تفاوت لومینیرز دندان با روکش های لمینت و کامپوزیت

لومینیرز دندان
لومینیرز دندان (لمینت فوق نازک) چیست؟
اکتبر 4, 2023
چرا با خوردن خوارکی های شیرین دندان درد میگیرم؟
چرا با خوردن خوارکی های شیرین دندان درد میگیرم؟
اکتبر 18, 2023
لومینیرز دندان
لومینیرز دندان (لمینت فوق نازک) چیست؟
اکتبر 4, 2023
چرا با خوردن خوارکی های شیرین دندان درد میگیرم؟
چرا با خوردن خوارکی های شیرین دندان درد میگیرم؟
اکتبر 18, 2023
نمایش همه

تفاوت لومینیرز دندان با روکش های لمینت و کامپوزیت

تفاوت لومینیرز دندان با روکش های لمینت و کامپوزیت

روکش دندان چیست؟

روکش دندان یکی از روش‌های زیباسازی دندان در علم دندانپزشکی است که به منظور بهبود شکل و رنگ دندان‌ها و ایجاد یک لبخند زیبای هالیوودی به کار می‌رود. در این روش از روکش‌هایی به شکل دندان طبیعی استفاده می‌شود که می‌توان آن‌ها را به راحتی بر روی دندان‌های جلویی قرار داد. این کار باعث می‌شود که شکل دندان‌ها بهبود یابد و دندان‌های شکسته یا ترک ‌خورده ترمیم شوند. این روکش‌ها اغلب از موادی مانند لمینت پرسلن یا کامپوزیت ونیر که حاوی رزین جامد هستند، ساخته می‌شوند.

از روکش‌های دندان می‌توان برای ترمیم شکستگی‌ها و ترک‌های یک یا چند دندان استفاده کرد. همچنین، با استفاده از 6 تا 8 روکش، می‌توان خطی متقارن برای کل دندان‌ها ایجاد کرد و آن‌ها را در یک راستا قرار داد تا یک لبخند متقارن و جذاب ایجاد شود.

لومینیرز چیست؟

لومینیرزها یک نوع روکش دندانی هستند که در زمینه دندانپزشکی به کار می‌روند. این روکش‌ها در بسیاری از جنبه‌ها شباهتی با لمینت های دندان سنتی دارند، اما با مواد متفاوتی ساخته می‌شوند که این موضوع باعث تفاوت در ویژگی‌های این دو نوع از روش زیباسازی دندان می‌شود. لومینیرزها نیز مانند روکش‌ها، بر روی سطح جلویی دندان‌ها نصب می‌شوند و به ترمیم و بهبود مشکلات دندان‌ها کمک می‌کنند.

ویژگی جالب لومینیرزها این است که بسیار نازک و ظریف‌ تر از لمینت های سنتی هستند و از سرامیک‌های مقاوم ساخته می‌شوند. نصب آن‌ها نسبت به روکش‌ها آسان‌ تر بوده و عوارض جانبی کمتری دارند. برخی از مواردی که در آن از لومینیرز استفاده می‌شود شامل موارد زیر است:

  • بستن فواصل بین دندان‌ها
  • اصلاح تفاوت‌های دندان‌ها از نظر اندازه و شکل
  • منظم کردن و ردیف کردن دندان‌ها
  • ترمیم ترک‌ها و شکستگی‌های دندان
  • پوشاندن لکه‌های دندان
  • زیباسازی دندان‌ها؛ لبخندی جذاب، دندان‌هایی سفید و ردیف
این مطلب را از دست ندهید!
دندان مصنوعی بهتر است یا روکش دندان؟

روکش‌ها در مقابل لومینیرز: چقدر به یکدیگر شبیه هستند؟

از آنجایی که عملکرد اصلی روکش‌ و لومینیرز مشابه است، در نتیجه شباهت‌های فراوانی بین این دو روش وجود دارد، از جمله:

  • روکش‌ها و لومینیرز تقریبا به یک شکل طراحی می‌شوند؛ زیرا هر دو به عنوان روکش‌هایی نازک برای نصب روی دندان‌های جلویی ساخته می‌شوند.
  • روکش‌ها و لومینیرز دارای رنگ دندان سفید عاجی هستند و بسیار مقاوم و محکم بوده و برای مدت طولانی قابل استفاده هستند.
  • روکش‌ها و لومینیرزها هر دو در ترمیم ترک‌ها و شکستگی‌های دندان و حذف لکه‌های دندانی مؤثر هستند و به اصلاح مشکلات مربوط به زیبایی دندان‌ها کمک می‌کنند.
  • نتایج نهایی در روکش‌ها و لومینیرزها بسیار به هم شبیه است و با هر دو روش می‌توان دندان‌هایی یکنواخت و منظم با رنگ سفید و درخشان را به دست آورد.

تفاوت لمینت دندان سنتی و لومینیرز از زوایای مختلف

تفاوت لمینت دندان و لومینیرز

1. روش

روکش و لومینیرز در مطب دندانپزشکی در چندین مرحله انجام می شود. ابتدا دندانپزشک به بررسی و معاینه دندان‌ها می‌پردازد تا از سلامت دندان اطمینان حاصل نماید. پس از آن دندانپزشک با جرم‌گیری و حذف پلاک‌ها، دندان‌ها را برای نصب روکش یا لومینیرز آماده می‌کند.

در نهایت دندانپزشک با توجه به شکل دندان‌های فرد بیمار، قالب مناسبی را تهیه می‌کند. این قالب‌ها در نهایت به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا روکش دندان یا لومینیرز بر اساس آن ساخته شود.

یکی از مهم‌ ترین تفاوت‌های بین لمینت دندان سنتی و لومینیرز، در مرحله آماده‌سازی دندان‌ها قبل از نصب روکش‌ها است، زیرا نصب ونیرها (روکش‌های دندان) مستلزم آماده‌سازی زمان‌بر، برداشتن بخش زیادی از لایه مینای دندان و سپس نصب روکش است.

این مطلب را از دست ندهید!
روکش دندان در مقایسه با ایمپلنت: چه تفاوتی وجود دارد؟

در حالی که در لومینیرز، شرایط آماده‌سازی دندان‌ها برای نصب آن، بسیار کوتاه است و گاهی حتی نیازی به آماده‌سازی وجود ندارد. مرحله آخر در هر دو روش، شامل تثبیت فیکسچرها بر روی دندان‌های اصلی با استفاده از چسب مخصوص است.

2. مزایا

روکش (ونیر)لومینیرز
-روکش‌ها در برابر لک شدن و تغییر رنگ مقاوم هستند.
-روکش‌ها به خوبی بر روی دندان‌های ترک خورده یا شکسته قرار می‌گیرند و به محافظت از آن‌ها کمک می‌کنند.
-روکش‌ها تا 10 سال ماندگاری دارند. -نتایج روکش دندان بسیار خوب است.
-روکش‌ها دارای ماندگاری بالایی هستند و با محیط داخل دهان سازگاری دارند.
-لومینیرزها شفاف‌تر از روکش‌ها هستند و ظاهر دندان‌ها را طبیعی‌تر نشان می‌دهند.
-برای نصب لومینیرزها، لازم نیست که دندان را به مقدار زیادی تراش داد. این امر باعث می‌شود که روند نصب آن‌ها راحت‌ تر از روکش‌ها شود.
-لومینیرزها برخلاف روکش‌ها، در مدت زمان کوتاه‌ تری آمده می‌شوند و روند نصب کردن آن‌ها سریع‌تر از روکش‌ها است.
-لومینیرزها را می‌توان در صورت عدم تمایل به راحتی از دهان خارج کرد. این در حالی است که امکان جدا کردن روکش‌ها وجود ندارد.
-لومینیرزها بین 10 تا 20 سال عمر می‌کنند.

3. معایب

روکش (ونیر)لومینیرز
– آماده‌سازی روکش‌ها یک پروسه‌ی طولانی مدت است و تغییراتی که برای نصب آن بر روی دندان ایجاد می‌شود، غیر قابل بازگشت است که شکل طبیعی دندان‌ها را تغییر می‌دهد.
-لمینت ها قابل برداشتن نیستند، زیرا برای نصب روکش‌ها باید دندان‌ها را سوهان کشید و بخش قابل توجهی از مینای دندان را برداشت که این امر باعث می شود دندان‌ها بدون روکش، کارایی و زیبایی اولیه خود را از دست بدهند.
-آماده سازی و نصب روکش‌ها نیازمند مدت زمان طولانی است و در این مسیر باید دفعات زیادی را به دندانپزشک مراجعه کرد.
-لومینیرزها برای اصلاح ایرادات دندان، نظیر شکستگی و لکه‌ها مناسب نیستند.
-لومینیرزها در مقایسه با روکش‌ها، پایداری و استحکام کمتری دارند.  

4. نتیجه‌گیری

نتیجه نهایی مطلوب در انجام هر کدام از روش‌های لمینت دندان سنتی و لومینیرز از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است. به طور کلی، نتایج به‌ دست‌ آمده از این دو روش در اکثر موارد عالی و با کیفیت گزارش شده است و شباهت‌های زیادی بین آن‌ها وجود دارد. به همین دلیل، انتخاب از میان این دو گزینه بیشتر بر اساس اختلاف قیمت و طول مدت مراجعه به دندانپزشک برای ساخت و نصب آن‌ها است.

این مطلب را از دست ندهید!
ونیر کامپوزیت برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)
روکش (ونیر)لومینیرز
– استفاده از روکش‌های دندان برای اصلاح ایراداتی نظیر ترمیم شکستگی و لکه‌های دندانی بسیار مناسب است. زیرا این روکش‌ها هیچ‌گونه شفافیتی ندارند و دندان‌های اصلی از زیر آن‌ها مشخص نیست.
-از طرف دیگر، لومینیرزها به دلیل وجود درجه‌ای از شفافیت در روکش‌هایشان، در اصلاح ایرادات دندان‌ها کارایی کمتری دارند.
– لومینیرزها به علت داشتن شفافیت، دندان‌ها را زیباتر نشان می‌دهند و ظاهر دندان در این روش طبیعی‌تر به نظر می‌رسد، به طوری که نمی‌توان بین دندان‌های طبیعی و لومینیرزها تفاوتی قائل شد.
-همچنین، از آنجایی که برای نصب لومینیرزها نیازی به حذف مینای دندان و یا تراشیدن آن وجود ندارد، احتمال بروز حساسیت‌های دندانی در این روش کمتر است. در حالی که در روکش‌های دندانی، احتمال بروز حساسیت و عوارض جانبی بالاتر است.

ونیر در مقابل لومینیرز: کدام یک برای من بهتر است؟

انتخاب هر کدام از این دو روش به نیاز و ترجیحات شما بستگی دارد. در این مقاله ما روکش‌ها و لومینیرز را با یکدیگر مقایسه کردیم تا به سوالات شما درباره تفاوت‌های این دو روش پاسخ دهیم. در نهایت تصمیم‌گیری با شما و دندانپزشک است که کدام روش برای شما مناسب‌ تر است.

سوالات پرتکرار

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 4 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت