بوی بد دهان یا نفس متعفن،عوامل شناخته شده و پنهان دهان و دندان

کاربرد لیزر در دندانپزشکی زیبایی و جراحی لثه بدون درد و سریع
آوریل 9, 2020
عامل اصلی ایجاد بوی بد دهان و رفع قطعی با لیزر دندانپزشکی
آوریل 9, 2020
نمایش همه

بوی بد دهان یا نفس متعفن،عوامل شناخته شده و پنهان دهان و دندان

یکی از تصورات بسیار متداول و نادرست بعضی از مردم این است که بوی بد دهان یا نفس بد بو فقط به واسطه مشکلات معده و گوارشی ایجاد می شود.اما عوامل بسیار زیاد دیگری می تواند دربوی بد دهان نقش داشته باشد از قبیل بیماری های لثه، دهان خشک یا شرایط پزشکی ویژه.

عامل مهم  و پنهان یعنی بیماریهای لثه که منجر به بوی بد و معفن در دهان می شوند:
در بیماری های لثه،شیار طبیعی لثه ها از حد طبیعی عمیق تر می شود و اغلب با مسواک تمیز نمی شود و محل مناسبی برای تجمع باکتری ها می باشد.لثه ملتهب بسیار مستعد خونریزی است با کوچکترین تحریکی خون می آید و باعث ایجاد بوی تعفن و بد دهان می شود. البته در مواردی این التهاب و خونریزی به راحتی دیده نمی شود و سر درگمی ایجاد می کند.فردیر که دچار بوی بد دهان به صورت دائم در طول روز می باشد در حقیقت بات هیچ دارو و قرص نمی تواند این مشکل را حل نماید و علت اصلی هم گیر کردن مواد غذایی فاسد شده در زیر لثه می باشد که در اثر مسواک نزدن صحیح بوجود آماده و بایستی با روشهای دندانپزشکی جراحی لثه و یا لیزر این مواد فاسد شده خارج شود.

معمولا براثر صحیح مسواک نزدن ،بعد از مدتی مقداری از مواد غذایی در لابلای لثه ها و دندان ها گیر کرده و باعث فساد و بوی بد دهان می شوندکه متاسفانه به راحتی مشخص نمی شود و ناپیداست تا زمانی که باعث تورم و قرمزی لثه شود.در این مرحله  برای بر طرف شدن مشکل به روشهای جراحی نیاز می شود که اکنون روش دندانپزشکی لیزری که  بی خطر ترین و بی درد ترین روش می باشد برای از بین بردن بوی بد دهان و مشکلات لثه ای توصیه می شود که در یک تا دو جلسه توسط دندانپزشک مرتبط و آموزش دیده، معمولا مشکل بد بوی دهان بر طرف می شود.چرا که در روش های قدیمی، دندانپزشک برای بر طرف شدن این مشکل قسمتی از بافت هایی لثه را با تیغ جراحی می کرد تا مواد غذایی به جا مانده و فاسد شده در زیر لثه ها خارج شوند و محل برش جراحی نیز بخیه زده می شد که گاهی اوقات علاوه بر درد شدید باعث ایجاد اسکار و نا فرمی لثه و یا حتی تحلیل لثه می شد. .برای درمان بوی بد دهان و مشکلات لثه ای و کاربرد لیزراطلاعات بیشتر..

بوی بد دهان یا نفس بد بو یک بیماری شایع و ناراحت کننده برای اطرافیان:
این مشکل شرایط ناخوشایندی است که برای بسیاری از مردم پیش می آید و باعث شرمندگی آنهادر روابط اجتماعی و خانواده می شود. بسیاری از مردم حتی نمی دانند که نفس بد بویی دارند یا نه. چون اطرافیان ممکن است برای ناراحت نشدن دوست و همکارشان به آن فرد اطلاع ندهند؛ اگر این مشکل در نتیجه شرایط دهانی باشد، دندانپزشک آن را درمان خواهد کرد.
پروتئین ها در غذا، خون و بافتهای دهانی که دچار مشکل شده اند، توسط باکتریهای بی هوازی که در سطح زبان و گلو زندگی می کنند، تجزیه می شوند؛ این باکتریها هنگامی که در تماس با آمینو اسیدهای مشخصی در پروتئین هایی که پیش تر ذکر شد قرار می گیرند، از انتهای زبان و گلو ترکیباتی آزاد می کنند که باعث بوی بد می شود.
بسیاری از محصولات درمانی از جمله قرص ها و اسپری ها، غلبه بر این مشکل را تبلیغ می کنند؛ در حقیقت این درمانها تنها مشکل نفس بد بو را مخفی می کنند که به این ترتیب صدمات بیشتری را موجب می شوند. اگر شما در مورد رفع مشکل بوی بد دهانتان جدی هستید، باید ریشه این مشکل را پیدا کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
عامل اصلی ایجاد بوی بد دهان و رفع قطعی با لیزر دندانپزشکی

چگونه مشکل بوی بد دهان و نفس اتفاق می افتد؟
تخمین زده شده است که منشا اصلی بیش از 95 درصد از موارد بوی بد دهان، مربوط به  حفره دهان است و موارد بسیار کمی به دلیل اختلالات معده اتفاق می افتد.
دهان شما میلیونها باکتری دارد. آنها می توانند ذرات باقیمانده غذا در دهانتان را تجزیه کنند که نتیجه آن چیزی است که به عنوان پلاک می شناسیم. پلاک می تواند گازهای بد بویی مانند سولفید هیدروژن، دی سولفید دی متیل، متانول و غیره متصاعد کند. این گازها در نتیجه متابولیسم بی هوازی ایجاد می شوند ( فعالیت باکتریها بدون اکسیژن محیط). اگر تجمع پلاک (در مرز لثه ودندان های بالا و پایین) زیاد شود، فعالیت باکتریهای بی هوازی نیز بالا می رود و این به نوبه خود منجر به ایجاد حجم بیشتر گازهای بد بو می شود.به بیان ساده تجمع افزایش پلاک بوی بد دهان را ایجاد می کند. این مشکل شامل دندانهای مصنوعی پلاستیکی که به درستی نگهداری نشوند نیز می شود.

نشانه های مشکل بد بویی نفس و دهان چیست؟
نشانه اصلی نفس بد بو، خارج شدن بوی بد از دهانتان می باشد. شما بوی بد دهانتان را متوجه نمی شوید چون بو در بینی شما به سلولهایی می رسد که ممکن است به آن بو عادت کرده باشند. تنها زمانی متوجه بوی بد دهانتان می شوید که دیگران درباره اش به شما بگویند. متاسفانه بسیاری از مردم از انجام چنین کاری امتناع می کنند چون ممکن است شما آن را بی ادبی تلقی کنید.
بوی دهان صبحگاهی چیست؟
یکی از اولین مواردی که هنگام صبح به آن توجه می کنید، خشکی دهانتان است و علت اصلی آن هم کم بودن جریان بزاق در طول خواب است. بزاق مسئول نرم و لغزنده کردن دهان شماست و بزاق کمتر به معنی خشکی بیشتر است. این خشکی باعث می شود سلولهای مرده به زبان و داخل گونه بچسبند. باکتریها با این سلولها واکنش می دهند و بوی ناخوشایندی ایجاد می کنند. این پدیده به عنوان “دهان صبحگاهی” شناخته می شود.
اگر شما برای فشار خون یا افسردگی دارو مصرف می کنید، مشکل “دهان صبحگاهی” تان بدتر می شود. الکل و مشروبات، بدن شما را کم آب می کند و جریان بزاقتان را کاهش می دهد. تنفس از طریق دهان نیز باعث خشکی دهان می شود. بزاق راکد نیز به دلیل فعالیت باکتریها بو ایجاد می کند.
می توانید با شستشوی دهان با آب تمیز، نوشیدن میزان زیاد آب و خوردن چیزهایی که تولید بزاق را تحریک کنند، از این مشکل اجتناب کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
بریج دندان : انواع، مزایا و هزینه

دلایل بوی بد دهان می تواند به طور کلی به صورت زیر طبقه بندی شود:
– داخل دهان
-خارج از دهان
-عادتهای مضر
-سایر
1- علت های ایجاد بد بویی از داخل  دهان:
– بهداشت ضعیف دهان متداولترین علت نفس بد بو است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ناکارامد باعث می شود ذرات غذا بین دندانها باقی بمانند و موجب فساد در دهانتان شوند و در نهایت موجب بیماری های شدید لثه شود (مانند التهاب لثه).
حفظ بهداشت دهان برای جلوگیری از بد بو شدن دهان لازم است. باید دندانهایتان و نیز زبانتان را به درستی مسواک بزنید تا از باقیمانده های غذا و پلاکها خلاص شوید. همچنین با نخ دندان بین دندانها را تمیز کنید. این کار بهتر است پس از غذا خوردن انجام شود.
عفونت های لثه:  لثه های قرمز یا ورم کرده که پس از استفاده از مسواک یا نخ، خونریزی می کنند.
-حفره های ناشی از پوسیدگی های دندانی
– آبسه در ریشه های دندان یا چرک بین دندانها
– روکش های نا مناسب دندان
– دهان خشک: خشکی دهان ناشی از صحبت کردن طولانی مدت ،کم آبی بدن،رادیو تراپی و …
خشکی دهان به واسطه کاهش بزاق ایجاد می شود؛ بزاق برای پاک کردن دهان و نیز از بین بردن ذراتی که بو ایجاد می کنند، ضروری است. باید تا جایی که می توانید آب بنوشید تا دهانتان را مرطوب نگه دارید.
– دندان مصنوعی: دندانهای مصنوعی را خوب تمیز کنید تا از پلاک ها پاک شود.
2- عوامل ایجاد بوی بد غیر از محیط دهان:
الف- بیماریهای مختلف: از قبیل سینوزیت، برونشیت، دیابت، مشکلات کلیه یا کبد، بیماری لثه، عفونت در دستگاه تنفسی و غیره که ممکن است باعث بوی بد نفس و دهان شوند و به درمان توسط پزشک متخصص نیاز دارد.
مثلا اگر شما کتواسیدوز دیابتی دارید، ممکن است نفستان بوی میوه دهد و این شرایط در طی ساعتها یا روزها می تواند مخرب باشد. اگر روده تان مسدود شده باشد ممکن است تنفسی با بوی مدفوع داشته باشید.

این مطلب را از دست ندهید!
کاربرد لیزر در زیبایی دندانپزشکی،اصلاح خط لبخند و مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی

علت های موقت بوی بد دهان :
1- سیگار کشیدن و مصرف الکل: برای رها شدن از بوی بد دهان باید این عادتها را ترک کنید.
2- غذاها: سیر، پیاز و غیره ، بوی بد نفس ناخوشایندی ایجاد می کنند؛ این مواد در خون جذب می شوند و سپس به ریه ها انتقال می یابند (جایی که باید خارج شوند) و موجب ایجاد بوی بد می گردند.
بوی بد دهان چه مدت طول می کشد؟
این کاملاً بستگی به علت ایجاد بوی بد دهان دارد. اگر بوی بد نفس شما به واسطه مشکلاتی در عدم بهداشت مناسب دهان ایجاد شده باشد، درمانهای ساده و خانگی در رفع این بیماری می تواند بلافاصله این مشکل را برطرف کند. سینوزیت مزمن باعث بوی بد دهان می شوند و مادامی که عفونت در سینوسها وجود داشته باشد این مشکل دوباره باز می گردد. اگر این مشکل در نتیجه هر یک از بیماری هایی که در این مقاله ذکر شده است باشد، زمان بیشتری طول می کشد و می تواند در این مدت با داروهای مناسب کنترل شود.

اگر شما بوی بد دهان یا تنفس بد بو ناشی از مشکلات لثه باشد و غذاهای فاسد شده در زیر لثه ها باشند و آن را به موقع خارج نکنید، التهاب لثه پیشروی خواهد کرد که شکل خیلی جدی تر بیماری لثه است. به دلیل التهاب، لثه در خطر لق شدن دندان قرار می گیرید .به علاوه بر اساس آخرین تحقیقات حمله قلبی ٬ سکته وحتی سقط جنین  یا زایمان زودرس در افرادی که التهاب لثه دارند، بالاتر است.شما می توانید در یک جلسه مشاوره از وضعیت دهان و دندان خود و اینکه آیا بوی بد دهان شما هم جز این عامل پنهانی نفس متعفن هست اطلاع پیدا کنید و راه درمان لیزری و یا روشهای دیگر دندانپزشکی و خانگی بر طرف کردن این مشکل و جلوگیری از بیماری لثه به شما گفته شود.

جزییات عوامل اصلی  بوی بد دهان و کاربرد لیزر اطلاعات بیشتر..
برای تعیین وقت در زمینه مشاوره برای بر طرف کردن بوی بد دهان در موارد دهان و دندان و لثه ها می توانید تماس بگیرید:

توجه 1 : وقت تعیین شده در جلسه اول تنها به منظور تشخیص بیماری و تعیین هزینه درمان می باشد و امکان انجام درمان وجود ندارد .
توجه 2 : هزینه بیماران مختلف متفاوت بوده و بر اساس نوع و شدت بیماری و تنها پس از معاینه کلینیکی و مشاهده رادیوگرافی تعیین می گردد .
22229665 _ 22229666  021
مشاوره و درمان زیر نظر دکتر سیده مریم حاکم زاده

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *