مشکلات مصرف شکلات برای دندان ها
۵ کاری که شکلات با دندان های شما میکند
مارس 24, 2022
درمان فوری خونریزی لثه
چگونه فورا خونریزی لثه را متوقف کنیم؟
آوریل 9, 2022
مشکلات مصرف شکلات برای دندان ها
۵ کاری که شکلات با دندان های شما میکند
مارس 24, 2022
درمان فوری خونریزی لثه
چگونه فورا خونریزی لثه را متوقف کنیم؟
آوریل 9, 2022
نمایش همه

چکاپ دندان و معاینه دوره ای شامل چه مواردی است؟

چکاپ دندان

باید بدانید که دو بار چکاپ دندان در سال بسیار مهم است و از بسیاری از مشکلات دهان و دندان جلوگیری میکند. معاینه دهان و تشخیص بیماری در مراحل اولیه، میتواند در درمان آن تاثیر مثبتی داشته باشد.

چند وقت یکبار باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

برای بیشترین بیماران، دو بار چکاپ در سال مناسب است. در یک جلسه ی چکاپ عادی، یک متخصص بهداشت و یک دندانپزشک، بیمار را ویزیت میکنند. متخصص بهداشت دندان ها را تمیز کرده و در مورد روش های مراقبت از دندان ها با بیمار صحبت میکند و به سوالاتش پاسخ میدهد. دندانپزشک دوباره دهان را معاینه میکند، سلامتی لثه ها و دندان ها را چک میکند، بیماری های احتمالی را تشخیص میدهد، اگر نیاز بود بیمار را برای عکسبرداری میفرستد و توصیه های لازم را میکند. چکاپ دندان نه تنها برای تمیز شدن فضای دهان بلکه برای شناسایی بیماری ها در مراحل اولیه، مهم هستند.

چرا چکاپ دندان دو بار در سال ضروری است؟

چکاپ دو بار در سال ضروری است، زیرا:

 • اینگونه پزشک میتواند مشکلاتی که شما متوجهشان نشدید را پیدا کند.
 • به همچنین، پزشک میتواند نشانه های پوسیدگی دندان را شناسایی کند (پوسیدگی تا زمانی که به مراحل پیشرفته نرسد، درد ندارد و قابل دیدن نیست).
 • اینگونه پزشک میتواند مشکلات مرتبط با دهان شما را به سرعت درمان کند. به طور کلی، هرچه مشکل زودتر شناسایی شود، امکان درمان آن بالاتر خواهد رفت.

آیا افرادی هستند که به جلساتی بیشتر و یا کمتر از این تعداد نیاز داشته باشند؟

چکاپ دو بار در سال برای همه مناسب است. اگرچه، برخی افراد به چکاپ بیش از دو جلسه در سال هم نیاز دارند. این افراد کسانی هستند که:

 • به بیماری های لثه مبتلا هستند.
 • ایجاد پوسیدگی و پلاک دندان در خانواده‌ ی آنها ارثی است.
 • سیستم ایمنی ضعیفی دارند (توانایی بدنشان برای مبارزه با عفونت ها و بیماری ها کم است).
 • شرایط خاصی دارند – مخصوصا مواردی که به بیماری و استرس منجر میشوند. در این شرایط ممکن است فرد به مشکلات دهانی و یا عفونت مبتلا شود.

از سوی دیگر، افرادی که به خوبی از دندان ها و لثه های خود مراقبت میکنند، سال ها بدون هیچ مشکلی زندگی کرده و شاید نیاز باشد دفعات کمتری به دندانپزشک مراجعه کنند.

این مطلب را از دست ندهید!
انتخاب خمیردندان مناسب و بهترین گزینه

درباره ی جلسات ویزیت مناسب خود، با دندانپزشک مشورت کنید.

اگر به ملاقات یک دندانپزشک میروم، در جلسه ی اول باید درباره ی چه موضوعاتی با او صحبت کنم؟

دندانپزشک تمایل دارد درباره ی وضعیت سلامت دهان شما اطلاعات پیدا کند تا در جلسات بعدی، متوجه تغییرات و مشکلات بشود. البته که پیش از بررسی وضعیت دهان شما، درباره ی سلامتی عمومی بدن شما سوال میپرسد. موضوعاتی که او درباره شان سوال میپرسد، موارد زیر هستند:

 • تاریخچه ی داروها / داروهایی که در حال حاضر مصرف میکنید: دندانپزشک میخواهد در مورد بیماری های شما بپرسد. مهم است که همه ی مسائل درمانی خود را به دندانپزشک خود بگویید، نه فقط مواردی که فکر میکنید به دهان شما مربوط میشود. برخی بیماری ها، برای مثال دیابت، میتوانند خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهند و اینگونه ممکن است نیاز به استفاده از روش بیهوشی متفاوت یا حتی رویکرد متفاوتی برای درمان یا پیشگیری داشته باشید. فهرستی از تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف میکنید و دوز آنها را همراه داشته باشید. برخی داروها منجر به خشکی دهان میشوند و خطر ابتلا به پوسیدگی را افزایش میدهند. دلیل دیگری که پزشک باید درباره ی داروهای شما بداند، این است که دارویی تجویز نکند که با داروهای فعلی شما تداخل داشته باشد و اگر نیاز بود، داروی بی حسی و بیهوشی شما را تغییر دهد.
 • سلامت فعلی دندان ها: اگر حس میکنید یکی از دندان هایتان سوراخ یا حساس شده و یا اگر هرگونه توده یا برآمدگی در دهان خود احساس میکنید، حتما به پزشک اطلاع دهید. اینگونه او نشانه های شما را بررسی کرده و میتواند راحت تر بیماری را تشخیص دهد.
 • ترس از دندانپزشکی: اگر از دندانپزشکی و روش های درمانی میترسید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. روش های درمانی به نسبت قبل تغییر کرده اند و روش های کنترل درد هم عوض شده اند. پزشک روش های کم کردن ترس و درد را برای شما توضیح میدهد و اینگونه شما احساس بهتری خواهید داشت.

در جلسات عادی چکاپ دندان چه اتفاقی می‌افتد؟

یک جلسه ی چکاپ عادی دندان معمولا شامل فعالیت های زیر است:

 • افراد متخصصی که شما را درمان میکنند: دو متخصص سلامت دهان و دندان – دندانپزشک و متخصص بهداشت – شما را ویزیت میکنند. متخصص بهداشت یک معاینه ی اولیه روی لثه های شما انجام میدهد (متخصصین بهداشت مجاز به تشخیص مشکلات دندان یا لثه نیستند اما میتوانند لثه ها و دندان ها را بررسی کنند). متخصصین بهداشت هرگونه تغییر در وضع دهان شما و داروهای شما را معاینه کرده و دندان های شما را تمیز میکنند، در مورد روش های مراقبت از دندان ها با شما صحبت میکنند و به سوالات شما پاسخ میدهند. دندانپزشک شما دوباره دهانتان را بررسی میکند، سلامتی لثه ها و دندان ها را چک میکند، بیماری های احتمالی را تشخیص میدهد، اگر نیاز بود بیمار را برای عکسبرداری میفرستد و توصیه های لازم را میکند.
 • تمیز کردن: با اینکه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در منزل به از بین رفتن پلاک ها کمک میکند اما تمیز کردن حرفه ای – که توسط دندانپزشک و یا متخصص بهداشت انجام میشود – میتواند دندان های شما را به صورت اصولی تمیز کند و پلاک های سفت (سنگ و یا تارتار) روی دندان ها را از بین ببرد. بیشتر متخصصان بهداشت از یک سری ابزار فلزی برای تمیز کردن دندان های شما استفاده میکنند. برخی از جرمگیری ایرفلو استفاده میکنند قسمت داخلی لثه و زیر خط لثه را کاملا تمیز میکنند.
 • پولیش کردن: بعد از اینکه دندان هایتان تمیز شدند، پولیش میشوند تا پلاک ها و لکه ها از سطح آنها پاک شوند. متخصص از یک ماده ی ساینده و فلوراید استفاده کرده و با استفاده از یک کاپ چرخشی کوچک و یا برسی که به هندپیس دندانپزشکی متصل است، عمل شستشو را انجام میدهد.
 • پیشگیری: شاید متخصص بهداشت چندین دستورالعمل به شما بدهد تا در خانه اجرایی کنید و نتیجه را ببینید. برای پرسیدن سوالاتی درباره ی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و یا سلامت کلی دندان ها و لثه ها دودل نباشید.
 • عکسبرداری: شاید در طی جلسه ی چکاپ لازم باشد از دندان ها عکس بگیرید. دندانپزشک دهان شما را بررسی میکند، تاریخچه ی دندانپزشکی شما را چک میکند و بر اساس احتمال ایجاد حفره روی دندان ها تصمیم میگیرد که باید عکسبرداری انجام دهید و یا نه.
 • توصیه های درمانی: اگر در جلسه ی چکاپ دندان مشکلی تشخیص داده شود، دندانپزشک شما برای اقدامات بعدی چندین پیشنهاد ارائه خواهد داد. این توصیه ها ممکن است شامل مراجعه به متخصصی دیگر، انجام تست های بیشتر و یا مراجعه ی دوباره برای درمان (مانند پر کردن و یا روکش کردن)، و یا درمان های دیگر مرتبط با دهان و دندان باشند.
این مطلب را از دست ندهید!
فرسایش مینای دندان: علل ، علائم و درمان

معاینه ی جامع دندانپزشکی چیست؟

معاینه ی جامع دندانپزشکی فقط بررسی پوسیدگی دندان و سلامت لثه نیست، بلکه فضای داخل دهان شما، سر و گردن را نیز شامل میشود. این نوع معاینه معمولا در جلسه ی اول مراجعه انجام میشود، اما ممکن است در طی سال ها و هر چند جلسه یکبار هم انجام شود. معاینه ی جامع دندانپزشکی شامل موارد زیر است:

 • سر و گردن: دندانپزشک سر و گردن شما را بررسی میکند و به دنبال هرگونه تورم و یا حساسیت در غدد لنفاوی و غدد بزاقی در ناحیه گردن میگردد (که نشانه ای برای عفونت یا بیماری هستند). دندانپزشک شما همچنین مفصل گیجگاهی-فکی شما را (که استخوان فک را به جمجمه متصل میکند) معاینه میکند تا مطمئن شود که مشکلی وجود ندارد.
 • بافت نرم: بافت نرم دهان شما شامل زبان، بخش داخلی لب ها و گونه ها و سقف و کف زبان است. این نواحی برای وجود هرگونه لکه، ضایعه، بریدگی، تورم یا رشد مورد بررسی قرار میگیرد. این موارد میتوانند نشان دهنده ی مشکلی در بهداشت دهان و دندان باشد. پشت گلو و ناحیه لوزه شما نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 • بافت لثه: لثه و ساختار اطراف دندان بررسی میشوند تا هرگونه بیماری لثه شناسایی شود؛ ممکن است لثه قرمز یا متورم باشد و یا در صورت تماس دست دچار خونریزی لثه شود. اگر به بیماری لثه مبتلا باشید، پزشک شما را به یک متخصص بیماری های لثه ارجاع میدهد.
 • انسداد: نزدیکی دندان های فک بالا و فک پایین به هم بررسی میشود. دندانپزشک به فاصله ی میان دندان ها توجه میکند و اگر نیاز باشد، از شما میخواهد یا جسم مومی را گاز بگیرد.
 • معاینه ی بالینی دندان: سطح دندان بررسی میشود تا علائم پوسیدگی دندان پیدا شود. به همچنین، پزشک با ابزار خاصی حفره های دندانی را چک میکند. (مینای پوسیده در مقایسه با مینای سالم نرم تر به نظر میرسد.) پزشک مشکلات مرتبط با دندان های پر شده، براکت ها، بریج ها، پروتزها، روکش ها و دیگر موارد را بررسی میکند.
 • تصاویر x-ray: پزشک شما را برای عکسبرداری میفرستد تا نشانه های پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و دیگر بیماری های دهان و دندان را بیابد.
این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

تماس تلفنی و دریافت نوبت