کاربرد لیزر در دندانپزشکی زیبایی و جراحی لثه بدون درد و سریع

جایگزینی دندان از دست رفته
آوریل 9, 2020
بوی بد دهان یا نفس متعفن،عوامل شناخته شده و پنهان دهان و دندان
آوریل 9, 2020
نمایش همه

کاربرد لیزر در دندانپزشکی زیبایی و جراحی لثه بدون درد و سریع

دندان پزشکی هم لیزری شد تا دیگر خونریزی و درد و دردسرهای جراحی لثه را نداشته باشیم.
بحث لیزر در دندانپزشکی چندان هم جدید نیست،گرچه این تخصص در کشور ما تقریبا ناشناخته است.در سال 1960 اولین دستگاه لیزر با کاربری جراحی بافت نرم معرفی گردید.از آن زمان تاکنون دستگاه های لیزر فراوانی جهت کار در حیطه دندانپزشکی در دسترس قرار گرفته اند که هر روز هم بر تعداد آنها افزوده می شود.
عدم توصیه درمانهای موثر لیزر با نتایج زیباتر و حداقل ناراحتی پس از درمان،عملی غیر منطقی است.در صورت کاربرد موثر لیزر می توان از این فناوری در بسیاری از کارهای روزانه ای که دندانپزشکان و متخصصین انجام می دهند بهره برد.
دندانپزشکی لیزری و از بین رفتن ترس جراحی:
دیگر خاطرات ناخوشایند از تزریق های مکرر آمپول بی حسی گرفته تا خونریزی های پس از جراحی،بروز درد،عفونت پس از جراحی و… به پایان رسیده است.
در دندان پزشکی با لیزر بافت نرم در مواردی که به جراحی نیاز داریم،خونریزی و دردی حس نمی کنید و ممکن است حتی نیازبه بی حسی نداشته باشید و بعد ازجراحی هم معمولا سریعتر بهبود می یابید.
گاهی برای گذاشتن روکش دندان یا ترمیم عمیق باید مقداری از دندان زیر لثه تراشیده شود .در واقع نیاز به یک جراحی کوچک داریم.اگر بدانید دیگرخونریزی و درد ندارید وبخیه ای هم در کار نیست که بعدا” لازم باشد کشیده شود آیا هنوز مضطرب می شوید؟
لیزر در دندانپزشکی چیست؟
نور تشدید یافته ای است که با تحریک ماده سازنده ی خاصی که داخل یک اتاقک نورانی تولید می شود و با گسیل انرژی به صورت متمرکز و یکنواخت “بدون تماس مستقیم”با بافت هدف برداشتن را انجام می دهد.می توان از لیزر به عنوان چاقوی نوری نام برد.
آیا لیزر دندانپزشکی ممکن است خطرناک باشد؟
همانند سایر سیستم های پزشکی اگر توسط دندانپزشکان آموزش دیده انجام شود کاملا ایمن بوده و حتی از نور خورشید هم بی ضررتر می باشد.
برخلاف باور عوام نه تنها سرطان زا نبوده بلکه  در برخی موارد خاص در درمان سرطانها هم مورد استفاده قرار می گیرد.
مزایای استفاده از لیزر  نسبت به تیغ های جراحی چیست؟
1-کاهش خونریزی در حین و پس از جراحی: لیزر عروق خونی را می بندد و در نتیجه علاوه بر حذف خونریزی محیطی،فضایی عاری از خون را برای دسترسی و دید بهتر دندانپزشک فراهم می کند.
2-کاهش درد در دندانپزشکی: با مسدود کردن الیاف عصبی بروز درد را کاهش می دهد و حتی در بسیاری از موارد حذف می کند. به طوری که در بسیاری از جراحی ها نیازی به تزریق و بی حسی نیست.
3-کاهش تورم : لیزر با بستن عروق لنفاوی،تورم پس از جراحی را به نحو چشمگیری کاهش می دهد و نیاز به دارو برای از بین بردن تورم نیست.
4-عدم نیاز به بخیه: خاصیت جوش دادن لبه های زخم توسط لیزر و ایجاد سریع لخته به عنوان یک جایگزین در جراحی ها پیشنهاد شده است.به این معنی که لبه های زخم بدون نیاز به بخیه به هم جوش می خورند.
5-عدم ایجاد بافت نافرم:
لیزر احتمال ایجاد بافت ترمیمی بد شکل(جوشگاه) را به حداقل می رساند،زیرا هیچگونه انقباضی ایجاد نخواهد شد و آسیب در طی جراحی اندک است.
6-حذف عفونت بعد از جراحی: به دلیل خاصیت استریل سازی لیزر در محیط جراحی دهان و لثه،باکتریها کامل حذف می گردند و دیگر نیازی به خوردن آنتی بیوتیک برای عفونت بعد از جراحی نیست.
7-در جراحی با لیزر آسیب رساندن به بافتهای اطراف محل درمان به حداقل می رسد.
8-سرعت و دقت بالایی که به دلیل فراهم شدن شرایط بدون خونریزی در جراحی برای دندانپزشک ایجاد می شوددر صد موفقیت را بالا می برد.
9-اثرات کم توان لیزر: لیزر با تحریک پروسه ترمیم باعث کاهش طول دوره درمان می شودو درد پس از جراحی را به حداقل میرساند.
در بیش از 2500 مقاله علمی از اثرات موفقیت آمیز لیزر در 90 درصد موارد درمانی یاد شده است و به حداقل رساندن درد و ناراحتی برای افراد مهم ترین دلیل مقبولیت لیزر دندانپزشکی شده است.
در چه نوع جراحی هایی در دندانپزشکی می توان از لیزر استفاده کرد:
1-جراحی دندان عقل: پروسه کشیدن دندان عقلی که  نیاز به جراحی دارد  به ریشه و جایگاه دندان بستگی دارد و اکثر شما می دانید که بعد از این جراحی چه مواردی را باید تحمل کنید از خونریزی حین و بعد از کشیدن، درد و احتمال عفونت …..جایگزینی لیزر به جای چاقوی جراحی در بسیار ی از مواردنقش موثری  درجلوگیری از این نا را حتی ها خواهد داشت.
2-خارج کردن ریشه های دندان شکسته: این مورد نیز در اکثر مواقع ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد که مانند  سایر مواردبا  لیزر قابل انجام است.
 3-جراحی لثه برای درمان :جراحی لثه در موارد مختلفی برای درمان عفونت حفره دهانی لازم می شود که در این مورد بخصوص نتایج در مان لیزر ی با روشهای دیگر قابل مقایسه نیست.

این مطلب را از دست ندهید!
اصلاح لبخند لثه ای با لیزر

4-برداشتن ضایعات حفره ی دهان: مثل فرنوم ها یا ضایعات دهانی مثل آفت و تبخال.شما ممکن است با این مشکل برخورد کرده باشید یا از دوستان وآشنایان خود درمورد این ضایعات شنیده باشید. کاربرد لیزر در اینجا علاوه بر میکروب زدایی می تواند درمانی موثر و راحت به همراه داشته باشد به نحوی که در همان لحظه استفاده درد کاملا رفع می شود و دوره بهبودی ده روزه به دو روز کاهش می یابد.
5-افزایش طول تاج دندان:اگربه منظور ترمیم پوسیدگی های زیر لثه یا برای درست کردن پایه ی روکش دندان ازهر نوعی که باشد نیاز به جراحی دارید شک نکنید که بهترین گزینه لیزر است .چرا که با حذف بخیه نیازی به دوره بهبود یک ماهه ندارید ودر یک جلسه کار ترمیم انجام می شود.
6-اصلاح ناهنجاری های ناحیه بی دندانی در پروتزها(دست دندان):
تجربه ی این قسمت را هم آنهایی که  از دندانهای مصنوعی استفاده می کنند دارند .پس از مدتی بخشهایی از بستر دست دندان دچار ازدیادحجم می گردند که دست دندان را لق کرده و برای قرار گیری مجدد آن نیاز به جراحی دارند.از طرفی معمولا بیماران مسن از بیماری های سیستمیک زیادی از جمله دیابت و فشار خون رنج می برند که دندانپزشک را در موارد جراحی محدود می سازد. در صورت استفاده از لیزر نیازی به قطع داروهای مصرفی که برخی از آنها حیاتی هستند(وارفارین و…) نیست .پس نگران تداخلات پس از جراحی هم نیستیم.
7- درمانهایی زیبایی لثه: لیزر با  فرم دادن به لثه ها  باعث زیباتر شدن لبخند می شود. بلندتر  کردن دندانها وکاهش ارتفاع لثه به خصوص در کسانی که از دیده شدن بیش از حد لثه رنج می برند  روش  مناسبی وجدیدی است که فرصت یک لبخند زیبا را به انها هدیه می کند.
8- حذف بد رنگی های  لثه: تیرگی های لثه چه به صورت مادر زادی  باشد چه اکتسابی مانندکسانی که  سیگار می کشند چهره نا خوشایندی از لبخند شما در ذهن دیگران باقی می گذارد.تنها روش رفع این بد رنگی ها  بدون استفاده از روش های تهاجمی و گاها آسیب رسان  در سریعترین زمان لیزر  خواهدبود.
9-ایمپلنت یا کاشت دندان: تجربه کاشت دندان با جراحی های متداول را بعضی از شما داشته اید اما با لیزر از ابتدای این جراحی که گذاشتن پایه است تا انتهای کار که گذاشتن پروتز دندان می باشد لیزر بسیار مفید می باشد و باید ببینید،در مورد کاربرد مهم لیزیک ایمپلنت که نقش بسیار مناسبی را دارد بعدا به شما اطلاعات کاملی می دهیم و شما با خیال راحت می توانید کاشت دندان را انجام دهید.
آیا  لیزر دندانپزشکی علاوه بر جراحی ،کابردهای دیگری نیز دارد:
سفید کردن دندانها در حداقل یک تا دو جلسه :
شما می توانید برای سفید کردن دندانهای خود از لیزر استفاده کنید البته لیزردندانپزشکی که برای سفید کردن استفاده می شود با دستگاه لایتی که از طریق نورآبی رنگ دندانها را سفید می کند فرق می کند.
برای سفید کردن آسان ترو در حد دلخواه می توان از لیزر دندانپزشکی بهره برد،بدون اینکه حتی آسیبی بر خلاف بعضی روشها به مینای دندان شما وارد شود و این روش عوارضی را در پی نخواهد داشت.
درمان حساسیت ها دندانی:
یکی از کاربردهای مناسب لیزر دندانپزشکی از بین بردن دردها و حساسیت های دندانی می باشد که در سرما و گرما و با خوردن آب سرد و گرم این حساسیت و ایجاد درد دردندان شما شده و باعث نارحتی و سر درگمی شما می شود و این موضوع را با لیزر بدون اینکه حتی نیازی به عصب کشی داشته باشید بر طرف می شود.درمورد اینکه چرا این دردهای دندانی و حساسیت ایجاد می شود و ممکن است نامعلوم باشد یا نه.
سعی می کنیم به زودی برای شما گزارشی در این مورد شرح داده و شما راه درمان خود را پیدا کنید.
از بین بردن عفونت های ریشه ی دندان و نجات آن:
افرادی که دندان آنها روکش شده یا پوسید گی داشته است و به مرور زمان در اثر پوسیدگی و آبسه کردن لثه و فرا گرفتن ریشه با عفونت زیاد همراه بوده و امیدی به نگه داشتن دندان  نبوده است ، با لیزر دندانپزشکی بعد از چند جلسه این عفونت های ریشه از بین رفته اند و ریشه دندان نجات پیدا کرده است.
کاربرد بدون درد لیزر دندانپزشکی این امکان را فراهم می کند که بعضی از خدمات دندانپزشکی دیگر نیاز به بی حسی موضعی با تزریق نداشته باشند. روش لیزر در دندانپزشکی برای اعمال مختلف تجویز شده است تا به طور کارآمدتری انجام شوند و زمان بهبودی پس از آن به نصف کاهش یابد.
خنده های لثه ای یا همان لبخندی که لثه ها بیش از حد نمایان می شود با استفاده از لیزر تغییر داده می شوند تا خنده جذاب تری در چهره نقش بندد. سفید کردن دندان با استفاده از لیزر این امکان را به بیمار می دهد که سریعتر از روشهای پیشین، به خنده ای درخشان تر دست یابد. به طور خلاصه، لیزر به دندانپزشکان اجازه می دهد که گزینه های سریعتر و قابل اعتمادتری نسبت به بسیاری از روشهای پیشین، به درمانجو ارائه دهد.
با دندانپزشکی لیزری به خنده تان زیبایی ببخشید:
خنده لثه ای
سلامت لثه ها
سفید کردن دندانها
با پیشرفت فناوری، دندانپزشکی لیزری روشی در اختیار همگان قرار داده است که با صرف زمان بسیار کمتر نسبت به سایر روشها و با حذف ناراحتی و درد، به زیبایی دهان و دندان خود بپردازند.
آیا لیزر سرطان زا است:
اولین گزارش در مورد استفاده کلینیکی از لیزر به سال 1960 میلادی برمیگردد.در حالیکه نور خورشید می تواند موجب بروز برخی از سرطان ها گردد در کمال تعجب نه تنها تحقیقاتی که در طول این سال ها روی کاربران لیزر صورت گرفته است همی حاکی از ایمن بودن درمان ا توسط این تکنولوژی می باشد.بلکه امروزه با استفاده از Photo Dynamic Thrapy  و طول موج های مختلف لیزر در درمان سرطان ها کمک گرفته شده است.
لیزر دندانپزشکی چیست:
استفاده از لیزر به جای دریل یا چاقوی جراحی درد پس از جراحی را کاهش می دهد و به نحوی که در اغلب موارد بیمار مسکن درمان نمی کند.
لیزر در واقع نور تقویت شده متمرکزی است که با انتقال انرژی به بافت هدف،مشکلات دندانپزشکی بسیاری را حل می کند.
مزایای استفاده از لیزر:لیزر منطقه هدف جراحی لثه را استریل می کند و همزمان رگهای خونی آن را می بندد و با این خصوصیت احتمال عفونت و خونریزی را در جراحی دهان و دندان به حداقل می رساند و نیاز به آنتی بیوتیک را کاهش می دهد یا احتیاج نمی باشد.به علاوه اینکه به دلیل جوش دادن بافت لثه نیاز به بخیه زدن را حذف می نماید.

این مطلب را از دست ندهید!
بریج دندان : انواع، مزایا و هزینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *