کشیدن دندان لق در خانه
کشیدن دندان لق در منزل با روش های ساده
ژوئن 8, 2022
مراقبت از دندان کودکان
مراقبت از دندان کودکان چگونه است؟
ژوئن 21, 2022
کشیدن دندان لق در خانه
کشیدن دندان لق در منزل با روش های ساده
ژوئن 8, 2022
مراقبت از دندان کودکان
مراقبت از دندان کودکان چگونه است؟
ژوئن 21, 2022

آیا هنگامی که زبان خود را برای تمیز کردن بیرون می آورید متوجه یک پوشش چسبناک سفید بر روی آن شده اید؟ به این پدیده زبان سفید می گویند. نگران نباشید؛ چرا که شما تنها نیستید. افراد بسیاری وجود دارند که زبان پوشیده شده با این ماده سفید را حس می کنند. این امر پس از بیدار شدن از خواب هنگام صبح متداول تر است. ما حدس می زنیم که دلیل زبان سفید، خراش های روی زبان است. اما زبان سفید به تنهایی مشکل بزرگی نیست. بلکه بوی بد همراه با آن مشکل آزار دهنده ای است. پس بیایید در مورد زبان سفید و علت آن صحبت کنیم.

دلایل سفیدی زبان

سطح زبان شما از برجستگی های کوچکی به نام پاپیلا تشکیل شده است. هنگامی که پاپیلاها ملتهب می شوند، باکتری های دهان، غذا و سلول های مرده ممکن است میان برجستگی های کوچک گیر کنند. این امر موجب تورم پاپیلا شده و موجب ایجاد پوشش سفید بر روی زبان شما می شود. خشکی دهان، بهداشت نامناسب ، مصرف تنباکو و غیره نیز موجب سفیدی زبان و بوی بد دهان می شود. در حقیقت، زبان سفید در مرحله نخست می تواند نشانه هالیتوزیس باشد.

درمان سفیدی زبان و بوی بدن دهان

این امر کاملا طبیعی است و بنابراین جای هیچگونه نگرانی نیست! با این حال برای جلوگیری از مشکلاتی نظیر سفیدی زبان، بوی بد دهان و داشتن دهانی تمیز می توانید این اقدامات را انجام دهید:

  • عادت مراقبت خوب از دهان:
این مطلب را از دست ندهید!
درمان بوی بد دهان ناشی از لوزه و حلق

هم سفید زبان و هم بوی بد دهان در مرحله نخست ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. ذرات باقیمانده غذا در دهان هنگامی که بین دندان ها گیر کرده و باکتری های ایجاد کننده پلاک را در دهان جذب کنند، می توانند موجب ایجاد بوی بد و پوشش چسبنده بر روی زبان شوند. بنابراین امری مهم است که یک عادت مناسب برای مراقبت از دهان و دندان خود داشته باشید. روزانه دو مرتبه با یک مسواک نرم، دندان ها را مسواک بزنید. اگر دندان های حساسی دارید، می توانید از خمیر دندان مناسب دندان های حساس برای نتیجه بهتر استفاده کنید. با دهان شویه مورد تایید دندانپزشکان دهان خود را بشویید و روزانه دو مرتبه استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید. همچنین صبح ها زبان خود را با یک زبان خراش تمیز کنید.

  • مرطوب بمانید:

درست مانند بوی بد، خشک ماندن دهان می تواند موجب ایجاد پوشش سفید چسبنده بر روی زبان شود. بزاق، روش خود پاکسازی خود دهان است. در نتیجه کمبود بزاق می تواند پاکسازی را کاهش داده و موجب سفیدی زبان و بوی بد دهان شود. پس برای مرطوب نگه داشتن دهان خود به شکل مداوم آب بنوشید. جویدن آدامس بدون قند مورد تایید دندانپزشکان نیز منجر به تولید بزاق در دهان می شود.

  • از خوردن غذاهایی که از خود بو به جا می گذارند خودداری کنید:

از برخی غذاهای تند مانند پیاز، سیر و ادویه جات دوری کنید. چرا که دلیل بوی بد دهان و سفیدی زبان می شوند. اگر می توانید از خوردن این غذاها به طور کامل خصوصا زمان پیش از رفتن به رختخواب خودداری کنید و یا حداقل مقدار مصرف آنها را کاهش دهید.

  • به دندانپزشک مراجعه کنید:
این مطلب را از دست ندهید!
علت احساس بوی بد در بینی و انتهای گلو و درمان

مراجعه و ویزیت منظم دندانپزشکی می تواند به پیشگیری از هالیتوز و سفیدی زبان کمک موثری کند. طبیعتا یک دندانپزشک می تواند شما را در نحوه مراقبت از دندان ها بهتر راهنمایی کند. بنابراین توصیه می شود که هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

زبان سفید و بوی بد دهان دلایل مشترک زیادی دارند زیرا غالبا بهم مرتبط هستند. اما خبر خوب اینجاست که هم هالیتوزیس و هم سفیدی زبان قابل درمان هستند. تنها کاری که باید انجام دهید، بهبود مراقبت های بهداشتی دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک است. همچنین استفاده از محصولات پیشرفته دندانپزشکی مانند مسواک برقی برای جلوگیری از بوی بد دهان و اطمینان از تمیز کردن مناسب دهان ضروری است.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

1 دیدگاه

  1. خیلی مطالب خوبی بود.

    من درسته یه دانش اموز 10 سالم ولی برای کنفرانسم استفاده کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 10 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت