تشخیص بوی بد دهان توسط خود فرد
تشخیص بوی بد دهان توسط خود فرد
جولای 4, 2020
ترس از دندانپزشکی را چگونه کنترل کنیم؟
ترس از دندانپزشکی را چگونه کنترل کنیم؟
آگوست 4, 2020
تشخیص بوی بد دهان توسط خود فرد
تشخیص بوی بد دهان توسط خود فرد
جولای 4, 2020
ترس از دندانپزشکی را چگونه کنترل کنیم؟
ترس از دندانپزشکی را چگونه کنترل کنیم؟
آگوست 4, 2020

 گاهی اوقات ممکن است بوی بد دهان ناشی از مشکلات لوزه باشد. همانطور که میدانید لوزه ها در انتهای حلق قرار دارند و هرگونه مشکلی مانند سنگ لوزه میتواند باعث بد بو شدن دهان و حلق شما شود. در برخی موارد لکه های سفید رنگی روی لوزه ها پدیدار میشود که ممکن است با عفونت و چرک همراه باشد. مهمترین نشانه عفونت لوزه گلودرد است.این نقاط سفید میتواند منشا قارچی، باکتریایی یا ویروسی داشته باشد. در بعضی اشخاص این مشکل بعلت وجود سنگ لوزه اتفاق میافتد.

هنگامی که ذرات مواد غذایی، باکتری ها و مخاط در لوزه میمانند، باعث ایجاد سنگ لوزه میشوند. اگر به خوبی بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، ذرات مواد غذایی و باکتری ها در دهان شما باقی میمانند. این ذرات باقی مانده به پایگاه باکتری ها برای آلوده کردن دهان تبدیل خواهند شد. این باکتری ها میتوانند منجر به عفونت شده و علائمی مانند درد، تورم و حتی بوی بد دهان ایجاد کنند.

۱۰ درمان خانگی بوی بد دهان و لکه سفید روی لوزه

در ادامه راهکارهایی برای رفع بوی بد دهان ناشی از لوزه و حلق که بتوانید در خانه براحتی انجام دهدید ارائه خواهد شد.

غرغره کردن آب نمک

غرغره کردن آب نمک

اگر ویروس و یا باکتری در دهان شما وجود دارد، میتوانید با غرغره کردن آب نمک آن را از بین ببرید. علاوه بر این، سنگ لوزه باعث خارش و گلودرد میشود که میتوان با غرغره کردن آب نمک این مشکلات را از بین برد. به همچنین، غرغره کردن آب نمک سایز سنگ لوزه را کوچکتر کرده و بوی بد دهان ناشی از سنگ لوزه را از بین میبرد. و در آخر، غرغره کردن آب نمک باعث بهبود زخم های دهانی میشود.

استفاده از شوینده های دهانی با فشار آب کم

استفاده از شوینده های دهانی با فشار آب کم

شوینده های دهانی مانند نخ دندان های آبی میتوانند باعث از بین رفتن سنگ لوزه شوند، اما فشار آب آنها باید کم باشد که باعث آسیب رساندن به دهان و لوزه نشوند.

این مطلب را از دست ندهید!
رفع بوی سیر یا پیاز از دهان

روبروی آینه ایستاده و از شوینده ی دهانی برای از بین بردن سنگ لوزه کمک بگیرید. به کمک فشار آب، این سنگ ها از محیط لوزه جدا شده و وارد گلوی شما میشوند. اما این روش برای کودکان مناسب نیست زیرا ممکن است باعث خفگی ایشان شود.

مصرف پروبیوتیک ها

مصرف پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها منبع سرشار باکتری های زنده هستند. پس به هنگام خوردن مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک مانند ماست، پروبیوتیک های دندانی محیط دهان شما را پوشش داده و باعث از بین رفتن باکتری های مضر و بوی بد دهان میشود. اینگونه تنفس بهتری هم خواهید داشت.

شما میتوانید با مصرف غذاهای سرشار از پروبیوتیک، مکمل ها، ماست و کفیر، پروبیوتیک جذب کنید.

استفاده از روغن های ضروری

استفاده از روغن های ضروری

روغن های ضروری مانند روغن درخت چای، سارقان و یا لیموترش دارای خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی هستند و میتوانند سنگ لوزه را کم کرده و یا از بین ببرند. اما استفاده از این روغن ها به طور خالص پیشنهاد نمیشود. بهتر است که ابتدا این روغن ها را با روغن های حامل مانند روغن نارگیل ترکیب کنید.

این ترکیب ها را روی مسواک ریخته و روی سنگ ها را مسواک بزنید. به همچنین میتوانید روی دندان ها را برای ده الی بیست دقیقه مسواک بزنید. اینگونه جرم ها و مشکلات دهان و دندان نیز از بین خواهند رفت.

خوردن سیر

خوردن سیر

با اینکه سیر به خودی خود بوی شدیدی دارد، اما میتواند قوی ترین باکتری ها را از بین ببرد. سیر به دلیل اینکه سرشار از مواد ضد میکروبی – آلیسین است، میتواند علائم مرتبط با سنگ لوزه را کاهش دهد.

پس اگر به بیماری سنگ لوزه مبتلا هستید، روزانه حداقل یک حبه سیر بخورید. پیاز هم همانند سیر سرشار از مواد آنتی باکتریال است.

غذاهای بهتری بخورید

غذاهای بهتری بخورید

باکتری ها جذب مواد غذایی شیرین میشوند. پس برای جلوگیری از ابتلا به سنگ لوزه، مصرف غذاهای شیرین را به حداقل برسانید. با نوشیدنی های شیرین خداحافظی کنید. سعی کنید میوه و سبزیجات مانند سیب و هویج را در برنامه ی غذایی روزانه ی خود بگنجانید.

این مطلب را از دست ندهید!
چگونه بوی بد دهان را برای همیشه از بین ببریم؟

از مسواک باکیفیت استفاده کنید

از مسواک باکیفیت

به همچنین میتوانید با پشت مسواک سنگ لوزه را از بین ببرید. با بخشی از مسواک که پرز ندارد، سنگ ها را از گلوی خود بزدایید. اینگونه باکتری ها از بین رفته و از ایجاد سنگ جدید نیز جلوگیری میشود.

مصرف سرکه سیب

سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل خاصیت اسیدی، سنگ ها را به قطعات کوچکتر خورد کرده و سپس به طور کامل از بین میبرد. اما پیش از غرغره کردن آن، ابتدا آن را با آب مخلوط کنید. مصرف سرکه ی خالص باعث ایجاد حس سوزش در دهان و گلو میشود.

استفاده از گوش پاک کن

گوش پاک کن

از گوش پاک کن استفاده کنید. اما این روش فقط برای سنگ های ریز که در مکان های قابل دسترس قرار داشته باشند، کارساز است. برای نرم کردن گوش پاک کن، آن را داخل آب فرو برده و سپس روبروی آینه بایستید. گوش پاک کن را روی سنگ قرار داده و سعی کنید آن را خورد کنید.

در آخر، این سنگ ها از بین خواهند رفت. پس از این کار، دهان خود را بشویید تا باکتری ها و سنگ ها از دهانتان شسته شوند. اما از این روش برای از بین بردن سنگ های بزرگ استفاده نکنید، زیرا احتمال خونریزی خواهد داشت.

 استفاده از گیاه های معطر و ادویه جات

ادویه

اگر به دلیل ابتلا به سنگ لوزه، دهان شما بوی بدی دارد، پس ادویه جاتی که عطر خوبی دارند را مصرف کنید. اینگونه بوی بد دهان از بین خواهد رفت. برخی ادویه جات خوش عطر که میتوان پس از صرف غذا آنها را مصرف کرد عبارتند از:

 • دانه رازیانه
 • میخک
 • هل
 • دارچین
 • زنجبیل
 • نعنا
 • نعنا فلفلی
 • جعفری
 • رزماری
 • آویشن

۱۰ راه مبارزه با بوی بد دهان

گاهی بوی بد دهان میتواند مشکلی موقتی باشد. پس از خوردن و یا نوشیدن مواد غذایی خاص، مانند سیر، پیاز و یا الکل، امکان ایجاد بوی بد دهان بالا میرود. سیگار کشیدن هم مورد دیگری است که به خشک شدن دهان و بوی بد منجر میشود.

این مطلب را از دست ندهید!
17 نوع بوی بد دهان و بررسی علت هر کدام

میتوانید برای از بین بردن بوی بد دهان روش های زیر را امتحان کنید:

 1. افرادی که دندان مصنوعی دارند، پیش از خواب آن را درآوردند؛ اینگونه به باکتری های موجود در غذا و نوشیدنی ها اجازه ی ماندن در دهان و ایجاد مشکلات دهان و دندان داده نمیشود.
 2. برای اینکه صبح ها دهانتان بوی خوبی داشته باشد، آب زیادی بنوشید و همچنین آب زیادی در دهان خود غرغره کنید.
 3. حداقل دوبار در روز، و مخصوصا پس از هر وعده ی غذایی مسواک زده و نخ دندان بکشید.
 4. هر دو یا سه ماه مسواک خود را عوض کنید.
 5. هر روز صبح با تمیز کننده ی زبان و یا قاشق سطح بیرونی زبان خود را از باکتری ها، قارچ ها و سلول های مرده که باعث بوی بد میشوند، پاک کنید.
 6. بعد از صرف هر وعده ی غذایی تعدادی دانه ی رازیانه، میخک و یا آنیسون بجوید، زیرا این دانه ها خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و بوی بد را از بین میبرند.
 7. پوست لیمو و یا پرتقال بجوید تا نفستان بوی خوبی داشته باشد.
 8. با دهانشویه ی غیرالکلی و به مدت 30 ثانیه دهان خود را بشویید.
 9. برای از بین بردن بوی بد دهان، آدامس نعنایی بجوید.
 10. برای حفظ سلامت دهان و دندان خود به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

سه درمان آخر ممکن است برای تمامی افراد مناسب نباشند. پیش از انجام آنها با پزشک مشورت کنید.

سخن آخر

بخاطر داشته باشید ابتدا باید از علت بوی بد دهان اطمینان حاصل کنید. در صورتی که منشا آن گلو و حلق باشد میتوانید با رعایت بهداشت دهان و دندان از سنگ لوزه جلوگیری کنید. همچنین مسواک زدن و شستشوی مداوم هم مانع رشد سنگ لوزه و رفع بوی بد دهان و حلق میشوند. اما اگر چندین بار دچار سنگ لوزه شدید، بهتر است به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کرده و جراحی هایی مانند عمل لوزه انجام دهید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

2 دیدگاه

 1. حمید گفت:

  سلام ممنون عالی بود

 2. عباسی گفت:

  بسیار کامل و جامع و کاربردی بود سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

تماس تلفنی و دریافت نوبت