آیا روکش دندان ها قابل برداشتن هستند؟

برس بین دندانی چیست و چطور استفاده کنیم؟
برس یا مسواک بین دندانی چیست و چطور استفاده کنیم؟
آگوست 8, 2023
شکستن دندان در بارداری
شکستن دندان در بارداری
آگوست 23, 2023
برس بین دندانی چیست و چطور استفاده کنیم؟
برس یا مسواک بین دندانی چیست و چطور استفاده کنیم؟
آگوست 8, 2023
شکستن دندان در بارداری
شکستن دندان در بارداری
آگوست 23, 2023
نمایش همه

آیا روکش دندان ها قابل برداشتن هستند؟

آیا روکش دندان ها قابل برداشتن هستند؟

پاسخ دادن به این سوال ساده نیست زیرا پاسخ هم بله است و هم خیر. شاید کمی گیج کننده به نظر برسد، اما اگر با ما همراه باشید، توضیح خواهیم داد که چگونه این امکان وجود خواهد داشت. روکش ‌ها یک نوع روش درمانی در دندانپزشکی بوده که با وجود دائمی بودن آنها مانند تاتو، برخی مردم تصمیم به حذف یا برداشتن آن می گیرند. خب، مقایسه دیگر کافی است! حال وقت آن است که بفهمیم چگونه روکش های دندانی را می توان برداشت.

دائمی یا برگشت پذیر؟ آیا روکش دندان ها قابل برداشتن هستند؟

از نظر فنی می توان گفت که این امکان وجود دارد. با این حال، باید نوع دیگری از مفصل دندانی را جایگزین آنها کرد. به دلیل کاهش مینای دندان پس از دریافت روکش ها، نمی توان بدون وجود مفصل دندانی، به جویدن ادامه داد؛ حتی اگر در مرحله آماده سازی دندان های شما، تنها یک لایه سبک از مینای دندان برداشته شود، باز هم وجود یک جایگزین برای روکش، الزامی است.

روکش دندان ها چگونه برداشته می شوند؟

برداشتن روکش ها فرآیندی است که باید حتما توسط دندانپزشک انجام شود. همانطور که آماده سازی روکش کار هر کسی نیست، برداشتن آن نیز از هر کسی ساخته نیست.

بنابراین، چگونه دندانپزشک روکش های دائمی دندان های شما را برمی دارد؟ به دلیل مواد چسبنده ای که برای ثابت نگه داشتن روکش ها در جای خود و ماندن آن‌ها روی دندان‌ها استفاده می‌شود، دندانپزشک شما به ابزارهای دندانی ویژه‌ای نیاز دارد تا بتواند آنها را جدا کند. دو راه برای برداشتن روکش وجود دارد، یکی با استفاده از فرز الماسی پرسرعت و دیگری لیزر دندانپزشکی. هنگامی که روکش قبلی برداشته می شود، سطح دندان برای قرارگیریِ مواد باندینگ و جایگزینی روکش جدید آماده می شود.

این مطلب را از دست ندهید!
ونیر کامپوزیت دندان چیست؟ | مناسب چه افرادی است؟

آیا هر نوع روکشی قابل برداشتن است؟

بله، اما مشکل، برداشتن روکش نیست؛ بلکه مشکل این است که آیا دندان شما نیاز به تعویض روکش دارد یا خیر.

اگر روکش های دندان از جنس روکش های سرامیکی (لمینت دندان) باشد، باید آنها را تعویض کنید تا دندان های طبیعی شما به دلیل کاهش مینای دندان آسیب نبینند. اما اگر روکش‌ ها به صورتی باشند که نیازی به برداشتن مینای دندان‌هایتان ندارند، پس از برداشتن این نوع روکش ها می‌توانید دندان ‌های واقعی خود را داشته باشید.

خطرات و عوارض بالقوه ی برداشتن روکش

ممکن است چندین خطر بالقوه در عمل برداشتن روکش دندان ها وجود داشته باشد:

 • ممکن است دندان های شما آسیب ببینند.
 • ممکن است بافت لثه شما درد داشته و خونریزی کند.
 • هزینه زیادی را پرداخت خواهید کرد.

 دو خطر اول به ندرت اتفاق می افتد، به خصوص اگر دندانپزشک شما تجربه کافی در زمینه روکش های زیبایی داشته باشد. بنابراین، توصیه ما به شما این است که برای انجام یک روش ایمن، از مراجعه به دندانپزشکان بی تجربه خودداری کنید.

اما متاسفانه آخرین مورد، اجتناب ناپذیر است. از آنجایی که شما باید مراحل تعویض روکش را انجام دهید و می دانیم که هزینه روکش ها بسیار زیاد است، بنابراین تعویض آنها هزینه زیادی در بر خواهد داشت.

دلایل برداشتن روکش

حتی اگر کل فرآیند قرارگیری روکش ها، غیر قابل بازگشت باشد، باز هم بسیاری از افراد اقدام به انجام آن می کنند. طول عمر روکش ها بین 10 تا 20 سال است. اما قبل از پایان این زمان، باید به دندانپزشک متخصص خود مراجعه کنید تا آنها را خارج کرده و با روکش های جدید جایگزین کنند.

در صورت مشاهده موارد زیر، باید برای معاینه اورژانسی به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • روکش شکسته
 • روکش های بریده شده یا ترک خورده
 • روکش های لق یا نامناسب
 • پوسیدگی زیرین دندان
 • عدم تطابق رنگ روکش

روکش ها سطوح دندانیِ بادوامی بوده که احتمال شکستن آنها بسیار کم است. همین امر در مورد برش دادن روکش ها نیز صدق می کند. با این وجود، اگر روکش های شما پس از قرارگیری روی دندان ‌هایتان شکسته یا ترک بردارند، باید یک وقت اورژانسی برای دندانپزشکی بگیرید و فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اگر دندانپزشک شما در دسترس نیست، می توانید به دندانپزشک اورژانس مراجعه نمایید. دندانپزشک، ابتدا روکش معیوب را برداشته و روکش موقت را جایگزین آن می کند. پس از اینکه روکش اصلی آماده شد، جایگزین روکش موقت خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید!
تفاوت باندینگ و کامپوزیت ونیر دندان ـ‌ کدام بهتر است؟

سایر دلایل

روکش ها چه از جنس چینی باشند چه کامپوزیت ونیر، در صورتی که به درستی نصب نشده باشند، دیر یا زود برای شما مشکل ایجاد می کنند. مشکلاتی مانند التهاب و خونریزی لثه و ایجاد محیطی برای رشد باکتری های مخصوص پوسیدگی دندان، از جمله عواقب قرارگیری نامناسب روکش دندان هستند. علاوه بر این، اگر سطح چسبنده به درستی آماده و ضد عفونی نشده باشد، می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود و در این صورت، روکش های دندان باید برداشته شوند تا دندان های واقعی شما ثابت شده و سپس روکش های اولیه جایگزین شوند.

در نهایت، اگر رنگ روکش‌ها با رنگ دندان ‌ها مطابقت نداشته باشد، ممکن است به جای مشاهده مجموعه‌ای از روکش‌های جذاب، شاهد یک ظاهر نامناسب در دهان باشیم. روکش ها تغییر رنگ نمی دهند و قرار نیست تغییر رنگ دهند. اگر روکش دندان شما لکه شد یا تغییر رنگ داد، باید آنها را تعویض کنید. در مجموع باید گفت، می‌توانید روکش ‌ها را در صورت بریدگی، شکستگی یا قدیمی بودن تعویض کنید. شما نمی توانید روکش ها را برای همیشه جدا کنید. بنابراین، باید به جای برداشتن، به دنبال جایگزینی برای آن باشید.

جایگزینی برای برداشتن روکش ها

همانطور که در مجموع این مقاله خوانده اید، پس از برداشتن روکش، ساختار دندان شما نسبت به محیط آسیب پذیرتر خواهد شد. بنابراین یا باید روکش دندان را با روکشی جدید جایگزین کرده یا می توانید یکی از این جایگزین ها را انتخاب کنید:

 • باندینگ دندان
 • تاج
 • پاکسازی
 • سفید کردن

در باندینگ دندان، دندانپزشک از یک رزین کامپوزیت برای تغییر شکل دندان های برش خورده استفاده می کند و در نهایت شما لبخندی زیبا خواهید داشت. همچنین آماده سازی و قرار دادن آن در مقایسه با روکش های سنتی بسیار سریعتر است.

این مطلب را از دست ندهید!
عوارض روکش دندان: درد، حساسیت، خطرات و موارد دیگر

در جایگزینی روکش با تاج دندان، زمان بیشتری طول کشیده و نصب آن‌ها حداقل به ۲ نوبت نیاز دارد. این جایگزین می تواند تا 30 سال دوام بیاورد.

پاکسازی، یک فناوری پیشرفته تر است که برای مراقبت از دندان های بدشکل استفاده می شود. در این روش، بیشترِ دندان های طبیعی شما حفظ شده و ماندگاری بیشتری نسبت به روکش ها و همچنین باندینگ دندانی دارد.

سفید کردن دندان می تواند بدون آسیب رساندن به دندان ها یا نیاز به تراشیدن مینای دندان، لبخندی بهتر به شما هدیه دهد. با این روش می توانید از شر دندان های بدرنگ نیز خلاص شوید.

اگر در مورد این گزینه ها مطمئن نیستید، مشاوره دقیق با دندانپزشک می تواند شما را در مسیر درستی که به بهترین شکل به اصلاح لبخند شما کمک می کند، قرار دهد.

نصب روکش برای اولین بار در مقابلِ برداشتن آنها: تفاوت در چیست؟

تفاوت بین روکش اولیه و برداشتن آنها فقط در فرآیند شل شدن مواد باندینگ(چسبنده) و برداشتن روکش های سنتی از روی دندان ها و سپس آماده سازی دندان ها برای مجموعه جدیدی از روکش ها است. بقیه مراحل در هر دو روش اساساً یکسان خواهند بود. دندانپزشک شما از دندان های آماده شده شما قالب های دندانی ایجاد کرده و آنها را به آزمایشگاه می فرستد. تا زمانی که روکش ‌های دندان آماده شوند، روکش های موقت جای آنها قرار می گیرد.

هیچ سوالی را در ذهن خود بی پاسخ رها نکنید!

هنگامی که صحبت از سلامت دهان و دندان به میان می آید، روکش ها سرمایه گذاری ایده‌آلی در نظر گرفته می شوند. بنابراین قبل از تهیه روکش، حداقل هزینه را در نظر نگرفته و به دنبال روکش فوق‌العاده نازک نباشید. ابتدا با یک دندانپزشک مجرب در زمینه دندانپزشکی زیبایی، مشورت کنید و برای آن، توصیه می کنیم با ما تماس بگیرید! در کلینیک دندانپزشکی دکتر حاکم زاده، مشاوران پزشکی ما می توانند مشاوره اولیه شما را در کوتاه ترین زمان انجام دهند. در نهایت، پس از نصب روکش های مناسب، لبخند خیره کننده ای را خواهید داشت که شایسته آن هستید!

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

2 دیدگاه

 1. فرهاد سالاری گفت:

  من فقط۶تاازدندون های فک بالاروکش دارد واگر امکان داره میخوام که دندون های فک پایین نیزروکش باجنس خیلی خوب وعمرحداقل ۳۰ساله نصب گردد، در ضمن بنده ساکن مشهد هستم وبابت اخذنوبت درتهران متآسفانه بدلیل نداشتن جایی برای سکونت موقت قادربه اخذیاگرفتن نوبت نیستم

  • h.saraei گفت:

   سلام و درود
   لطفا برای هماهنگی با شماره های مطب تماس بفرمایید. همکاری لازم با مراجعه کنندگان از شهرستان ها انجام میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + دو =

تماس تلفنی و دریافت نوبت