ارتودنسی بهتر است یا لمینت
ارتودنسی یا لمینت دندان؟ کدام انتخاب بهتر است
آوریل 13, 2023
تغییر رنگ دندان‌ها و کمبود ویتامین
تغییر رنگ دندان‌ها و کمبود ویتامین: چه ارتباطی دارند؟
آوریل 29, 2023
ارتودنسی بهتر است یا لمینت
ارتودنسی یا لمینت دندان؟ کدام انتخاب بهتر است
آوریل 13, 2023
تغییر رنگ دندان‌ها و کمبود ویتامین
تغییر رنگ دندان‌ها و کمبود ویتامین: چه ارتباطی دارند؟
آوریل 29, 2023
نمایش همه

دندان مصنوعی بهتر است یا روکش دندان؟

دندان مصنوعی بهتر است يا روكش دندان؟

اگر لبخندی خیره کننده و زیبا مي‌خواهيد، كدام گزينه دندان مصنوعي يا روكش دندان برای شما بهتر است؟ در اين محتوا تلاش مي كنيم تا هر دو روش دندان مصنوعي و روكش دندان را معرفي كنيم تا شما بهترین گزينه درماني را انتخاب کنید. دندان مصنوعي و روكش دندان، هر کدام جزئی از دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زیبایی هستند که برای درمان مشكلات جزئی و يا عمده دندانها كاربرد دارند. مشكلات دندانها شامل دندانهای شکسته یا از دست رفته و يا كشيده، فاصله زیاد بین دندانها، دندانهای كم دوام، افتادگی ساختار فک به دلیل تحلیل رفتن استخوان و غیره است.

همه‌ي افراد برای دندان مصنوعي يا روكش دندان مناسب نیستند، به همین خاطر شناخت تفاوت بین این دو روش بسیار مهم است. این دو روش دندانپزشکی، روش درمان، کارکرد و كاربرد و قیمت‌های متفاوتی دارند. در این محتوا تفاوت بین آنها (دندان مصنوعي يا روكش دندان) را ارائه مي‌ دهيم تا شما تصميم مناسب را بگيريد.

تفاوت های کلیدی بین دندان مصنوعی و روکش دندان چیست؟

دندان مصنوعي و روكش دندان دو روش درمانی کاملا متفاوت هستند. این دو روش دندانپزشکی، درمان‌های اصلاحی برای مشکل خفیف تا جدی دندانها هستند. در زير تفاوتهای کلیدی از نظر كاربرد، روش درمان، طول عمر و غیره بيان شده است تا درك كنيد کدام روش برای شما بهتر است.

دندان مصنوعی بهتر است يا روكش دندان؟
روکش دندان

تفاوت در كاربرد

 • دندان مصنوعی پروتزهايي هستند که جایگزین دندان‌هاي كشيده می‌شوند. در حالی که روکش‌ها تنها بخشي از دندانها را می‌پوشانند.
 • دندان مصنوعی برای ترمیم ساختار دندانها، زماني استفاده مي‌شوند كه افراد دندانهای خودشان را به دلیل آسیب زیاد از دست داده‌اند. از طرف دیگر، روکش‌ها فقط در زیبایی جزئی دندانها مانند لکه‌‌ها، فاصله بين دندان، تغییر رنگ یا کجی دندان‌ها به كار مي‌روند.

روش كار و زمان

 • دندان مصنوعی به دلیل کشیدن دندانها یک روش تهاجمی است. در حالی که روکش یک روش نیمه تهاجمی است که فقط نیاز به ساييده كردن حداقل مینای دندان است.
 • در طول پروسه پروتز، بي حسي لازم است، اما برای روکش‌ها گزينشي است.
 • زمان اجرا و بکارگیری دندان مصنوعی طولانی‌تر از روکش‌ها است.
 • هر دو پروتز پارسیل و پروتز کامل سه الي چهار ماه طول مي کشد. در حالی که روکش های چینی فقط سه الي چهار هفته طول می‌کشد.
این مطلب را از دست ندهید!
سفید کردن دندان یا بلیچینگ چیست و چه روش هایی دارد؟

تفاوت در طول عمر و ماندگاري

پروتزهای پارسیل چینی و پروتزهای کامل حداقل پانزده الي ده سال طول عمر دارند. پروتزهای معمولی کامپوزیت پنج سال طول عمر دارند. از طرف ديگر، لمینت دندان از جنس سرامیک ده الي پانزده سال و ونیر کامپوزیت ساده فقط پنج سال دوام دارند.

مزایا و معایب

هر دو روش دندان مصنوعي و روكش‌ دندان می‌توانند لبخند کاملاً جدیدی به روش متفاوت به شما ببخشند. در زير به تمام مزایا و معایب دندان مصنوعي يا روكش پرداخته شده است تا بتوانید آنها را با هم مقایسه کنید و تصمیم مناسب را بگیرید.

دندان مصنوعی در مقابل روکش دندان
دندان مصنوعی

مزایای دندان مصنوعي و روكش

 • اگر به هر دلیلی دندان‌هايتان را از دست داده‌ايد، پروتزها، دندانهای کاملاً جدیدی را به شما مي‌دهند. از طرف دیگر، روکش‌ها در صورت داشتن لکه‌های تیره یا تغییر رنگ در دندان با پوشاندن قسمت جلویی دندان ها، ظاهر جدید و زيبايي را به دندان‌های شما می‌دهند.
 • دندان مصنوعي در صورت از دست دادن دندان، به ترميم و تعادل ساختار دندان کمک می‌کند. روکش‌ها ظاهر دندان ها را بهبود مي‌دهند و لبخندی زیبایی را به شما هدیه می‌دهند.
 • دندان مصنوعی طبق مشخصات مورد دلخواه افراد ساخته مي‌شود و قابل سفارشی‌سازی است. اين روش درمان سه نوع جزئی، کامل و دائمی است. روكش‌ها نيز بر اساس نیازهای بیمار مي توان سفارشی کرد.  
 • دندان مصنوعی از جمله پروتزهای متحرک به راحتی قابل تعویض هستند، به جز مواردی که به روش ایمپلنت هستند. روکش‌ها در مدلهای قابل متحرك نظيرsnap-ons  يا لمینت متحرک دندان نیز موجود هستند.
 • دندان مصنوعي ارزان‌تر از ایمپلنت‌های دندانی هستند و نیازی به تعویض مکرر ندارند. روکش‌های چینی معمولي، مقرون به صرفه و دوام بيشتري دارند.
 • دندان مصنوعي با کیفیت بالا در برابر لکه‌ها مقاوم هستند و به راحتی خراب و لكه‌دار نمي‌شوند. روکش‌های چینی معمولي نیز به راحتی لکه‌ دار نمي‌شوند.
 • دندان مصنوعي منجر به با بالا بردن استخوان فک و حفظ ساختار صورت مي‌شوند. روکش ها با بهبود چشمگیر لبخندتان، فرم صورت‌تان را  نيز حفظ مي‌كنند.
این مطلب را از دست ندهید!
بایدها و نبایدها دردرمان زیبایی دندانپزشکی

روكش‌ها بيشتر در رفع مشكلات جزيي دندانها كاربرد دارند.

معایب دندان مصنوعي و روكش

 • پروسه دندان مصنوعی می‌تواند مدت زمان زیادی طول بكشد زیرا دندانها کشیده می‌شوند و سه الي چهار ماه طول می‌کشد تا لثه بهبود یابد. روكش نیز به خاطر آماده‌سازی دندان‌ها، تقریباً یک ماه طول می‌کشد.
 • نگهداری از دندان مصنوعي به خصوص پروتزهای متحرک سخت است زیرا بایستی آنها را بعد از غذا تمیز كرد. روکش‌های چینی نيز حساس هستند زیرا به راحتی لک‌دار مي‌شوند. بنابراین آنها مراقبت بيشتري مي‌خواهند.
 • اگر دندان مصنوعي به درستي سر جايشان قرار نگیرد، می‌تواند باعث بیماری لثه و سایر مشکلات دندانی شود. اگر غذا وارد فضای بین روکش و دندان شود، روکش ‌نیز می‌تواند باعث پوسیدگی دندانها شود.  

دندان مصنوعي يا روكش دندان، کدام روش برای شما بهتر است و چرا؟

دندان مصنوعی یا روکش دندان را انتخاب کنیم؟

انتخاب بین دندان مصنوعي يا روكش دندان بستگی زیادی به وضعیت بیمار دارد. دندان مصنوعی برای افرادی که مشکلات دندانی مانند پوسیدگی بیش از حد دندان دارند و در نتيجه مجبور به کشیدن دندان هستند، مناسب‌ تر است. آسیبهای غیر قابل جبران یا از دست دادن دندان ناشی از صدمه یا ضربه منجر به گذاشتن دندان مصنوعی مي‌شود.

در واقع دندان مصنوعی، مجموعه جدیدی از دندانها هستند که جایگزین دندانهای از دست رفته و واقعي شما می‌شوند. البته دلیل استفاده از دندان مصنوعی برای همه ممکن است متفاوت باشد، بنابراین علت انتخاب اين روش را با دندانپزشک‌تان در میان بگذارید. دندانپزشک‌تان روشي كه برای شما و سلامت دندان‌تان مناسب‌تر است را ارائه خواهد داد و در اين صورت شما مي‌توانيد بهتر تصميم بگيريد.

برخلاف دندان مصنوعي، از روکش‌ به دلایل زیبایی استفاده می‌كنند. اين روش برای درمان مسائل جزئی دندانپزشکی، برای دندان‌های سالم كاربرد دارد. هدف اصلی روکش‌ پنهان کردن نقص‌های دندانها است اما در زمان به خطر افتادن ساختار دندانها، دندان مصنوعي به كار مي‌رود.

 برای تصمیم‌گیری در مورد وضعیت دهان و دندان‌هايتان با دندانپزشک‌تان صحبت کنید. یک دندانپزشک حرفه‌ای بایستی شما را به گونه‌ای راهنمایی کند تا بتوانيد بهترین گزینه را برای سلامتي دهان و دندان‌هايتان انتخاب کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
عصب کشی یا کشیدن دندان؟ کدام گزینه را باید انتخاب کرد؟

دندان مصنوعي يا روكش دندان کدام روش گرانتر است؟

وقتی دندان مصنوعي يا روكش‌ها را از نظر قيمت مقايسه مي‌كنيم، بایستی بدانیم که آنها روش‌های درماني مختلفی دارند، لذا قیمت آنها نیز متفاوت هستند. دندان مصنوعي بر اساس تعداد روکش‌ها و يا اينكه پروتز جزئی یا کامل (متکی بر ایمپلنت دندان) است، قیمتهای متفاوتی دارند. روكش‌ها معمولاً گران‌ تر هستند، اما زیبایی‌ و ظرافت بیشتری دارند و در آنها از فناوری‌ پیشرفته‌ تري استفاده مي‌شود.

نتيجه

انتخاب بین دندان مصنوعي يا روكش مستلزم آن است که ابتدا مشكلات دندانها بررسي شود. مرحله بعدي بررسي گزینه‌های درمانی و راه حل‌های دندانپزشکی با دندانپزشكتان است تا بهترين روش درماني را انتخاب كنيد.

دندان مصنوعي يا روكش‌ دندان، اهداف و روش درماني متفاوتی دارند. روکش‌ها با درمان مشکلات جزئی دندانها به زیبایی لبخندتان کمک می‌کنند، در حالی که دندان‌های مصنوعی به رفع مشکلات ساختاری و اساسي دهان و دندانها کمک می‌کنند. انتخاب بین دندان مصنوعی و روکش در نهایت بستگی به اندازه تغییر دندانها و شدت مشکلات دهان شما دارد.

سوالات متداول در مورد روکش در مقابل دندان مصنوعی

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت