علائم تحلیل و از دست دادن استخوان دندان در فک
علائم تحلیل و از دست دادن استخوان دندان در فک
جولای 24, 2023
برس بین دندانی چیست و چطور استفاده کنیم؟
برس یا مسواک بین دندانی چیست و چطور استفاده کنیم؟
آگوست 8, 2023
علائم تحلیل و از دست دادن استخوان دندان در فک
علائم تحلیل و از دست دادن استخوان دندان در فک
جولای 24, 2023
برس بین دندانی چیست و چطور استفاده کنیم؟
برس یا مسواک بین دندانی چیست و چطور استفاده کنیم؟
آگوست 8, 2023
نمایش همه

آیا میتوانید با دندان روکش شده نخ دندان بکشید؟

آیا میتوانید با دندان روکش شده نخ دندان بکشید؟

استفاده از نخ دندان از جمله مهمترین بخش بهداشت دهان و دندان و مراقبت های دندانپزشکی به شمار می رود.  با نخ دندان می توان تمام جرم های مانده در لابلای دندان ها را از بین برد. همانطور که میدانید، با مسواک زدن به تنهایی نمی توان تمام جرم های دندانی را از بین برد. اگر دندان های شما دارای روکش باشد، مهمترین سوالی که به ذهنتان می آید این است که “آیا می توان از نخ دندان برای دندان های روکش شده استفاده نمود؟ جهت پاسخگویی به این سوال باید گفت: بله. البته نکاتی در این باره وجود داشته که نیاز است در رابطه با آنها اطلاعات کسب نمایید.   

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که می خواهید از روکش های دندانی استفاده نمایید و با چنین سوالاتی مواجه هستید، حتما ادامه مطلب را مطالعه نمایید. در این مقاله قصد داریم به راهنمای استفاده از نخ دندان برای دندان های روکش شده اشاره نماییم تا موضوع را به طور کامل برای شما شرح دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید. 

استفاده از نخ دندان برای دندان های روکش شده درست است یا خیر؟

بله. شما می توانید از نخ دندان برای دندان های روکش شده خود استفاده نمایید. نخ دندان بخش مهمی از بهداشت دهان و دندان به شمار می رود. مسواک ها، ابزار بسیار موثری جهت تمیز کردن دندان ها به منظور جلوگیری از تشکیل جرم و آلودگی ها محسوب می شوند. البته در رابطه با دندان های روکش شده باید گفت که صحیح مسواک زدن می تواند کار دشواری باشد. چرا؟

به خاطر قرار گیری مرتب دندان ها کنار یکدیگر. در برخی مواقع، استفاده از مسواک به تنهایی نمی تواند کارگشا باشد. زیرا ممکن است پرزهای مسواک تمام مناطق بین دندان ها را به خوبی تمیز نکند. مسواک زدن مناطق بین دندانی، کار دشواری می باشد. در این مواقع، استفاده از نخ دندان میتواند ابزار مناسبی برای تمیز کردن دندان ها به شمار رود. مهم نیست که دندان های شما روکش شده می باشد یا خیر. فضاهای بین دندان باید به منظور جلوگیری از تشکیل جرم های دندانی، تمیز شوند.

این مطلب را از دست ندهید!
فرسایش مینای دندان: علل ، علائم و درمان

آیا استفاده از نخ دندان می تواند به روکش آسیب برساند؟

استفاده از نخ دندان آن هم زمانی که با فشار قصد دارید فضاهای بین دندانی خود را تمیز کنید، می تواند به روکش آسیب وارد کند. اگر این کار را با فشار و سختی انجام دهید، خراب شدن روکش های دندانی به هنگام استفاده از نخ دندان دور از انتظار نیست. اینکه چگونه از نخ دندان جهت تمیز کردن فضاهای بین دندان های خود استفاده می کنید از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. البته در مواقعی هم امکان دارد که روکش های دندانی توسط دندانپزشک به صورت غیر اصولی اعمال شوند. حتی اگر از نخ دندان هم به صورت اصولی استفاده نمایید، امکان دارد روکش های دندانی تان آسیب ببیند. در این موارد، هرگونه فشار خارجی می تواند به روکش های دندانی شما آسیب وارد نماید.

آیا استفاده از نخ دندان می تواند روکش های دندانی را از بین ببرد؟

خیر. همانگونه که در جملات بالا اشاره نمودیم، اگر فرایند نخ دندان کشیدن به صورت آرام و اصولی انجام شود هیچگونه آسیبی به روکش وارد نخواهد شد. اگر تمام فرایند نخ دندان کشیدن را به صورت اصولی انجام داده اید و شاهد از بین رفتن روکش دندان خود هستید، حتما به دندانپزشک معالج خود جهت بررسی مشکل مراجعه نمایید.

چه اتفاقی در صورت عدم استفاده از نخ دندان خواهد افتاد؟

اگر از نخ دندان برای روکش های خود استفاده نکنید، امکان دارد شاهد یک سری عوارض ناخواسته باشید. روکش ها، سطح قابل توجهی از روی دندان های شما را می پوشانند. نواحی بین دندان ها و قسمت های پشتی شامل روکش نمی شوند. امکان تشکیل جرم در این نواحی در صورت عدم استفاده از نخ دندان بسیار زیاد است.  به همین خاطر نیاز است که بهداشت دهان و دندان را حتی در صورت استفاده از روکش های دندانی رعایت نمایید.

در صورت عدم استفاده از نخ دندان، ذرات غذایی در این مناطق باقی خواهند ماند. باکتری ها می توانند با تغذیه از این ذرات باقیمانده در لابلای دندان ها تکثیر شوند. در نهایت، با تجمع پلاک دندانی در این نواحی مواجه خواهید شد که تنها راه جلوگیری از آن، استفاده از نخ دندان می باشد. در صورت نادیده گرفتن این مورد، با مشکلات جدی از جمله پوسیدگی دندان و بروز بیماری های لثه مواجه خواهید شد.

این مطلب را از دست ندهید!
دهانشویه مضر است یا مفید؟

راهنمای استفاده از نخ دندان برای روکش

استفاده از نخ دندان برای روکش از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. اما به هر حال چالش هایی هم در این رابطه وجود دارد. این مقاله از این رو تهیه شده تا به شما کمک نماید تا بتوانید نکات خوبی را در رابطه با نحوه استفاده از نخ دندان برای روکش های دندانی فراگیرید. از آنجا که صنعت بهداشت و درمان  ابزارهای مختلفی را برای افراد در شرایط مختلف تولید می کند، همیشه یک نوع نخ دندان ایده آل برای شما وجود خواهد داشت. در ادامه بررسی خواهیم کرد که چگونه می توان از انواع نخ دندان ها برای روکش ها به طور موثرتر و ایمن تر استفاده نمود.

نخ دندان فلاس تریدر (Floss threader)

نخ دندان فلاس تریدر (Floss threader)

آیا با عبور نخ دندان از بین دندان هایتان مشکل دارید؟ شما می توانید برای راحت تر انجام شدن این کار از عبور دهنده نخ دندان فلاس تریدر استفاده نمایید. در واقع شما می توانید با عبور دادن نخ دندان از یک قلاب، آن را از لابلای دندان های خود عبور دهید. این عمل بسیار شبیه نخ سوزن کردن در خیاطی می باشد. با این ابزار دیگر نگران باقی ماندن جرم در لابلای دندان های خود نخواهید بود.

برس های بین دندانی (مسواک های بین دندانی)

برس های بین دندانی (مسواک های بین دندانی)

اگر تمایل به استفاده از نخ دندان ندارید، میتوانید برس های بین دندانی را از داروخانه تهیه نمایید. نیازی نیست که حتما از نخ دندان برای این کار استفاده نمایید. ابزار ساده تری هم وجود دارد. برس های بین دندانی، ابزار کاربردی جهت از بین بردن جرم ها در لابلای دندان ها به شمار می روند. این برس ها، بسیار نازک بوده و از پرزهای بسیار نرم جهت عبور از بین دندان ها تشکیل شده اند. شما می توانید از این برس ها به راحتی جهت عبور و حرکت بین دندان ها استفاده نمایید.

واتر فلاسر (Water flosser)

واتر فلاسر (Water flosser)

واتر فلاسر از جمله ابزارهای محبوب در بازار به منظور رفع جرم های دندانی به شمار می روند. در واقع با این ابزار می توان آب را با فشار از بین دندان ها عبور داد، به نحوی که تمام ذرات غذایی ریز و درشت از بین دندان ها از بین بروند. از آنجا که آب می تواند به راحتی از هر مسیری عبور کند، استفاده از واتر فلاسر می تواند تجمع پلاک و جرم های بین دندان ها  را به راحتی از بین ببرد. با تغییر فشار آب و قدرت دستگاه می توان فرایند تمیز کردن بین دندان ها را سریع تر انجام داد. واتر فلاسر از جمله بهترین و کارآمدترین ابزارها جهت تمیز کردن فضای بین دندان ها به شمار می رود.    

این مطلب را از دست ندهید!
چرا لثه من در اطراف یک دندان متورم شده است؟

دلایلی که نمی توانید از نخ دندان برای روکش های خود استفاده نمایید

اول از همه شما باید بتوانید از نخ دندان برای تمیز کردن جرم بین روکش های خود استفاده نمایید. اما در برخی موارد، نخ دندان کشیدن بین روکش ممکن است به یک موضوع حساس تبدیل شود. این مورد، ممکن است به دلیل وجود مشکل در روکش ها باشد. اندازه‌گیری نادرست، هم‌پوشانی نامناسب و چسبندگی بیش از حد روکش ها از جمله مهمترین عواملی است که مانع استفاده از نخ دندان می شوند. بنابراین، بیایید به جزئیات اینگونه موارد بپردازیم.

اندازه گیری های اشتباه به هنگام نصب روکش

حجیم بودن روکش، یکی از مهمترین موانع جهت عبور نخ دندان و حرکت از بین دندان ها می باشد. این مورد می تواند موقع استفاده از نخ دندان برای شما مشکل ساز شود. این امر می تواند به دلیل اندازه گیری های اشتباه به هنگام نصب روکش باشد. وجود فاصله کافی جهت عبور نخ دندان از بین دندان ها اهمیت ویژه ای دارد. اگر روکش های شما کاملا به هم چسبیده باشند، این مورد به هیچ عنوان طبیعی نمی باشد. اگر با این مشکل مواجه هستید، جهت رفع آن حتما به دندانپزشک مراجعه نمایید.

همپوشانی نامناسب روکش

در جملات پیشین در رابطه با نصب روکش های نامناسب و غیر اصولی صحبت نموده ایم. اگر روکش ها به خوبی نصب نشوند، استفاده از نخ دندان می تواند آنها را حرکت دهد. اگر متوجه این مشکل شده اید تا زمان نصب اصولی روکش ها به هیچ عنوان از نخ دندان استفاده نکنید. زیرا در صورت حرکت روکش و خرابی آن، سطح تراشیده شده دندان شما در برابر عوامل خارجی آسیب پذیر خواهد شد. 

جهت رفع این شرایط باید چه کار کرد؟  

با دندانپزشک معالج که جهت نصب روکش دندان شما اقدام کرده است، مشورت نمایید. زیرا بروز این مشکل به دلیل نصب غیر اصولی روکش می باشد. دندانپزشک موظف است که جهت نصب مجدد و تعمیر روکش دندان تان اقدام نماید. اگر درمان مجدد صورت نپذیرد، دندان های طبیعی شما در اثر بروز این مشکل آسیب خواهند دید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − چهارده =

تماس تلفنی و دریافت نوبت