سیاه شدن روکش دندان چه دلایلی دارد؟
سیاه شدن روکش دندان چه دلایلی دارد؟
می 27, 2023
دلایل لق شدن، جدا شدن و افتادن روکش دندان
دلایل لق شدن، جدا شدن و افتادن روکش دندان
ژوئن 10, 2023
سیاه شدن روکش دندان چه دلایلی دارد؟
سیاه شدن روکش دندان چه دلایلی دارد؟
می 27, 2023
دلایل لق شدن، جدا شدن و افتادن روکش دندان
دلایل لق شدن، جدا شدن و افتادن روکش دندان
ژوئن 10, 2023
نمایش همه

دلایل سفید نشدن دندان ها و راه حل

دلایل سفید نشدن دندان ها و راه حل

در این مطلب در مورد دلایل سفید نشدن دندان ها توضیح خواهیم داد و راه حل هایی را به شما ارائه خواهیم کرد. همه ی افراد تمایل دارند در زمان لبخند زدن دندان های سفیدی داشته باشند. لبخند یکی از مهم ترین نکات ظاهری ما است. بنابراین داشتن لبخندی زیبا باعث افزایش اعتماد به نفس شما می گردد. با داشتن دندان های سفید راحت تر می توانید با افراد دیگر معاشرت کنید و احساس خوبی داشته باشید. ممکن است در گذشته کارهایی انجام داده باشید که باعث آسیب به دندان های شما شده باشند. در ادامه راه کارهایی را به شما معرفی خواهیم کرد.

شما با جستجو در صفحات اینترنت می توانید روش های سفید کردن دندان ها را بیابید که بعضی از روش ها از نظر علمی قابل قبول هستند و برخی دیگر نیز جای بحث و نظر دارند. بعضی از روش ها به درمان های پزشکی اشاره دارند. مورد پروتزهای زیبایی نیز مورد مناسبی هستند. با این شرایط ممکن است گاهی اوقات از روش های اشتباهی برای سفید کردن دندان ها استفاده کنیم یا برای این کار کافی نباشند. در این صورت با کارهایی که انجام داده ایم نمی توانیم به نتیجه ی مطلوبی دست یابیم و هدف ما یعنی لبخند زیبا محقق نخواهد شد. در این صورت با نا امیدی از خود سوال می کنید که چرا دندان هایمان سفید نمی شوند. با این حال شما نباید تسلیم این شرایط شوید. بلکه باید وضعیت را به خوبی بررسی کنیم و راه حل مناسبی برای آن ارائه نماییم.

در ادامه به شما کمک خواهیم کرد تا موفق شوید.

دلایل احتمالی سفید نشدن دندان ها

شما همواره باید برای سفید نگه داشتن دندان های خود تلاش کنید و به نکات مربوط به بهداشت دهان و دندان خود توجه داشته باشید. همیشه به طور مرتب دندان های خود را مسواک بزنید. حتی زمانی که شما برای سفید کردن دندان هایتان به دندان پزشک مراجعه کرده اید و روش های خاصی را به کار برده اید نیز لازم است تا این کار را ادامه دهید. شاید برای شما سوال پیش آید که دلیل این کار چیست؟ دلایل زیادی برای این کار وجود دارد که در ادامه در مورد آن ها توضیح خواهیم داد:

عادت روزانه شما ممکن است دلیل این امر باشد

شما ممکن است تلاش زیادی برای سفید کردن دندان هایتان داشته باشید ولی گاهی لازم است علاوه بر انجام آن کارها روال روزانه خود را  نیز تغییر بدهید. همان طور که می دانید همه ی ما در طول روز مواد غذایی مختلفی استفاده می کنیم که ممکن است باعث لکه دار شدن دندان ها و ساییدگی آن ها گردد. قهوه، سس گوجه فرنگی، شراب قرمز از جمله مواد غذایی هستند که باعث لکه دار کردن دندان های شما می شوند. علاوه براین، سس هایی که دارای سرکه و لیمو هستند نیز می توانند باعث تخریب لایه ی مینای دندان های شما گردند.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان درد بعد از کشیدن دندان و رفع جای زخم

همچنین مصرف سیگار و محصولات تنباکو می توانند به همه ی بافت های داخلی دهان شما همانند استخوان ها، لثه ها و دندان ها آسیب جدی وارد نمایند. این دلایل و عوامل موجب پوسیدگی و لکه دار شدن دندان ها می گردند. از این رو اگر قصد سفید کردن دندان هایتان را دارید بایستی بیشتر مراقب عادات روزانه ی خود باشید. هر چند ممکن است نخواهید این عادات روزانه را کنار بگذارید. با این شرایط، توصیه می گردد بعد از مصرف این نوع مواد غذایی که باعث لکه دار شدن دندان های شما می گردند، نکات بهداشتی مراقبت از دهان همانند مسواک زدن و دهانشویه را مد نظر داشته باشید.

ممکن است از روش های اشتباهی استفاده کرده باشید

همان طور که در بالا اشاره شد به کارگیری بعضی از روش ها جای بحث و نظر دارد. برخی از روش هایی که در صفحات اینترنتی در دسترس هستند می توانند در زمان کمی ویروسی گردند و در دنیای مجازی گسترش یابند. همه ی افراد مایل هستند به کمک راه حل های ساده ای دندان های خود را در منزل سفید نمایند. از این رو به این روش ها و راهکارها امید دارند یا ممکن است بدون اطلاع از وضعیت دندان های خود از هر روش سفیدکننده ای استفاده می کنند. شما قبل از انجام هر اقدامی باید دندان های خود را بررسی نمایید و وضعیت آن ها آگاهی پیدا کنید. بدین ترتیب می توانید به آسانی مناسب ترین روش را برای سفید کردن دندان هایتان پیدا کنید.

ممکن است دندانپزشک خوبی انتخاب نکرده باشید

همانند تمامی مشاغل ممکن است دندانپزشک شما صلاحیت ها و توانمندی های لازم را برای انجام کار را نداشته باشد. در این صورت ممکن است دندان های شما به اشتباه درمان شوند به طوری که ممکن است به ضرر دندان های شما باشند یا برای درمان دندانهایتان کافی نباشند. این امر می تواند اثرات ناخوشایندی برای دندان های شما داشته باشد و در آینده هزینه هایی را برای شما به دنبال داشته باشد. از این رو لازم است با دقت دندانپزشک معالج خود را انتخاب نمایید.

چرا مسواک زدن باعث سفیدی دندان های شما نمی شود؟

مسواک زدن یکی از عادات خوب برای محافظت و زیبایی دندان ها است. در واقع نقش محافظتی از دندان ها را ایفا می کند و به شما امکان حفظ وضعیت فعلی را می دهد. مسواک زدن باعث می شود تا ساختارهای نرم پلاکتی دندان ها حذف گردند ولی برای از بین بردن ساختارهای سختی مانند رسوب ها کافی نیستند. به عبارتی دیگر خمیر دندان و مسواک ابزارهای مناسبی برای سفید کردن دندان ها نیستند. زمانی که از مشکلات دندان ها و لکه های آن ها بحث می شود به یاد داشته باشید که مسواک کردن روش مناسبی برای سفید کردن دندان ها نمی باشد بلکه یک روال بهداشتی می باشد.

این مطلب را از دست ندهید!
دهانشویه مضر است یا مفید؟

بدانید که درمان های خانگی برای سفید کردن دندان ها کافی نیستند

استفاده از روش های خانگی تا حدی می توانند کمک کننده باشند. با این شرایط، همان طور که در بالا اشاره شد درمان های خانگی و روش های غیر تخصصی ممکن است برای سفیدی دندان ها کافی نباشند. به عنوان نمونه، اگر از روش روغن درمانی استفاده می کنید باید بدانید این روش فقط برای حذف پلاک های نرم دندان ها موثر می باشد. با این شرایط اگر دندان های شما دارای مشکلات اساسی تر و دائمی تری مانند رسوب و لکه های عمیق می باشد، این روش موثر نیست.

فاکتورهای سفید کننده دندان های خود را شناسایی کنید

پر اکسید هیدروژن و پر اکسید کاربامید از جمله مواد اصلی هستند که در سفید کردن دندان ها نقش اساسی ایفا می کنند. بنابراین شما برای سفید کردن دندان هایتان می توانید از محصولاتی که حاوی این مواد هستند، استفاده نمایید. ژل های سفید کننده، نوار دندان، محلول ها و خمیر دندان هایی که حاوی این مواد هستند را می توانید از به طور مستقیم از فروشگاه ها و داروخانه ها خریداری نمایید.

کارآمدترین روش هایی که می توانید در منزل استفاده نمایید، استفاده از همین محصولات می باشد. ولی به یاد داشته باشید که این محصولات را با احتیاط استفاده نمایید.

در صورتی که بیش از حد از این محصولات استفاده نمایید ممکن است باعث فرسایش و آسیب به مینای دندان های شما گردند. علاوه بر این ممکن است باعث ایجاد لکه های تیره ای بر روی دندان ها شوند و نتیجه ی معکوسی به همراه داشته باشد. همچنین ممکن است باعث سایش دندان های شما گردد یا ممکن است با حساسیت های دندانی جدی مواجه شوید. دلیل این امر به خاطر وجود لایه ای به نام عاج بر روی مینای دندان ها است که دارای پایانه های عصبی زیادی است. از این رو لازم است در زمان استفاده از محلول های غلیظ احتیاط کنید زیرا ممکن است باعث حساسیت دندان های شما گردند. این مواد معمولا محلول های بسیار رقیقی هستند که ممکن است در سفید کردن دندان های شما موثر نباشند. پیشنهاد می گردد اگر روش های شما موثر نیستند حتما با دندانپزشک مشورت نمایید.

دندان های شما ممکن است آسیب زیادی دیده باشند

ممکن است آسیب دیدگی دندان های شما زیاد باشد و مواد سفید کننده خانگی برای سفید کردن آن ها کافی نباشد یا دندان های شکسته یا پوسیده ی زیادی داشته باشید. در این صورت روش هایی که به تنهایی استفاده می کنید، موثر نخواهند نبود. بنابراین به شما پیشنهاد می گردد از دندانپزشک متخصصی کمک بگیرید و بهترین روش درمانی را انتخاب نمایید.

این مطلب را از دست ندهید!
حفره خشک (درای سوکت) چیست و چگونه درمان میشود؟

انتخاب روش درمان های بالینی برای دندان های بسیار آسیب دیده

چنانچه روش هایی که در بالا گفته شد برای شما موثر نبودند، چه کاری می توانید انجام دهید؟ در این صورت جای نا امیدی و نگرانی نیست. روش های دیگری هنوز وجود دارد که می توانید از آن ها برای سفید کردن دندان هایتان کمک بگیرید. در این صورت دندان پزشک دندانپزشک وضعیت دندان های شما را بررسی می کند و بهترین روش را به شما پیشنهاد می دهد. این پیشنهادات در زیر آورده شده است:

تمیز کردن و بلیچینگ دندان ها در مطب

سفید کردن دندان ها در مطب بسیار موثرتر از روش های خانگی است. متخصصان با استفاده از ابزارها و دانش خود می توانند بهترین و موثرترین روش ها را به شما ارائه نمایند. متخصصان ابتدا جرم دندان های شما را به خوبی تمیز می کنند سپس با استفاده از یک ماده سفیدکننده دندان های شما را به خوبی سفید می کنند. دندانپزشک در صورت مشاهده آسیب دندان ها بلافاصله روش درمان را متوقف می کند. علاوه براین مشکلاتی همانند بیماری لثه که موجب تغییر رنگ دندان های شما می گردند را درمان می کنند.

پروتزهای دندانی

در صورتی که دندان های شما توسط مواد سفیدکننده بهبود پیدا نکردند، می توانید از پروتز استفاده نمایید. پروتزها یکی از ابزارهایی هستند که برای بهبود ظاهر دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این برای بهبود عملکرد دندان ها نیز مفید می باشد ولی نقش مهمی در اصلاح زیبایی دارند.

انواع ونیر

ونیرها و بعنوان مثال کامپوزیت ونیر یکی از نمونه های پرکاربرد پروتزهای زیبایی هستند. ونیرها بخش قابل رویت و لکه دار روی دندان ها را می پوشاند و نقش مهمی در زیبایی دندان ها ایفا می کنند. برای این کار لایه ی بیرونی دندان ها تراشیده می شود و روکش هایی بر روی آن ها قرار داده می شود.

تاج

روکش ها تمام سطوح دندان ها را می پوشانند. سپس مجددا سطح مینای دندان ها برای اعمال تاج ها تراشیده می شود که بسیار شبیه به دندان های طبیعی شما هستند. این امر به شما این امکان را می دهد تا با پروتزهای سفید و جامد سطوح تمامی دندان ها را بپوشانید تا لبخندی زیبایی داشته باشید. بدانید که تاج دندان مانند لمینت دندان روش درمانی غیرقابل برگشتی هستند.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت