ارتودنسی یا لمینت دندان؟ کدام انتخاب بهتر است

غذا خوردن با لمینت دندان
غذا خوردن با لمینت دندان
آوریل 5, 2023
دندان مصنوعی بهتر است يا روكش دندان؟
دندان مصنوعی بهتر است یا روکش دندان؟
آوریل 22, 2023
غذا خوردن با لمینت دندان
غذا خوردن با لمینت دندان
آوریل 5, 2023
دندان مصنوعی بهتر است يا روكش دندان؟
دندان مصنوعی بهتر است یا روکش دندان؟
آوریل 22, 2023
نمایش همه

ارتودنسی یا لمینت دندان؟ کدام انتخاب بهتر است

ارتودنسی بهتر است یا لمینت

درمان‌های رایج برای داشتن یک لبخند بی ‌نقص عبارتند از: ارتودنسی های سنتی و لمینت دندان. هر دو گزینه در دسترس هستند، اما ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان؟!

برای اکثر افراد، فکر براکت های سیمی نامنظم کافی است تا در وهله اول از مراجعه به متخصص ارتودنسی خودداری کنند. در نتیجه، کسانی که در حال حاضر با اعتماد به نفس خود دست و پنجه نرم می کنند ممکن است احساس کنند که لمینت دندان گزینه بهتری است.

در برخی موارد، لمینت های سرامیکی ممکن است به جای پیروی از دوره منظم و طولانی ارتودنسی، راه حلی عالی باشند. با این حال، انتخاب بین این دو به عوامل متعددی بستگی دارد. این راهنما به بررسی ارتودنسی و لمینت دندان پرداخته و به بررسی اینکه هر کدام از آنها برای سلامت دهان و دندان شما سودمند است، می‌پردازد.

لمینت دندان در مقابل ارتودنسی؟

ارتودنسی یا لمینت دندان؟ از نظر اینکه کدام یک بهتر است، اجازه دهید نگاهی به جوانب مثبت و منفی هر کدام بیندازیم.

بریس‌های سنتی سال‌هاست که برای صاف کردن دندان‌های کج و رفع سایر مشکلاتی که نیاز به مداخله ارتودنسی دارند استفاده می‌شوند و به جرات می‌توان گفت که نتایج فوق‌العاده‌ای به همراه داشته اند. اما لمینت ها به سرعت در حال تبدیل شدن به یک روش درمانی جایگزین برای ارتودنسی هستند زیرا می توانند به عنوان درمانی سریع و راحت و مقاوم برای دندان های کج نیز استفاده شوند.

علاوه بر این، آنها می توانند ظاهر کلی دندان های شما را بهبود بخشند و لکه ها، آسیب ها و سایر موارد مانند ترک ها و تراشه ها را نیز پوشش دهند. در حالی که ممکن است این احساس را داشته باشید که انتخاب بدیهی و مناسب برای شما روکش ها هستند، اما ممکن است اینگونه نباشد. گاهی اوقات، موارد پیچیده‌تر نیاز به درمان ارتودنسی دارند.

درک اینکه بریس ها و روکش ها چگونه برای سلامت دهان و دندان مفید هستند، می تواند به روشن شدن اینکه کدام یک بیشتر متناسب با نیازهای شماست، کمک کند.

ارتودنسی یا لمینت دندان

ارتودنسی

از دستگاه های ارتودنسی برای صاف کردن دندان ها به آرامی و به صورت ایمن استفاده می شود. سه نوع ارتودنسی دندان وجود دارد:

 1. ثابت
 2. متحرک
 3. لینگوال ( ارتودنسی پشت دندان‌)
 4. دیمون
 5. سرامیکی

مزایای ارتودنسی

اثرات بعدی بریس های اصلاحی می تواند اعتماد به نفس شما را به طور تصاعدی افزایش دهد. آنها معمولاً برای اصلاح مشکلات ساختاری دندان ها استفاده می شوند که اصلاح آنها به زمان نیاز دارد.

این مطلب را از دست ندهید!
طول عمر ونیر کامپوزیت دندان چقدر است؟

بریس‌ها راه‌حلی دائمی برای مسائل ارتودنسی ارائه می‌کنند و علاوه بر بهداشت دهان و دندان، به نگهداری کمی نیاز دارند. هنگامی که روند درمان کامل شد، بیماران به سادگی از یک نگهدارنده متحرک در شب استفاده می کنند تا موقعیت دندان های خود را حفظ کنند.

مزایا:

 • نیاز به حداقل نگهداری پس از درمان
 • مقرون به صرفه تر از لمینت دندان  

معایب ارتودنسی

بریس ها معایبی هم دارند که بیشتر به طول دوره درمان و این واقعیت که برخی از ارتودنسی های سنتی ممکن است غیرجذاب به نظر برسند مربوط می شود.

 • تایم درمان طولانی مدت و از یک ماه تا یک سال یا بیشتر است.
 • نیاز به نگه داشتن بریس ها به صورت 24 ساعته حتی در طول شب.
 • از نظر برخی افراد بریس های قابل مشاهده ممکن است ظاهر غیر جذابی داشته باشند.
لمینت را انتخاب کنیم یا ارتودنسی؟

لمینت دندان

لمینت های سرامیکی پوسته های نازکی از پرسلن هستند که به سطح دندان چسبانده می شوند. این فرآیند مستلزم برداشتن مقدار کمی از مینای دندان‌های طبیعی شماست تا روکش‌های دندانی به درستی جا بیفتند و طبیعی به نظر برسند. در طول فرآیند درمان، یک لایه نازک سرامیکی روی دندان های جلویی شما قرار می گیرد. این امر، گستره ای از عیوب مانند براده ها، لکه ها، ترک ها و شکاف های جزئی یا دندان های کج را پوشش می دهد.

شایان ذکر است که این روکش ها دائمی هستند و روکش ها را نمی توان برداشت. این بدان معناست که اگر روکش ترک خورد یا آسیب دید، باید تعویض شود.

مزایای لمینت

روکش‌های دندانی اغلب «ارتودنسی فوری» نیز نامیده می‌شوند، زیرا توانایی آن‌ها در رفع سریع مشکلات دندانی، شگفت انگیز است.

دندان های نامناسب، ترک ها و شکاف های کوچک می توانند بر اعتماد به نفس فرد تأثیر منفی بگذارند. با این حال، درمان‌های رایجی مانند لمینت دندان، راه‌ حل‌ های سریعی را برای داشتن یک لبخند زیبا به بیماران ارائه می‌کنند.

نکته مهم در مورد لمینت های سرامیکی این است که می توان آنها را مطابق با ترجیحات شما از نظر شکل، اندازه و رنگ سفارشی کرد.

 • لبخند را فورا زیبا می کند و دندان ها را تقویت می کند.
 • درمان سریع در دو نوبت یا کمتر.
 • از نظر ظاهری سفیدتر و جذاب تر از دندان های طبیعی به نظر می رسند.
 • تراشه ها، ترک ها، شکاف های کوچک و دندان های کج را پنهان می کند.

معایب لمینت ها

 • تعمیر و نگهداری بیشتری مورد نیاز است.
 • در صورت مراقبت نادرست ممکن است ترک بخورد.
 • یک روش غیر قابل برگشت و دائمی است.
 • ممکن است لکه دار شود.
 • می تواند در مقایسه با روش ارتودنسی گران تر باشد.
این مطلب را از دست ندهید!
ونیر کامپوزیت دندان چیست؟ | مناسب چه افرادی است؟

برای صاف کردن دندان ها ارتودنسی بهتر است یا لمینت؟

هنگام بررسی بریس ها در مقابل روکش ها، تفاوت اصلی بین هر روش درمانی این است که بریس ها دندان های شما را حرکت می دهند در حالی که روکش ها دندان های شما را می پوشانند.

لمینتها ممکن است نواقصی مانند شکاف و نامرتبی دندان ها را پنهان کنند، اما در واقع مشکل اصلی را برطرف نمی کنند. با این حال، آنها یک راه حل عالی و سریع برای رفع عیوب و نواقص دندان ها هستند و این چیزی است که باید در مشاوره اولیه خود با دندانپزشکتان در مورد آن صحبت کنید.

باید گفت که هر فردی کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان نیست. مسائل پیچیده دندانی می تواند به این معنی باشد که به کارهای ارتودنسی اضافی نیاز است و در واقع لمینت به عنوان یک گزینه درمانی برای شما کارساز نخواهد بود.

لمینت دندان برای شما مناسب نیست اگر:

 • شما دارای دندان های روی هم هستند.
 • شما یک دندان نیش بد دارید (اوربایت، آندربایت، کراس بایت).
 • شما سلامت دهان و دندان ضعیفی دارید.
 • شما مینای نامناسبی روی دندان های طبیعی خود دارید.

لمینتهای دندانی انتخاب خوبی برای شما هستند اگر:

 • بین دندان های خود فاصله های جزئی دارید.
 • دندان های روی هم ندارید.
 • شما می خواهید دندان های سفیدتری داشته باشید یا لکه ها را بپوشانید.
 • شما مشکلات زیبایی جزئی مانند تراشه، لکه یا ترک بر روی دندان هایتان دارید.

اما بریس ها برای رفع مشکلات ارتودنسی و ارائه راه حل دائمی استفاده می شوند. مشکل این است که تکمیل روند درمان ارتودنسی می تواند مدت زیادی طول بکشد و این می تواند برای کسانی که می خواهند در مدت زمان کوتاهی لبخندی زیبا داشته باشند، ناامید کننده باشد.

در حالی که درمان ارتودنسی برای اکثر سنین (12 تا 70 سال) عالی است، اما ممکن است افراد در هر سنی کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان نباشند.

مطالعه مطلب چه تعداد لمینت دندان برای من نیاز است؟ توصیه میگردد.

ارتودنسی برای شما مناسب نیست اگر:

 • شما بیماری لثه دارید.
 • دندان های لق دارید
 • شما بین دندان ها و لثه های خود فاصله دارید.

ارتودنسی انتخاب خوبی برای شما هست اگر:

 • دندان نیش بدی داری
 • بین دندان هایتان فضای زیادی دارید.
 • دندان های روی هم افتاده و کج دارید.
 • شما اورجت دارید (دندان های بیرون زده).

مشاوره با متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک عمومی می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا کاندید مناسبی برای ارتودنسی یا لمینت دندان هستید یا خیر.

این مطلب را از دست ندهید!
تفاوت باندینگ و کامپوزیت ونیر دندان ـ‌ کدام بهتر است؟

چگونه بین این دو تصمیم بگیریم؟

اگر هنوز برای تصمیم گیری بین لمینت یا ارتودنسی تلاش می کنید، شاید مجبور نباشید بین این دو، یکی را انتخاب کنید؟

ما ممکن است از بریس ها و روکش های سرامیکی، در کنار هم برای ایجاد یک لبخند زیبا و کامل استفاده کنیم. درمان در ابتدا می تواند شامل اصلاح برخی از مشکلات ارتودنسی با استفاده از بریس های فلزی سنتی یا انواع بریس های کمتر تهاجمی مانند بریس های سرامیکی باشد. پس از برداشتن بریس ها و تکمیل درمان ارتودنسی، فرآیند لمینت دندان می تواند آغاز شود.

بنابراین اکنون سوال این نیست که “آیا بهتر است لمینت کنیم یا ارتودنسی؟” چرا که بهتر است هر دو را داشته باشید.

هر مورد دارای ویژگی های متفاوتی است و بریس ها و روکش ها دارای مزایا و معایب منحصر به خود هستند. در نهایت، انتخاب بین ارتودنسی یا لمینت به نیازهای خاص، سلامت دهان و اولویت شما بستگی دارد.

هزینه لمینت در مقابل ارتودنسی چقدر است؟

امروزه، یک عامل تعیین کننده اصلی در انتخاب بین ارتودنسی و لمینت برای داشتن دندان های صاف تر و زیباتر، هزینه است و اینکه آیا دندان های شما قبل از شروع کار در شرایط خوبی هستند یا خیر.

لمینتها ممکن است گران تر باشند و بسته به نوع روکشی که انتخاب می کنید هزینه برای هر دندان متغیر است. اگر مشکلات دندانپزشکی دیگری دارید، ممکن است انتظار هزینه‌های اضافی را نیز داشته باشید، مخصوصاً برای درمان‌های زیبایی!

لمینتهای پرسلن معمولاً گران‌تر از ونیرهای کامپوزیت و حتی گران‌ تر از ارتودنسی هستند. اگرچه ممکن است پرداخت این مبلغ خیلی زیاد و غیرمعقول به نظر برسد، اما در عوض لمینت ها طول عمر بالایی دارند. آنها همچنین دندان ها را تقویت می کنند، عالی به نظر می رسند و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهند.

اگر تعجب می‌کنید که چرا لمینت در مقابل ارتودنسی بسیار گران است، دلیل آن زحمت و تلاشی است که برای تولید آنها انجام می‌شود. روکش های دندانی در آزمایشگاه توسط تکنسین های سرامیک ساخته می شوند.

خبر خوب این است که کل فرآیند انجام لمینت دندان، 2 تا 3 روز طول می کشد، اما این زمان، همراه با نیاز به چندین قرار ملاقات با دندانپزشک برای نصب و هزینه آزمایشگاه، قیمت لمینت های سرامیکی را افزایش می دهد. البته بریس‌ها نیز می‌توانند پرهزینه باشند و به نوع بریس ارتودنسی و اینکه آیا مراقبت‌های خصوصی دارید بستگی خواهد داشت.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

راهنمای کامل لمینت دندان و نمونه کاراطلاعات بیشتر
+
تماس تلفنی و دریافت نوبت