کاربرد لیزر دندانپزشکی در زیبایی،دردها و حساسیت های دندان و جراحی لثه

کاربرد لیزر در انجام ایمپلنت دندانی بدون خونریزی و درد
آوریل 8, 2020
عوامل پوسیدگی دندان و مشکلات دهان و لثه کودکان
آوریل 9, 2020
نمایش همه

کاربرد لیزر دندانپزشکی در زیبایی،دردها و حساسیت های دندان و جراحی لثه

عدم توصیه درمانهای موثر لیزر با نتایج زیباتر و حداقل ناراحتی پس از درمان،عملی غیر منطقی است.
در صورت کاربرد موثر لیزر می توان از این فناوری در بسیاری از کارهای روزانه ای که دندانپزشکان و متخصصین انجام می دهند بهره برد.
دندانپزشکی لیزری واز بین رفتن ترس:
دیگر خاطرات ناخوشایندی که از تزریق های مکرر آمپول بی حسی گرفته تا خونریزی های پس از جراحی،بروز درد،عفونت پس از جراحی و… تمام شده است.
در دندان پزشکی با لیزربافت نرم دیگر کشیدن دندان عقل که ریشه ی آن به شکلی بدی قرار گرفته است وبرای کشیدن به جراحی نیاز دارد،خونریزی و دردی حس نمی کنید و ممکن است بی حسی نداشته باشید و بعد از کشیدن هم معمولا” سریعتر بهبود می یابد.
برای گذاشتن روکش دندان که معمولا” باید مقداری از دندان زیر لثه تراشیده شود ونیاز به جراحی دارد دیگرخونریزی و درد و بی حسی ندارید وبخیه ای هم در کار نیست که بعدا” لازم باشد کشیده شود و ادامه داستان جراحی بدون لیزر.
یکی از دلایل اصلی ترس بیماران برای دندانپزشکی انجام جراحی است اما لیزر برای ایجاد برشهایی ظریف تر از تیغ جراحی به کار برده می شود و جای هیچ ترسی نیست در واقع از لیزر می توان به عنوان “تیغ نوی”نام برد.
لیزر در دندانپزشکی چیست؟
نور تشدید یافته ای است که با تحریک ماده سازنده ی خاصی که داخل یک اتاقک نورانی تولید می شود و با گسیل انرژی به صورت متمرکز و یکنواخت بدون تماس مستقیم با بافت هدف (لثه) برداشتن را انجام می دهد.
آیا لیزر دندانپزشکی ممکن است خطرناک باشد؟
همانند سایر سیستم های پزشکی اگر توسط دندانپزشکان آموزش دیده انجام شود کاملا” ایمن بوده و حتی از نور خورشید هم بی ضررتر می باشد.
وبرخلاف اشعه )رادیو گرافی) به هیچ وجه سرطان زا نبوده و حتی در برخی موارد خاص در درمان سرطانها هم مورد استفاده قرار می گیرد.
مزایایی که لیزر دندانپزشکی در جلوگیری از ترس و درد شما در جراحی ها دارد:
1- کاهش خونریزی در حین و پس از جراحی: لیزر عروق خونی را می بندد و در نتیجه علاوه بر حذف خونریزی محیطی،فضایی عاری از خون را برای دسترسی و دید بهتر دندانپزشک فراهم می کند.
2-کاهش درد در دندانپزشکی: با مسدود کردن الیاف عصبی بروز درد را کاهش می دهد و در بسیاری از موارد حذف می کند به طوری که در بسیاری از جراحی ها نیازی به آمپول و بی حسی نیست.
3-کاهش تورم لثه: لیزر با بستن عروق لنفاوی،تورم پس از جراحی را به نحو چشمگیری کاهش می دهد و نیاز به دارو برای از بین بردن تورم نیست.
4-عدم نیاز به بخیه: خاصیت جوش دادن لبه های زخم توسط لیزر و ایجاد سریع لخته به عنوان یک جایگزین در جراحی ها پیشنهاد شده است.به این معنی که لبه های زخم بدون نیاز به بخیه به هم جوش می خورند.
5-عدم ایجاد اسکار بعد از جراحی:
لیزر احتمال ایجاد بافت ترمیمی نا فرم(جوشگاه)را به حداقل می رساند،زیرا هیچگونه انقباضی ایجاد نخواهد شد و آسیب در طی جراحیاندک است.
6-حذف عفونت بعد از جراحی: به دلیل خاصیت استریل سازی لیزر در محیط جراحی دهان و لثه،باکتریها حذف می گردند و دیگر نیازی به خوردن آنتی بیوتیک برای عفونت بعد از جراحی نیست.
7-در جراحی با لیزر آسیب رساندن به بافتهای اطراف محل درمان به حداقل می رسد.
8-سرعت و دقت بالایی که به دلیل فراهم شدن شرایط بدون خونریزی در جراحی برای دندانپزشک ایجاد می شود.
9- اثرات کم توان لیزر: لیزر با تحریک پروسه ترمیم باعث کاهش طول دوره درمان می شود.
در بیش از 2500 مقاله علمی از اثرات موفقیت آمیز لیزر در 90 درصد موارد درمانی یاد شده است و به حداقل رساندن درد و ناراحتی برای افراد باعث مقبولیت لیزر دندانپزشکی شده است.
در چه نوع جراحی هایی در دندانپزشکی می توان از لیزر استفاده کرد:
1-جراحی دندان عقل: دندان عقل نیاز به جراحی است و بسته به ریشه و جایگاه این دندان دارد و اکثر شما می دانید که بعد از این جراحی چه مواردی را باید تحمل کنید از خونریزی حین و بعد از کشیدن، درد و احتمال عفونت تا بهبود یافتن آن و لیزر بسیار نقش موثری  درجلوگیری از این موارد خواهد داشت.  
2-خارج کردن ریشه های دندان شکسته: این مورد نیز در اکثر مواقع ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد و سایر مواردی که بدون لیزر روبرو می شوید.
 3-جراحی لثه برای درمان :جراحی لثه در موارد مختلفی برای درمان حفره دهانی لازم می شود وشما تجربه هایی از این موارد و جراحی بدون لیزررا دارید.
یکی ازاین موارد مهم جراحی لثه برای از بین برن میکروبها دررفع بوی دهان است که یکی از علل خاموش ایجاد بوی دهان قرار گرفتن میکروبها در زیر لثه می باشد و دیگر با لیزر این قضیه هم به آسانی بر طرف می شود.
4-برداشتن ضایعات حفره ی دهان: مثل فرانوم ها یا زخمهای دهان، شما ممکن است با این مشکل همه برخورد کرده باشید یا از دوستان وآشنایان خود درمورد این بیماری شنیده باشید. کاربرد لیزر در اینجا هم با میکروب زدایی می تواند درمانی موثر و راحت داشته باشد.
5-افزایش طول عاج دندان: به منظور ترمیم پوسیدگی های زیر لثه برای درست کردن پایه ی روکش دندان ازهر نوعی که باشد نیاز به جراحی دارید وحتما بعضی از شما این تجربه داشته اید و این جراحی نیزبا لیزر به راحتی برطرف خواهد شد.
6-اصلاح ناهنجاری های ناحیه بی دندانی در پروتزها(دست دندان):
تجربه ی این قسمت را هم آنهایی که زیاد بی دندانی دارند و باید از دندانهای مصنوعی استفاده کنند و برای قرار گیری دست دندان نیاز به جراحی دارند.
7- درمانهایی زیبایی لثه: شامل فرم دادن لثه ها که باعث نا زیبا شدن خنده ی ما می شود، بلند کردن دندانها و.. که جراحی کردن نیز دخیل می باشد و لیزر چقدر کمک مناسبی برای افرادی که این موارد را داشته اند انجام داده است.
8- حذف تیرگی ها و بد رنگی لثه: که به صورت مادر زادی می باشد یا در افرادی که سیگار می کشند به وجود آماده است.وچه بسا بدون هیچ گونه تیغ یا خونریزی در سریعترین زمان با لیزر بر طرف خواهد شد.
9-ایمپلنت یا کاشت دندان: تجربه کاشت دندان با جراحی های متداول را بعضی از شما داشته اید اما با لیزر از ابتدای این جراحی که گذاشتن پایه است تا انتهای کار که گذاشتن پروتز دندان می باشد لیزر بسیار مفید می باشد و باید ببینید،در مورد کاربرد مهم لیزیک ایمپلنت که نقش بسیار مناسبی را دارد بعدا” به شما اطلاعات کاملی می دهیم و شما با خیال راحت می توانید کاشت دندان را انجام دهید.
آیا  لیزر دندانپزشکی علاوه بر جراحی ،کابردهای دیگری نیز دارد:
سفید کردن دندانها در حداقل یک تا دو جلسه :
شما می توانید برای سفید کردن دندانهای خود از لیزر استفاده کنید البته لیزردندانپزشکی که برای سفید کردن استفاده می شود با دستگاه لایتی که از طریق نورآبی رنگ دندانها را سفید می کند فرق می کند.
برای سفید کردن آسان ترو در حد دلخواه می توان از لیزردندانپزشکی بهره برد، بدون اینکه حتی آسیبی بر خلاف بعضی روش ها به مینای دندان شما وارد شود و این روش عوارضی را در پی نخواهد داشت.
درمان حساسیت ها و دردهای ناگهانی دندان:
یکی از کاربردهای مناسب لیزر دندانپزشکی از بین بردن دردها و حساسیت های دندانی می باشد که در سرما و گرما و با خوردن آب سرد و گرم این حساسیت و ایجاد درد دردندان شما شده وباعث نارحتی و سر درگمی شما می شود و این موضوع را با لیزر بدون اینکه حتی نیازی به عصب کشی داشته باشید بر طرف می شود.درمورد اینکه چرا این دردهای دندانی و حساسیت ایجاد می شود و ممکن است نامعلوم باشد یا نه.
 سعی میکنیم به زودی برای شما گزارشی در این مورد شرح داده و شما راه درمان خود را پیدا کنید.
از بین بردن عفونت های ریشه ی دندان و نجات آن:
افرادی که دندان آنها روکش شده یا پوسید گی داشته است و به مرور زمان در اثر پوسیدگی و آبسه کردن لثه و فرا گرفتن ریشه با عفونت زیاد همراه بوده وامیدی به نگه داشتن دندان  نبوده است ، با لیزر دندانپزشکی بعد از چند جلسه این عفونت های ریشه از بین رفته اند و ریشه دندان نجات پیدا کرده است.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
این مطلب را از دست ندهید!
بررسی کامل انواع روکش دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *