علت دندان درد درد شب و روش درمان
علت دندان درد در شب و روش درمان
جولای 15, 2023
آیا میتوانید با دندان روکش شده نخ دندان بکشید؟
آیا میتوانید با دندان روکش شده نخ دندان بکشید؟
جولای 31, 2023
علت دندان درد درد شب و روش درمان
علت دندان درد در شب و روش درمان
جولای 15, 2023
آیا میتوانید با دندان روکش شده نخ دندان بکشید؟
آیا میتوانید با دندان روکش شده نخ دندان بکشید؟
جولای 31, 2023
نمایش همه

علائم تحلیل و از دست دادن استخوان دندان در فک

علائم تحلیل و از دست دادن استخوان دندان در فک

از دست دادن استخوان دندان در فک ممکن است برایتان ترسناک باشد اما لازم است بدانید این مورد مشکلی است که افراد زیادی با آن دست به گریبان هستند. در بعضی از مواقع ممکن است بدون علائم سالیان سال با آن زندگی کنید. برای جایگزین کردن دندان از دست رفته توصیه می شود از یک راه درمانی به اسم ایمپلنت دندان کمک بگیرید و از این روش در سریع ترین زمان ممکن استفاده کنید. شاید برایتان جالب باشد بدانید دندان یکی از قوی ترین عضو از اعضای بدن می باشد، در نتیجه اگر این بافت قدرتمند دچار آسیب شود با مشکلات بسیار زیادی روبرو خواهید شد. همچنین این مشکلات ظاهر شما را نیز خدشه دار می کند. لازم است بدانید این موضوع یعنی شناخت علائم و تشخیص از دست دادن استخوان در دندان ها اصلا سخت نیست و به راحتی می توانید متوجه این موضوع شوید.

برخی از علائم شکست دندان در مراحل اولیه رخ می دهد. اگرچه لازم است بدانید شناخت درست از دست دادن استخوان در دندان ها در مراحل پایانی بسیار راحت تر می باشد. با تشخیص این علائم به راحتی می توانید نسبت به درمان آن اقدام نمایید. در نتیجه شناخت این علائم در روند بهبودی بسیار موثر می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار دهیم.

شروع تحلیل در استخوان دندان در فک

لازم است بدانید از دست دادن استخوان های دندان به دلایل متنوعی رخ می دهد. می توان گفت اصلی ترین موردی که باعث بروز این مشکل می شود پریودنتال می باشد. این مشکل معمولا با از دست دادن دندان ها همراه است. با این حال لازم است بدانید  تروماهای خارجی، بیماری های داخلی و حتی تومور های موجود در بدن می توانند باعث از دست دادن دندان ها شوند. استخوان های موجود در فک ما با سایر بافت های موجود در دهان ما در ارتباط هستند. نتیجتا بافت های موجود در دهان با استخوان های دندان رابطه مستقیم دارند. در بعضی از مواقع با تغییراتی که در بافت های دندان رخ می دهد می توانید متوجه از دست دادن استخوان های دندان شوید. در ادامه به بعضی از مواردی که به وسیله آن می توانید متوجه از دست دادن استخوان دندان شوید اشاره خواهیم کرد.

1-وجود دندان لق و یا متحرک

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم لثه ها و استخوان ها بافت های حمایت کننده دندان هستند. دندان ها بر روی این بافت ها حفظ می شوند و یا به بیانی دیگر می توان اینگونه گفت که دندان ها به وسیله همین بافت ها در جای خود نگه داشته می شوند. سلامت نگه داشتن بافت های موجود در دهان در سلامت نگه داشتن دندان ها بسیار موثر می باشند. توجه داشته باشید اگر دندان هایتان لق و یا به علتی پوسیده می شوند این بدان معناست که در بافت های نگهدارنده مشکل وجود دارد. باید هر چه سریع تر در خصوص علت یابی این مشکل اقدام نمایید. البته ممکن است علت به وجود آمدن آن بافت استخوانی ضعیف و یا فرسوده باشد.

این مطلب را از دست ندهید!
تغییر رنگ دندان‌ها و کمبود ویتامین: چه ارتباطی دارند؟

2-وجود خونریزی لثه

خونریزی لثه هیچ وقت نشانه خوبی نیست. این خونریزی نشانه ای از بیماری لثه می باشد. خونریزی لثه به عنوان پریودنتیت و یا قاتل خاموش نیز شناخته می شود.

بیماری لثه یکی از شایع ترین علت های از دست دادن استخوان می باشد. این مشکل شاید نتواند باعث فوت شما شود اما قطعا می تواند باعث نابودی لثه و دندان های شما شود.

شاید این سوال برایتان ایجاد شود که این مشکل چگونه ایجاد می شود؟

در این مشکل باکتریها بر روی سطح دندان شما جمع می شوند. این تجمع باکتری ها باعث تشکیل پلاک دندانی و بروز بیماری تارتار می شود. بیماری تارتار باعث انتقال بیماری به اطراف لثه شده و همین مورد باعث از دست دادن دندان ها می شود.

لازم است توجه داشته باشید اسید های ترشح شده به وسیله باکتری ها در طی گذر زمان باعث فرسایش بافت لثه می شود. در نتیجه با شروع بیماری متوجه از دست دادن بافت های استخوانی خود خواهید شد. همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم هر تغییری در بافت دهان مهم است و باید به آن توجه کنید چرا که هر تغییر کوچک در ناحیه دندان می تواند باعث از دست رفتن استخوان های لثه شود. یکی از روش های مراقبت از استخوان های دندان، تمیز نگهداشتن ناحیه دهان و دندان می باشد.

3-درد وحشتناک از دست دادن استخوان دندان

احساس این درد در ناحیه دهان و دندان شاید در ابتدا برایتان امری طبیعی باشد. اگر این درد ادامه دار باشد می تواند نشانه بروز مشکلات جدی باشد. این مورد یکی از نشانه های ضعیف شدن ساختار استخوان ها است. لازم است بدانید کاهش قدرت استخوان ها بر روی اعصاب و روان شما نیز تاثیرگذار خواهد بود. ضعیف شدن و یا از بین رفتن استخوان دندان ها می تواند باعث از بین رفتن ترتیب دندان ها شود. همچنین این مورد می تواند باعث درد در حرکات روزانه نیز شود.

4-افزایش حساسیت

لازم است بدانید حساسیت نیز وضعیتی می باشد که ممکن است با تحلیل استخوان ها مرتبط باشد. دندان ها و استخوان ها هر دو دارای ساختار بسیار قوی هستند که از مواد معدنی و ویتامین ها ساخته شده اند. اگر تراکم مواد معدنی در دندان ها و استخوان ها کاهش یابد آن ها ضعیف تر و آسیب پذیر تر خواهند شد. همین مورد می تواند باعث ایجاد حساسیت و از دست دادن استخوان های دندان شود.

توجه داشته باشید اگر دچار پریودنتیت پیشرفته هستید لثه ها شروع به عقب نشینی خواهند کرد. با بروز این مشکل استخوان های دندان شما نمایان خواهند شد.

اگر ریشه های دندان در معرض دید قرار بگیرند باعث افزایش حساسیت می شوند. از طرف دیگر نیز استخوان های حمایت کننده دندان دچار فرسایش می شوند.

5-بوی بد دهان

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم در خصوص بیماری پریودنتال، بافت لثه و استخوان ها شروع به عقب نشینی می کنند. در این وضعیت ریشه های دندان در معرض دید قرار می گیرند و همین مورد باعث ایجاد پوسیدگی های عمیق در نزدیکی لثه خواهد شد. به این نوع پوسیدگی، پریودنتال می گویند.

این مطلب را از دست ندهید!
چگونه نخ دندان بکشیم؟

 به واسطه ایجاد پوسیدگی باکتری هایی در سطح دندان ایجاد می شوند. این باکتری ها به راحتی باعث ایجاد بیماری تارتار می شوند و به واسطه وجود این باکتری ها بر روی دندان پلاک هایی به وجود می ایند. وجود این پلاک ها بر روی دندان علت ایجاد بوی بدن دهان می شوند. تصور کنید باکتری های موجود در دهان شما از باقی مانده غذایی که در دهان شما وجود دارد تغذیه می کنند و همین مورد باعث تکثیر آن ها خواهد شد.

6-ایجاد شکاف های جدید در بین دندان

ممکن است در بین دندان های خود شاهد مثلث های سیاهی باشید. شاید فکر کنید این مورد طبیعی است. اگر مثلث های سیاه بین دندان را دیدید که قبلا وجود نداشته است این یک هشدار برای دهان و دندان شما می باشد. این مثلث هایی که بر روی دندان های شما ایجاد می شوند ممکن است به معنای عقب نشینی در ناحیه لثه ها باشد. این مورد یعنی عقب نشینی لثه ها با از دست دادن استخوان ها اتفاق می افتد.

 این دو مورد باعث تسریع یک دیگر خواهند شد. ممکن است عقب نشینی لثه ها علت دیگری نیز داشته باشد؛ با عقب نشینی لثه ها ریشه دندان ها نمایان می شود. به طور طبیعی در این بیماری قسمت های بالای دندان های شما با یک دیگر تماس خواهند داشت. در صورتی که قسمت پایینی دندان ها از یک دیگر دور هستند. در نتیجه شکاف های جدیدی که بر روی ریشه قرار می گیرد نمایان می شود. اگر شاهد مثلث های سیاه بر روی نواحی ریشه دندان های خود هستید حتما جدی بگیرید و این مورد را پیگیری نمایید.

از دست دادن استخوان دندان به صورت پیشرفته

از دست دادن استخوان دندان به صورت پیشرفته

تحلیل استخوان ها به صورت پیشرفته از طریق ظاهر نیز نمایان می شود. هنگامی که صحبت از تحلیل استخوان ها به پیش می آید ممکن است کل ساختار چهره شما تغییر کند. در نتیجه بهتر است قبل از هر اقدامی در این خصوص مداخله نمایید و مشکل را حل کنید اما جای نگرانی نیست چرا که در بدترین شرایط نیز می توانید با پیوند استخوان، به شیوه ایمپلنت و یا پروتز مشکل را حل نمایید. در مواقعی که بافت استخوانی به شدت نازک شود پایه ای برای قرار دادن پیوند استخوان یا ایمپلنت وجود نخواهد داشت. لازم است باز هم تکرار کنیم که از دست دادن استخوان ها یک مشکل به شدت جدی می باشد. در مراحل اولیه که متوجه این بیماری شدید لازم است تا به دندانپزشک مراجعه کنید تا این مشکل حل شود.

7-پروتز های نامناسب

دندانپزشکان باتجربه از دندان ها قالب می گیرند و این بدان معناست که پروتز های دندانی بر اساس قالبی که گرفته شده است ساخته می شوند. یعنی کاملا استاندارد و اندازه دندان ها.

این پروتز ها از موادی تشکیل شده اند که به راحتی نمی توان آن ها را تغییر داد. در نتیجه اگر الان از پروتز هایی که درون دهانتان وجود دارد رنج می برید، درحالی که قبلا اینگونه نبوده است، قطعا ساختار دهان شما تغییر کرده است و همین مورد باعث می شود قالب بر روی نقاط مختلف دهانتان فشار وارد کند و آن ناحیه لثه را تحریک کند. اگر هر چه سریع تر جلوی این مشکل را نگیرید ممکن است طی گذر زمان باعث افزایش تحریک لثه ها شود.

این مطلب را از دست ندهید!
علت التهاب لثه و درمان آن

8-ایجاد چین و چروک در ناحیه دندان

همانطور که قبلا نیز اشاره کرده ایم استخوان ها محکم ترین بافت بدن می باشند. آن ها بدن را از درون شکل می دهند. توجه داشته باشید هرگونه تغییر در ساختار استخوان ها به راحتی می تواند باعث ایجاد تغییرات در ظاهر شود. توجه داشته باشید از دست دادن استخوان ها می تواند باعث کاهش گردش خون در بدن نیز شود. در چنین مواقعی پوست شما مکمل های کمتری برای ساخت و تجدید خود دریافت می کند. این کار باعث پیر شدن و کوچک شدن پوست شما می شود. خطوطی که در ناحیه اطراف دهان به وجود می آید به دلیل وجود چنین مشکلی می باشد.

9-فروریختن ساختار صورت از علائم از دست دادن استخوان دندان

مانند کل صورت، بدن ما نیز از بافت های نرمی که توسط استخوان ها در لایه زیرین ایجاد شده است شکل می گیرد. اگر مشکلی در این استخوان ها به وجود آید ممکن است باعث تغییر در ظاهر شما نیز شود. توجه داشته باشید ممکن است 10 تا 20 سال طول بکشد تا تحلیل استخوان ها به مرحله فروپاشی نزدیک شود. این مورد یک فرایند پیشرفته در خصوص از دست دادن استخوان ها می باشد در این حال لب های شما به سمت داخل منحنی می شود و چانه به سمت بالا حرکت می کند. با این اوصاف چهره شما پیر تر از ظاهر معمولی تان خواهد شد.

10-فرو رفتن لب ها به سمت داخل

این مرحله جزو پیشرفته ترین مراحل این بیماری می باشد. در این حالت دیگر بافت سفتی در ناحیه زیر لب ها وجود ندارد که باعث شکل دهی به آن ها شود. در چنین مواقعی لب ها شروع به فرو رفتن می کنند. با قاطعیت می توان بیان کرد این مورد یکی از بارزترین علائم از دست دادن استخوان ها می باشد و این مورد نشانگر یک بیماری بسیار جدی در بدن است. بافت های نرم ناحیه صورت شما باید توسط بافت های سخت زیرین حمایت شوند. به همین ترتیب لب ها شکل و حالت خود را از دست می دهند. توجه داشته باشید با بروز این بیماری چنین تغییر شکل هایی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

11-ایجاد ناراحتی در هنگام جویدن

دهان یکی از پر استفاده ترین اعضا در بدن هر شخص می باشد. هر فرد در طول روز مدام در حال جویدن، خوردن و صحبت کردن می باشد. قطعا تشخیص تغییرات در این قسمت پر کاربرد بدن نسبت به سایر اعضا راحت تر می باشد. اگر در هنگام جویدن غذا نشانه هایی از درد را حس کردید قطعا در ساختار استخوانی شما مشکلاتی ایجاد شده است. اگر دارای ساختار استخوانی ضعیفی هستید جویدن برایتان بسیار سخت و دشوار خواهد بود. در چنین مواقعی دندان های شما با مشکلات جدی روبرو خواهند شد و آسیب پذیری دندان ها افزایش پیدا می کند.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − هشت =

تماس تلفنی و دریافت نوبت