اورژانس دندانپزشکی
اورژانس دندانپزشکی: فورا چه اقداماتی انجام دهیم؟
ژوئن 19, 2023
کج شدن دندان ها
علت کج شدن دندان ها چیست؟
جولای 4, 2023
اورژانس دندانپزشکی
اورژانس دندانپزشکی: فورا چه اقداماتی انجام دهیم؟
ژوئن 19, 2023
کج شدن دندان ها
علت کج شدن دندان ها چیست؟
جولای 4, 2023
نمایش همه

روکش کردن دندان های کوچک

روکش کردن دندان های کوچک

کوچک بودن دندان ها از لحاظ ارتفاع و یا عرض تاثیر مستقیمی بر لبخند، تعادل ساختار صورت و اعتماد به نفس شما دارد. یکی از رایج ترین و پرکاربردترین گزینه ها استفاده از روکش های دندانی بر روی دندان های کوچک است. به طور کلی، ونیر های دندانی به سطح قدامی دندان ها متصل می شوند و هرگونه نقص های زیبایی آن ها را می پوشانند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری را در رابطه روکش کردن دندان های کوچک ارائه دهیم.

آیا می توان با روکش اندازۀ دندان های کوچک را به سایز استاندارد رساند؟

روکش های دندانی، در حقیقت، طیف گسترده ای از مشکلات ناشی از داشتن دندان های کوچک و بدشکلی آنها را برطرف می کنند. یکی از مزایای استفاده از ونیر های دندانی این است که نه تنها کمک می کنند تا دندان های کوچک بزرگتر به نظر بیایند، بلکه اندازه‌یشان را نیز افزایش می دهند. در حقیقت، به دلیل سفارشی بودن روکش های دندانی، می توان با توجه به نیازهای زیبایی دندان در هر بیمار، ونیرها را طراحی کرد و ساخت. دندانپزشک زیبایی شرایط دندانی هر کدام از بیماران را به طور کامل ارزیابی و روکش ها را با توجه به نیاز آنها آماده می کند.

بیشتر از آن که فکرش را هم بکنید، دندان‌های کوچک بر ویژگی های ظاهری صورت بیمار تأثیر می گذارند. علاوه بر تأثیرات زیبایی شناختی، دندان ها نقش مهمی در تعیین موقعیت فک و تکیه گاه لب دارند.

نحوۀ انجام روکش دندان

 سه مرحله اصلی در درمان زیبایی دندان مطرح است:

 • مشاوره اولیه
 • آماده سازی
 • فرآیند انجام

ابتدا، باید دندانپزشکی را انتخاب کنید که در حوزۀ زیبایی دندان کاملا مجرب باشد. همچنین، دندانپزشک منتخب باید در انجام خدمات زیبایی دندان کاملا قابل اعتماد باشد. در طول جلسه مشاوره، دندانپزشک دندان هایتان را معاینه می کند و سپس با توجه به وضعیت آنها، بهترین نوع لمینت را انتخاب می کند و با شما در میان می گذارد. نهایتا، در صورتی که موافقت کنید، وارد مرحلۀ بعد می شود. در مرحله آماده سازی، دندانپزشک لایه‌ای نازک از مینای دندان را می تراشد.

این مطلب را از دست ندهید!
نحوه انتخاب لمینت دندان متناسب با فرم صورت

سپس، جهت آماده‌سازی روکش سفارشی اقدام به قالب گیری از دندان می کند. همچنین، تا مراجعۀ بعدی به مطب، دندانپزشک از ونیر های دندانی موقت استفاده می کند. در جلسۀ آینده، دندانپزشک لمینت دندان آماده‌ شده را بر روی دندان های بیمار قرار می دهد. دندانپزشک این ونیر ها را با استفاده از عوامل باندینگ خاص به سطح دندان می چسباند و با تکنیک نورپردازی خاص آنها را تقویت می کند. پس از اتمام کار، روکش های دندانی روی دندان های کوچک را می پوشانند.

برای بهبود زیبایی لبخند و هارمونی کلی صورت بیمار، از ونیرهای دندانی برای پوشاندن دندان های کوچک استفاده می کنند. این روکش های دندانی را مطابق با رنگ دندان‌ های بیمار طراحی می کنند تا کاملاً با دندان ‌های اصلی‌شان مطابقت داشته باشند و طبیعی به نظر برسند.

قرار دادن ونیر بر روی دندان های کوچک

آیا ونیرهای روی دندان های کوچک دائمی هستند؟

پس از اتمام کار و مشاهده لبخندی با دندان های یک دست، این سوال برای بیماران مطرح می شود که آیا روکش های روی دندان های کوچک دائمی هستند؟

بله، این ونیر های دندانی دائمی هستند. این ونیر ها که برای رفع مشکلات دندان های کوچک، بدشکلی آنها و هر گونه نقص زیبایی دیگر استفاده می شوند، دائمی هستند. از آنجایی که در این فرایند لایه ای نازک از سطح دندان بیمار تراشیده می شود؛ قطعا، این دندان ها باید تا پایان عمر بیمار با ونیر پوشانده شوند.

آیا می توانم فقط دو دندان کوچک را روکش کنم؟

صرف نظر از موقعیت دندان های کوچک در قوس دهان، تعداد ونیر های دندانی به تعداد دندان های کوچک بستگی دارد. برای رفع مشکل نامتقارن بودن دندان هایتان می توانید از یک و یا دو و یا اینکه از چند روکش، البته تا ده روکش، استفاده کنید.

4 مزیت اصلی روکش های دندانی در دندان های کوچک

دندان ها در ساختار صورت و ثبات استخوان فک نقش مهمی دارند. دندان های کوچک در ظاهر فرد و عملکرد کلی دندان ها مشکلاتی به وجود می آورند. استفاده از روکش برای دندان های کوچک فواید متعددی دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • بهبود هارمونی ظاهر صورت: روکش های دندانی با بهبود ناهمواری دندان ها می توانند به بازیابی هارمونی صورت کمک شایانی بکنند. این ونیرها تکیه گاهی برای لب هستند که دندان های کوچک نتوانستند چنین تکیه گاهی را ایجاد کنند. علاوه بر این، آنها می توانند به هارمونی بیشتر ظاهر صورت منجر شوند.
 • ایجاد لبخند متقارن: اهمیت لبخند زیبا را نمی توان در ظاهر و اعتماد به نفس فرد نادیده گرفت. ونیر‌های دائمی با رفع مشکلات زیبایی که دندان‌های کوچک ایجاد می کنند، لبخندی کاملاً متقارن را به شما هدیه می دهند. روکش ‌ها ارتفاع ناهموار دندان‌ های کوچک را تصحیح می ‌کنند. از طرفی ظاهری طبیعی دارند که با رنگ طبیعی دندان ‌ها همخوانی خواهند داشت.
 • استخوان فک قوی تر: استحکام استخوان‌ های فک به نحوه برخورد دندان ‌ها در هر دو قوس دندانی بستگی دارد. دندان های ناهموار بر موقعیت فک و حمایت آن از ساختارهای حفره دهان تأثیر شگرفی دارند. یکی از مهم ترین مزایای ونیرهای دندانی تقویت استخوان های فک است.
 • رفع شکاف: یکی از مشکلات دندانی که دندان های کوچک ایجاد می کنند ایجاد فاصله بین دندان ها است. این امر نه تنها ظاهری نامطلوب به همراه خواهد داشت، بلکه بر توزیع نیروی گاز گرفتن نیز تأثیرگذار است. روکش دندان گزینه درمانی مفید است که در مقایسه با روش ‌های سنتی، مانند ارتودنسی، پروسۀ کوتاه‌ تری دارد.
این مطلب را از دست ندهید!
عفونت لمینت دندان

عوارض روکش کردن دندان های کوچک

مانند هر روش دندانپزشکی دیگر، استفاده از ونیر های دندانی نیز ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. در این بخش می خواهیم دربارۀ شایع ترین عوارض جانبی استفاده از ونیرهای دندانی حرف بزنیم. برخی از این عوارض جانبی عبارتند از:

 • حساسیت دندان به روکش
 • ناراحتی و درد خفیف
 • تغییر گفتار: به گفتۀ بسیاری از بیماران، حتی با داشتن روکش هایی با اندازه های درست، در هفتۀ اول پس از استفاده از ونیر، در تلفظ برخی از کلمات مشکلاتی را تجربه کرده‌اند. این افراد ممکن است به مدت کوتاهی لیسپینگ (نوک زبانی حرف زدن) را تجربه کنند که در این حالت در تلفظ «s» یا «z» مشکل به وجود می آید. خوشبختانه، پس از دو هفته که کاملاً به ونیر های دائمی شان عادت کنند، می توانند دوباره به طور عادی صحبت کنند.

اگر چنین مشکلی به دلیل ضخیم و یا بزرگ بودن بیش از حد ونیر ها باشد، باید این موضوع را با دندانپزشک در میان بگذارید تا مشکل را رفع کند.

علاوه بر موارد فوق، بیماران ممکن است، عوارض جانبی زیر را تجربه کنند:

 • واکنش بافت لثه: سازگاری لثه با ونیر های دندانی ممکن است به طول بیانجامد. حتی ناراحتی و التهاب جزئی را نیز باید مدنظر داشته باشید. این مشکلات به مرور زمان رفع می شوند. همچنین، دندانپزشک علائم مربوط به هر کدام از مشکلات لثه را در جلسات بعد از عمل به دقت معاینه خواهد کرد.
 • غیراستاندارد بودن اندازۀ ونیر ها (بزرگی بیش از حد): در موارد نادر، ونیرها ممکن است بیش از حد بزرگ باشند. این امر ممکن است به دلیل حداقل تخصص در فرایند آماده سازی و یا اندازه اشتباه ونیرها باشد. طول و یا ضخامت نامناسب روکش های دندانی به نوک زبانی حرف زدن منجر می شود. داشتن روکش‌های حجیم بر گاز گرفتن تأثیرگذار است و نه تنها باعث بروز مشکلاتی در جویدن می شود بلکه مشکلات دیگری نیز به همراه خواهد داشت.
 • عدم تطابق رنگ: اگر دندانپزشک به رنگِ درست دندان های طبیعی توجهی نکند، شاهد عدم‌ تطابق رنگ در بین ونیر و دندان خواهیم بود. این امر ظاهر بسیار غیر طبیعی و ناخوشایند به همراه خواهد داشت. با وجوداین؛ چنین امری به ندرت پیش می آید و با انتخاب یک دندانپزشک متخصص چنین مشکلی کاملا قابل اجتناب است.
 • هزینۀ ونیر کردن دندان های کوچک: ونیرها بخشی از دندانپزشکی زیبایی هستند و بنابراین تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند. محدوده قیمت با توجه به نوع ونیر های دندانی متفاوت خواهد بود.
این مطلب را از دست ندهید!
فرق لمینت دندان با ونیر کامپوزیت

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + هجده =

تماس تلفنی و دریافت نوبت