ترس از دندانپزشکی را چگونه کنترل کنیم؟
ترس از دندانپزشکی را چگونه کنترل کنیم؟
آگوست 4, 2020
تزریق بی حسی دندان بدون درد با دستگاه کامپیوتری بجای آمپول سنتی
تزریق آمپول بی حسی دندان بدون درد با دستگاه کامپیوتری
آگوست 31, 2020
ترس از دندانپزشکی را چگونه کنترل کنیم؟
ترس از دندانپزشکی را چگونه کنترل کنیم؟
آگوست 4, 2020
تزریق بی حسی دندان بدون درد با دستگاه کامپیوتری بجای آمپول سنتی
تزریق آمپول بی حسی دندان بدون درد با دستگاه کامپیوتری
آگوست 31, 2020
نمایش همه

رفع بوی سیر یا پیاز از دهان

رفع بوی سیر یا پیاز از دهان

رفع بوی سیر و پیاز از معضلات علاقه مندان به این مواد غذایی است. سیر و پیاز مواد مغذی و معروفی هستند که غذا را تا حد زیادی تقویت میکنند. از سیر همیشه، به عنوان ماده ای برای تقویت و بهبود سلامت بدن مانند بهبود قدرت پای ورزشکاران تا کاهش ابتلا به سرطان یاد شده است. اگرچه، هر دو سیر و پیاز میتوانند دلیل بوی بد دهان شوند. هنگامی که حبه ای سیر یا پیاز خرد شود، ترکیب آلیل متیل سولفید (در میان دیگران) آزاد می شود؛ به هنگامی که این ترکیب هضم میشود وارد جریان خون شده و باعث میشود تا دهان و عرق شما تا یک روز بوی بدی داشته باشند. البته که استراتژی های زیادی برای از بین بردن بوی بد دهان ناشی از سیر یا پیاز وجود دارند. از جمله روش های فوری و سریع که در ادامه بیان خواهیم کرد.

مبارزه با بوی سیر یا پیاز با خوردن غذاهای مختلف

میوه بخورید

۱. میوه بخورید. همان خاصیت هایی که باعث اکسیداسیون در میوه ها می شوند (در هنگام گاز گرفتن پوست آنها قهوه ای می شود)، باعث از بین بردن بوی بد پیاز و سیر هم میشوند. در کل میوه هایی مانند سیب، گلابی، آلو، هلو، زردآلو، آلو سیاه، انگور، گیلاس و بادمجان در از بین بردن بوی بد موثر هستند.

سبزیجات بخورید

۲. سبزیجات بخورید. برخی سبزیجات خاص از جمله اسفناج، کاهو و سیب زمینی در مبارزه با ترکیبات موجود در پیاز و سیر موثر هستند. سعی کنید به هنگام خوردن سیر یا پیاز این سبزیجات را نیز مصرف کنید.

به غذاهای خود سبزیجات اضافی کنید

۳. به غذاهای خود سبزیجات اضافی کنید. ریحان و جعفری، به طور خاص، حاوی پادزهرهای موثر گیاهی برای مبارزه با بوی پیاز و سیر هستند. این سبزیجات را به وعده های غذایی خود اضافه کنید و یا جعفری را بعد از غذا میل کنید.

۴. با غذای خود نان بخورید. کمبود کربوهیدرات می تواند به بوی بد دهان منجر شود، و همچنین عوارض جانبی دیگری بر سلامتی شما دارد. خوردن نان یا سایر غذاهای سرشار از کربوهیدرات به مبارزه با بوی بد دهان کمک می کند.

این مطلب را از دست ندهید!
جلوگیری از بوی بد دهان در ارتودنسی

از بین بردن بوی سیر یا پیاز با نوشیدنی های مختلف

چای سبز بنوشید

۱. چای سبز بنوشید. چای سبز حاوی پلی فنول، ماده ای گیاهی، است که به خنثی کردن ترکیبات گوگرد آزاد شده در پیاز و سیر کمک می کند. آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز نیز در مبارزه با بوی بد دهان موثر هستند.

یک لیوان شیر بنوشید

۲. یک لیوان شیر بنوشید. تاثیرات شیر برای از بین بردن بوی بد ناشی از شیر اثبات شده است. به طور کلی شیر، غلظت ترکیبات بد بو را در دهان شما کاهش می دهد.

نوشیدنی های اسیدی با سطح PH کمتر از 3.6 بنوشید

۳. نوشیدنی های اسیدی با سطح PH کمتر از 3.6 بنوشید. آب لیمو، لیمو ترش، گریپ فروت و زغال اخته و همچنین بسیاری از نوشابه ها به مبارزه با آنزیم آلییناز که باعث تولید بوی بد در پیاز و سیر میشوند، کمک میکنند.

کاهش بوی بد سیر و پیاز قبل و بعد از غذا

آدامس بجوید

۱. آدامس بجوید. جویدن آدامس بعد از صرف غذا باعث تولید هرچه بیشتر بزاق دهان و از بین بردن بوی بد دهان میشود.

آدامس هایی با روغن ها و رایحه های طبیعی باشید. ثابت شده است که نعنا فلفلی، نعنا و دارچین با باكتري هاي بوي ناخوشايند در دهان مقابله مي كنند.

دانه ی قهوه بجوید

۲. دانه ی قهوه بجوید. با اینکه به نظر سخت و عجیب میرسد اما جویدن دانه های قهوه و سپس دور انداختن آنها میتواند بوی بد ناشی از سیر را از بین ببرد.

مالیدن دانه های قهوه روی دستانتان (و سپس شستن آنها) میتواند بوی بد ناشی از سیر و پیاز را از روی پوست شما از بین ببرد.

مصرف پیاز و سیر خام و پخته شده ی خود را کاهش دهید

۳. مصرف پیاز و سیر خام و پخته شده ی خود را کاهش دهید. اگر به نظرتان سایر درمان های مبارزه با پیاز و سیر جوابگو نیستند، برای جلوگیری از بوی بد دهان، مصرف سیر و پیاز در وعده های غذایی را کاهش دهید.

این مطلب را از دست ندهید!
تشخیص بوی بد دهان توسط خود فرد

اگر سیر را به دلیل فواید سلامتی آن میخورید، ممکن است بخواهید یک مکمل سیر بی بو را با سیر خام جایگزین کنید. توجه داشته باشید که مکمل ها در اشکال مختلفی تولید می شوند ، کیفیت آنها با یکدیگر متفاوت است و تحقیقات در مورد مزایای آنها برای سلامتی و عوارض جانبی آنها ادامه دارد.

استفاده از درمان های مناسب دهان و دندان

دندان های خود را مسواک بزنید

۱. دندان های خود را مسواک بزنید. حداقل دو بار در روز و به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. اگر پیوسته سیر و پیاز مصرف میکنید، همیشه یک مسواک و خمیر دندان همراه خود داشته باشید.

نخ دندان بکشید

۲. نخ دندان بکشید. مسواک زدن فقط نیمی از سطح دندان را تمیز میکند و به همین دلیل نخ دندان کشیدن هم از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است بعد از هر وعده ی غذایی نخ دندان بکشید.

دهانشویه مصرف کنید

۳. دهانشویه مصرف کنید. دهانشویه ضد باکتریایی حاوی کلرهگزیدین، ​​پراکسید هیدروژن یا کلرید ستیپیریدینیوم به جلوگیری از بوی بد دهان کمک می کنند. بسیاری از دهانشویه ها حاوی الکل هستند که باعث خشکی دهان شما میشوند (یکی از دلایل بوی بد دهان) پس تا حد امکان از مصرف این دهانشویه ها اجتناب کنید.

از زبان شور استفاده کنید

۴. از زبان شور استفاده کنید. رشته های موجود در زبان شما ذرات و باکتری های ریز را به دام می اندازند. بخش عمده ای از باکتری های تولید کننده بوی بد بر روی زبان موجود هستند. بنابراین، به هنگام مسواک زدن با زبان شور و یا مسواک، روی زبان خود را نیز مسواک بزنید.

ز اسپری آب پاش استفاده کنید

۵. از اسپری آب پاش استفاده کنید. با استفاده از اسپری آب پاش و یا آب، ذرات مواد غذایی را از اطراف و زیر لثه ها و بین دندان های خود پاک کنید. اگر ذرات مواد غذایی را از دهان خود پاک نکنید، باعث پوسیدگی و ایجاد میکروب در دهان شما میشوند. اسپری آب پاش تمامی ذرات چسبیده به فضای دندان شما را از بین میبرد.از اسپری آب پاش استفاده کنید. با استفاده از اسپری آب پاش و یا آب، ذرات مواد غذایی را از اطراف و زیر لثه ها و بین دندان های خود پاک کنید. اگر ذرات مواد غذایی را از دهان خود پاک نکنید، باعث پوسیدگی و ایجاد میکروب در دهان شما میشوند. اسپری آب پاش تمامی ذرات چسبیده به فضای دندان شما را از بین میبرد.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان خونریزی لثه و بوی بد دهان

از بین بردن بوی سیر و پیاز از دست

از بین بردن بوی سیر و پیاز از دست
بوی سیر و پیاز ممکن است به مدت طولانی روی دست باقی بماند

بوی سیر یا پیاز در هنگام آشپزی ممکن است مدت زیادی روی دست شما باقی بماند. برای رفع بوی سیر یا پیاز از دست چند راهکار ارائه میکنیم که میتواند برای شما مفید باشد.

 1. قهوه: چند عدد قهوه را روی پوست دست بمالید تا بو کاملا از بین برود.
 2. خمیردندان: مقداری از آنرا روی دستتان مانند کرم به هم بفشارید تا بخوبی در همه دستتان پخش شود. بعد از اینکار دست خود را با آب و صابون بشویید.
 3. لیمو: استفاده از لیمو نه تنها به سرعت بوی سیر و پیاز را از بین میبرد بلکه باعث خوشبویی و لطافت پوست دست شما خواهد شد.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

3 دیدگاه

 1. کبی خانم گفت:

  پیاز دهان را خوشبو می کند.
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

  • سید مالک گفت:

   سلام
   پیاز همه بوها را از بین می برد و بوی خودش را بر جای می گذارد پس منظور از اینکه گفته اند دهان را خوشبو می کند این است یعنی همه بوها را می برد.

 2. ماندانا گفت:

  اصلا مهم نیست بخورید و بیاشامید تا میتوانید پیاز و سیر بخورید خیلی خوب است
  آخرش یه چای و یه مسواک حل است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

تماس تلفنی و دریافت نوبت