فرق ایمپلنت دندان با لمینت و کامپوزیت دندان

درمان زخم دهان
زخم دهان را چگونه سریع درمان کنیم؟
نوامبر 2, 2022
انتخاب رنگ مناسب برای لمینت‌های دندان
انتخاب بهترین رنگ لمینت های دندان
نوامبر 16, 2022
درمان زخم دهان
زخم دهان را چگونه سریع درمان کنیم؟
نوامبر 2, 2022
انتخاب رنگ مناسب برای لمینت‌های دندان
انتخاب بهترین رنگ لمینت های دندان
نوامبر 16, 2022
نمایش همه

فرق ایمپلنت دندان با لمینت و کامپوزیت دندان

تفاوت لمینت دندان، کامپوزیت و ایمپلنت دندان

اگر در صنعت دندانپزشکی حرفه‌ای نیستید، تشخیص تفاوت بین ایمپلنت دندان و لمینت دندان برایتان دشوارخواهد بود. اساساً از لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی برای بهبود ظاهر و زیبایی لبخند شما استفاده می‌شود، درحالیکه ایمپلنت‌های دندانی به عنوان جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته به کار برده می‌شوند. در اینجا هرآنچه که باید درمورد ایمپلنت و لمینت دندان بدانید آورده شده است:

مشکلاتی که توسط لمینت دندان و ایمپلنت دندان حل می‌شوند

استفاده از لمینت ها چه از نوع سرامیکی یا ونیر کامپوزیت، یک راه حل عالی برای دندان‌هایی است که سالم هستند ولی ظاهر زیبایی ندارند. لمینت ها هرگونه نقص در پوسته پوسته شدن دندان، شکاف‌ها، لکه‌ها و موارد دیگر بر روی دندان را می‌پوشانند. در واقع فقط قسمت روبه جلو دندان یعنی سطح خارجی آن را می‌پوشانند. ظاهر آن‌ها شبیه به دندان‌های طبیعی است و متناسب با لبخند شما به صورت سفارشی طراحی می‌شوند. لمینت ها اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهند اما به هیچ وجه بر روی عملکرد دندان‌هایتان تأثیری نمی‌گذارند.

مشکلاتی که توسط لمینت دندان و ایمپلنت دندان حل می‌شوند

ایمپلنت‌های دندانی جایگزینی برای دندان‌های دائمی هستند. آن‌ها می‌توانند برای جایگزین کردن یک یا چند دندان یا در موارد حاد تمامی دندان‌ها استفاده شوند. ایمپلنت‌ها راه حل مناسبی برای درمان از دست دادن استخوان، از دست دادن دندان و عقب رفتن لثه هستند و برای افرادی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند بسیار مهم و کاربردی می‌باشند.

چنانچه دندان‌های از دست رفته جایگزین نشوند، استخوان فک عقب نشینی کرده و اگر ریشه‌ی دندان‌ها برای تحریک استخوان فک وجود نداشته باشند، فک شروع به زوال می‌کند. این مورد نه تنها بر سلامت دندان بلکه بر سلامت کل بدن تأثیر می‌گذارد و غذا خوردن و صحبت کردن را دشوارتر کرده و ساختار استخوانی صورت را نیز تغییر می‌دهد.

فرق ایمپلنت با لمینت دندان سرامیکی و کامپوزیت

مواد تشکیل دهنده لمینت و ایمپلنت دندان

  • لمینت ها از پرسلین (سرامیکی) و یا مواد رزین کامپوزیتی یا اصطلاحا ونیر کامپوزیتی هستند.
  • ایمپلنتها از تیتانیوم و روکش‌های دندانی ساخته شده‌اند.

دوام آنها چقدر است؟

لمینت ها از نوع سرامیکی اغلب بین ۱۰ تا ۱۵ سال ماندگاری دارند. ونیر کامپوزیت دندان نیز حدود 7 سال دوام دارد. بعد از سپری شدن این مدت زمان توصیه می‌شود جایگزین شوند. اگر به هر دلیلی لمینت ها به درستی به دندان‌ها چسبانده نشوند ممکن است جابه جا شده و موجب عقب نشینی‌شان از خط لثه شوند. همین امر می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه شود. لمینت ها قابل جابجایی بوده و برای تعویض ساخته شده‌اند.

این مطلب را از دست ندهید!
مراحل ساخت روکش دندان در لابراتور

بالعکس ایمپلنت‌های دندانی به صورت دائمی بوده و مادام العمر می‌باشند. با اینکه احتمال این امر بسیار کم است اما در صورتیکه ۲۵ الی ۳۰ سال از کاشت ایمپلنت فردی بگذرد آن شخص می‌تواند برای تنظیم مجدد آن اقدام کند. گاهی ایمپلنت‌ها در طی گذشت سال‌ها نیاز به سفت کردن و در مواقع ضروری نیاز به تعویض دارند ولی در حالت کلی به صورت دائمی استفاده می‌شوند.

برای اصلاح لبخند ایمپلنت بهتر است یا لمینت دندان؟

به سختی می توان گفت که لمینت یا ایمپلنت دندان برای ترمیم لبخند بهتر است، زیرا هر کدام نقش منحصر به فردی را ایفا می کنند.

اگر دندان‌هایی دارید که از نظر ساختاری سالم هستند – اما نگرانی‌های در مورد زیبایی دندان و لبخند دارید – در این صورت برداشتن آنها برای کاشت ایمپلنت غیرضروری است. گزینه بهتر این است که ظاهر بیرونی را با چسباندن روکش به جلوی دندان مربوطه بهبود بخشید. لمینت ها برای مدیریت مشکلات سطحی کاربرد دارند، مانند:

  • فاصله های کوچک بین دندان ها
  • لکه یا تغییر رنگ عمیق
  • همپوشانی یا شلوغی خفیف
  • مینای دندان ناهموار و خرد شده

تا زمانی که آسیب ساختاری تهاجمی یا بیماری پریودنتال وجود نداشته باشد، لمینت ها بهترین نتایج زیبایی را برای افرادی با این نوع مشکلات سطحی ارائه می‌کنند.

از طرفی لمینت دندان قادر به جایگزینی دندان های از دست رفته نیستند. وقتی هیچ ساختار دندانی برای چسباندن آنها وجود نداشته باشد، تنها چند گزینه برای شما باقی می ماند. ایمپلنت های دندانی شاید یکی از بهترین گزینه های ترمیم لبخند برای دندان های از دست رفته باشد. طراحی ساده و استحکام آنها باعث می شود که بتوانند یک یا چند دندان را ترمیم کنند. خوردن، صحبت کردن و لبخند زدن با ایمپلنت مانند دندان های طبیعی است.

آیا خطر پوسیدگی وجود دارد؟

ایمپلنت های دندانی با ساختار طبیعی دندان متفاوت است. به این دلیل، آنها در برابر پوسیدگی دندان مقاوم هستند. با این حال، آنها هنوز هم می توانند پلاک، جرم و لکه را به خود جذب کنند. این آلودگی های باکتریایی باید به طور مرتب تمیز شوند تا از سلامت لثه و بافت های استخوانی اطراف اطمینان حاصل شود. اگر بهداشت منظم دندان وجود نداشته باشد، ممکن است باعث بیماری لثه شود. و منجر به شکست کاشت ایمپلنت دندان جدید شما شود.

این مطلب را از دست ندهید!
تفاوت باندینگ و کامپوزیت ونیر دندان ـ‌ کدام بهتر است؟

پرسلن یا مواد کامپوزیت موجود در روکش دندان نیز در برابر پوسیدگی مقاوم است، اما دندان پشت آن مقاوم نیست. اگر به هر دلیلی در دندان زیرین حفره ایجاد شود، می‌تواند در زیر روکش گسترش یابد و منجر به شکست در ترمیم شود.

برای بهترین نتایج و اطمینان از طولانی ترین نتیجه برای ایمپلنت یا لمینت جدید خود، باید از آن مانند یک دندان طبیعی محافظت کنید. مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن ضروری است.

روند قرار دادن ایمپلنت دندان

روند قرار دادن ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت‌های دندانی اغلب به چندین عمل جراحی نیاز دارد و برای بهبودی کامل در این روش درمانی نیز، ماه‌ها زمان لازم است.

فرآیند معمولی برای گذاشتن یک ایمپلنت دندانی به شرح زیر است:

۱. کشیدن و برداشتن دندان خراب شده و مشکل دار توسط دندانپزشک.

۲. اماده کردن استخوان فک برای پیوند استخوان در صورتیکه به اندازه‌ی کافی قوی یا ضخیم نباشد.

۳. ایجاد برشی در لثه برای نمایان شدن استخوان و سپس ایجاد یک سوراخ در استخوان.

۴. قرار دادن پایه‌ی فلزی ایمپلنت دندانی که برای بازسازی ریشه‌ی دندان استفاده می‌شود.

۵. قرار دادن یک پروتز موقت برای بهبود ظاهر دندان (این مرحله ضروری نمی‌باشد و احتمال دارد انجام نشود)

۶. پس از چندین ماه بهبودی فرآیند پیوند استخوان در استخوان فک رخ می‌دهد و اینگونه پایه‌ی دندان مصنوعی ایجاد می‌شود.

۷. انجام دومین عمل جراحی جزئی با بی حسی موضعی که در آن دندانپزشک دوباره لثه را باز می‌کند تا پست فلزی نمایان شود.

۸. اتصال اباتمنت به پست ذکر شده و بستن بافت لثه‌ی اطراف دندان.

۹. اتصال دندان مصنوعی با پیچ شدن به اباتمنت پس از گذشتن یک یا دو هفته از روند بهبودی.

روند قرار دادن لمینت دندان معمولاً به این صورت است

روند قرار دادن لمینت دندان معمولاً به این صورت است

۱. برداشتن تقریباً ۱٫۲ میلی متر از مینای سطح دندان.

۲. ساختن یک مدل از دندان‌های بدون مینا و فرستادن آن‌ها به آزمایشگاه برای ساخت لمینت.

۳. فرستادن دوباره‌ی لمینت ساخته شده برای دندانپزشک جهت اطمینان از تناسب آن با دندان طبیعی.

۴. اگر تناسب به درستی صورت نگیرد دندانپزشک لمینت را تراش می‌دهد تا به درستی بر روی دندان قرار بگیرد.

۵. آماده کردن دندان‌ها با تمیز کردن، صیقل دادن و حک کردن تا زمانیکه تناسب و ظاهر مناسب را پیدا کنند. این فرآیند پیوند را آسان‌تر می‌کند.

۶. چسب بر روی لمینت ها اعمال می‌شود تا بعد از آن بر روی دندان طبیعی قرار داده شوند.

این مطلب را از دست ندهید!
اینله و انله دندان چیست و چه نیازی به آن است؟

۷. فعال کردن مواد شیمیایی موجود در چسب به وسیله‌ی پرتوی نور ویژه‌ای که باعث سفت تر شدن سریع آن می‌شود.

۸. برداشتن چسب اضافه و ثابت شدن لمینت.

۹. انجام هرگونه تنظیمات مجدد بر روی لمینت مانند زدن چسب بیشتر و تمیز کردن.

توجه داشته باشید که لمینت ها ممکن است باعث ایجاد حساسیت دهان شما به سرما و یا گرما شوند. علاوه بر این‌ اگر که دندان‌های ضعیفی دارید و یا دندان قروچه می‌کنید در این صورت ممکن است استفاده از لمینت برای شما مناسب نباشد.

پروسه ها چقدر طول می کشد؟

با توجه به ماهیت ایمپلنت‌ها، روند درمان می‌تواند به چندین جلسه در طول چند ماه نیاز داشته باشد. زمان لازم است تا ایمپلنت به طور کامل با استخوان شما ادغام شود و به طور دائم آن را در خود جای دهد. پس از انجام استئواینتگراسیون کامل، ایمپلنت‌ها حتی قویتر از دندان‌های طبیعی هستند. شما معمولاً می توانید در حدود 3 تا 4 قرار ملاقات در طول حدود شش ماه برنامه ریزی کنید.

از سوی دیگر، درمان لمینت دندان از 2 نوع سرامیکی و کامپوزیتی نیازی به هیچ نوع روش جراحی ندارد. ابتدا، دندان‌ها کمی به سمت پایین سوهان می‌شوند تا فضایی برای قرار گرفتن لمینت روی آن‌ها فراهم شود. از آنجا قالب گرفته می شود و روکش های دائمی ساخته می شوند و بعد از حدود دو هفته آماده قرار دادن می شوند. 2-3 ویزیت لازم است و این درمان در کمتر از یک ماه تکمیل می شود

مدت زمان انجام لمینت کامپوزیتی از این هم کوتاه تر است و معمولا در یک جلسه بطور کامل انجام میشود.

من کاندید لمینت دندان هستم یا ایمپلنت؟

کاندیدای ایده آل برای لمینت دندان کسی است که دندان ها و لثه های نسبتا سالمی دارد اما می خواهد ظاهر لبخند خود را بهبود بخشد. برای ایمپلنت، فردی با دندان از دست رفته است که هنوز استخوان کافی در آن ناحیه برای حمایت دارد.

در هر دو مورد، یک معاینه کامل برای رد هر گونه عارضه مورد نیاز است. همه کاندیدای لمینت یا ایمپلنت دندان نیستند، بنابراین بسیار مهم است که با یک متخصص دندانپزشکی با تجربه که به او اعتماد دارید کار کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ایمپلنت دندان یا لمینت دندان همین امروز با کلینیک دندانپزشکی با لیزر دکتر سیده مریم حاکم زاده تماس بگیرید. وظیفه‌ی ما ارائه‌ی خدمات دندانپزشکی با بالاترین کیفیت و مقرون به صرفه ترین هزینه در تهران به هموطنان خود می‌باشد.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − ده =

تماس تلفنی و دریافت نوبت