاملگی، شدیدتر میشود. اما جای نگرانی وجود ندارد. زیرا بلافاصله پس از زایمان از بین میرود.
 • افرادی که از داروها و قرص هایی مانند ایبوپروفن، آرامش دهنده عضلات و داروهای تنظیم فشار خون استفاده می نمایند. معمولا دچار ریفلاکس اسید نیز میشوند.

چه زمانی ریفلاکس اسید معده از بین می رود؟

معمولا ریفلاکس معده به طور خود به خود از بین میرود. اما در برخی موارد که بیماری شدت پیدا میکند. ممکن است پزشک دارو تجویز نماید. که با توجه به سازگاری و یا عدم سازگاری دارو با بیمار، ممکن است داروها تغییر کنند. بنابراین درمان آن کمی زمان بر میشود.

معمولا با توجه به نوع درمان شما، درمان ریفلاکس معده یک تا سه هفته زمان نیاز دارد.

رفع سریع بوی بد دهان به دلیل مشکلات معده

رفع سریع بوی بد دهان ناشی از معده

بهترین راه از بین بردن بوی بد دهان ناشی از ریفلاکس معده، درمان سریع و گیاهی آن است. همچنین دانستن برخی موارد در درمان ریفلاکس معده میتواند به شما کمک نماید تا در طول روز نگران ای این مشکل نباشید.

هیدراته بمانید. به این معنی که همیشه یک لیوان آب در کنار خود داشته باشید. نوشیدن آب به رقیق شدن اسید معده کمک می نماید. و از بد بویی نفس جلوگیری میکند.

نعنا و جعفری را مد نظر داشته باشید. گفته شده هر دوی این سبزی ها موجب از بین رفتن بوی بد دهان می شوند. بنابراین زمانی که قرار است غذا بخورید. از آنها در کنار غذا استفاده نمایید.

از آنتی اسیدها به منظور اسیدیته معده استفاده نمایید. معمولا آنها را باید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از غذا استفاده نمایید. همچنین با توجه به دستور مصرف آن، استفاده کنید.

از جویدن شیرین بیان استفاده کنید. جویدن آن موجب تولید مخاط بیشتر میشود. و به محافظت از معده و مری در برابر اسیدها کمک می نماید. برای کمک به درمان زخم ها نیز تجویز میشوند. اما به اندازه آنتی اسیدها قوی نمی باشند.

قهوه را با معده خالی نخورید. قبل از خوردن کافئین و نوشیدنی های گازدار حتما، مقداری خوراکی بخورید.

از پرخوری خودداری کنید. خوردن بیش از اندازه به اسفنکترهای معده فشار وارد میکند. که موجب تشدید ریفلاکس میشود. از خوردن غذاهای تند و اسیدی نیز دوری کنید.

قرص برای رفع بوی بد دهان ناشی از معده

شخص مبتلا به عفونت معده نه تنها دچار بد بویی دهان است. بلکه دچار سوزش در معده و مشکل ریفلاکس است. قرص رانیتیدین با نام تجاری zantac میتواند به کاهش سو هاضمه ناشی از زخم معده کمک کند.

استفاده از قرص رانیتیدین میتواند یک روش موثر در درمان بوی بد دهان ناشی از معده باشد. همچنین ممکن است پزشک با استفاده از قرص ها و داروهای آنتی بیوتیک به درمان زخم معده بپردازد تا باکتری های مضر معده را ازبین ببرد. ترکیبی از درمان ها احتمال موفقیت را بالا خواهد برد.

سئوالات و تجربیات خود را درباره درمان هایی که تا الان انجام داده اید با ما درمیان بگذارید.

منبع:

acid reflux and bad-breath

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

13 دیدگاه

 1. سارا گفت:

  ممنون خیلی کمک کرد

 2. مری گفت:

  عالی بود

 3. سیامک گفت:

  خیلی خوب و عالی

 4. البی گفت:

  عالی بود

 5. سمیرا گفت:

  سلام .با این مطالب ک شما گفتید اگر بوی دهان ازمری و مغده باشه بازم مذ باید ب شما مراجعه کنیم؟دکتر معده دارو داده اما تاثیری نداشته

  • h.saraei گفت:

   سلام، دوست عزیز اولین قدم در درمان بوی بد دهان مراجعه به دندانپزشک است. بیشتر موارد نفس بد بو منشا دهانی دارند. در صورت نیاز دندانپزشک شما را به متخصص مربوطه ارجاع میدهد.

 6. طاهر گفت:

  چند بار رفتم متخصص ولی بازم معدم نفخش خوب نشده قار و قور معده اذیت کنندست

 7. لادن گفت:

  بسیار کامل و عالی بود ممنون

 8. پرویز گفت:

  سلام .بسیار عالی مفید متخصر وقابل دسرس بودن درمان به صورت ساده ارزن و مفید.سپاس درود.

 9. علی گفت:

  سلام من چند ساله این مشکلو دارم، اندوسکوپیم رفتم میگن دریچه معدت شوله و ریفلاکس دارم.دکترم رفتم خوب نشدم در حال حاضرم پزشک برام لانزوپرازول ،موتیلوور۱۰ و آسمورال تجویز کردن ریفلاکسم یکم بهتر شده ولی بودی دهنم خوب نشده، مشکل دندان هم ندارم خودم متوجه میشم از معدمه و نفسم بو میده ، ممنون میشم راهنمایی کنید

  • h.saraei گفت:

   سلام و درود
   اگر مطمئن هستید مشکل دهان و دندان ندارید و مشکل معده است بهتره زیر نظر متخصص گوارش درمان خود را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 5 =

+
تماس تلفنی و دریافت نوبت